اجتماعی

12 اولویت توسعه‌ای در مازندران

بهبود فضای کسب و کار مازندران نیازمند اراده‌ای جدی و ساختار کارآمد/ بروکراسی اداری تناقضی آشکار در حمایت از تولید

بهبود فضای کسب و کار با توجه به چالش‌های پیش روی اقتصاد کشور باید به ضرورتی انکار‌ناپذیر تبدیل شود. با این وجود به ‌نظر می‌رسد هنوز هم بسترهای مناسب برای ایجاد فضای امن سرمایه‌گذاری و کسب و کار در کشورمان چندان فراهم نبوده و برای رسیدن به جایگاه واقعی اقتصاد ایران در زمینه شاخص فضای کسب و کار، فراهم کردن برخی زیرساخت‌ها ضروری است.

بررسی چالش‌های حوزه صادرات در استان

ضعف‌ محصولات تولیدی مازندران روی میز صادرات/لزوم حمایت از تولیدات داخلی

با مطرح شدن بحث صادرات 3 میلیارد دلاری ضعف‌های محصولات تولید مازندران خودنمایی می‌کند که مهم‌ترین آنها کیفت پایین محصولات متناسب با نیاز بازار کشورهای هدف است که انتظار است که نسبت به ارتقابخشی آن اقدام شود.آنچه در توسعه صادرات باید به آن توجه کرد، حمایت از تولید داخل است، بیش از طرح حمایت از صادرات طرح حمایت از تولید باید شکل بگیرد و چون اگر تولیدکننده در استان دچار چالش باشد، محصولات تولیدی برای صادرات وجود ندارد.

روز معلم؛ روز پاسداشت عشق و ایثار

معلم، پرتوی از حقیقت/ رفتار متفاوت معلم جوان آملی با شاگردانش

معلمی‌شغل نیست؛ معلمی‌ عشق است. اگر به عنوان شغل انتخابش کرده‌ای، رهایش کن و اگر عشق توست مبارکت باد.نقش کلیدی معلمان به عنوان مجریان آموزش عمومی و الگوهای اولیه دانش‌آموزان بسیار مهم است، زیرا معلمان یک جامعه، انسان‌سازان نسل بعدی هستند، از این رو نقش آنان به گفته امام خمینی(ره) همچون نقش انبیا برای مردم است.معلمان چراغ های روشنگر راه حقیقت در جامعه هستند که با ارزانی داشتن جوانی و سلامت خود به کودکان آموزش می دهند تا دنیایی بهتر برای نسل بشر بسازند.

خسارت سنگین سرمازدگی به باغات مازندران

کشاورزان در انتظار دستور رئیس جمهور/ سرمای بهاری شکوفه‌های درختان را پژمرده کرد

در پی افت شدید دما و وقوع سرمازدگی، یخبندان، برف و تگرگ در اواخر فروردین ماه سال جاری در اغلب استان‌های کشور خسارت‌های وسیع به زیربخش‌های مختلف بخش کشاورزی وارد شده است.سرمای اخیر در کجور، کلاردشت، دودانگه، چهاردانگه و لاریجان به دریخت‌های به، گیلاس، زردآلو، آلبالو و گردو خسارت وارد کرد و برآورد اولیه حکایت از خسارت 150 میلیارد تومانی به باغات مازندران در سرمای اخیر است و انتظار است رئیس جمهور دستور دهند تا از محل صندوق بیمه محصولات کشاورزی و اعتبارات مدیریت بحران نسبت به جبران خسارت کشاورزان اقدام فوری صورت بگیرد.

به بهانۀ ۹ اردیبهشت؛ روز شوراها

شوراهای اسلامی، نهادی ناظر یا نیازمند نظارت/چالش‌های پیش روی شوراها و مدیریت یکپارچه شهری

انقلاب اسلامی ایران نیز که بر مبنای آموزه‌های اسلامی در چارچوب هدف سلبی خود با استبداد و خودرایی فرمانروایان به مبارزه برخاست و تحقق مشارکت عمومی مردم در تعیین سرنوشتشان را به عنوان یک هدف ایجابی برگزید، اصل ارزشمند شورا را مورد توجه جدی قرار داد و قانون اساسی هنگامی که در بیان اصول کلی حاکم بر نظام جمهوری اسلامی در اصل ششم شیوه اداره امور کشور را بر آراء عمومی مبتنی کرد و روش آن را انتخابات قرار داد.

دلایل تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها از زبان عضو عضو کمیسیون کشاورزی مجلس

واگذاری‌های اشتباه در عرصه‌های منابع طبیعی/ عملکرد ضعیف سازمان جنگل‌ها در حفاظت از منابع طبیعی

منابع‌طبیعی برای همه نسل‌ها در تمام عصرها خلق شده لذا حفظ این منابع برای نسل‌های آینده باید هدفی بزرگ قلمداد شود. از آنجایی‌ که بیش از 80 درصد از عرصه کشور تحت پوشش اراضی ملی و دولتی (منابع‌طبیعی) است بنابراین حفظ، اصلاح، احیاء، توسعه و بهره‌برداری اصولی از این منابع، مستلزم تغییر نگرش‌ها، تحقق مدیریت جامع و هماهنگ و همچنین توجه به اصول و مبانی رویکردهای جدید نظیر "مشارکت کلیه دست‌اندرکاران" و "توسعه پایدار" است.

عدم مدیریت آب، حلقه مفقوده نجات خشکسالی در مازندران

شالیزارهایی که شوره‌زار می‌شوند/آب منطقه‌ای: آب نداریم؛ کشاورزان: حق‌آبه داریم

با کاهش نردیک به 20 درصدی بارندگی‌ها در سال 96، ذخایر آب‌های زیرزمینی و آب سدهای مازندران کاهش چشمگیری یافت و این امر، مقدمات ممنوعیت کشت برنج در منطقه گهرباران و حتی برخی از مناطق شرق استان را فراهم آورد.این در حالی است که منبع درآمدی غالب مردمان این مناطق، کشاورزی و کشت برنج است و با این وضعیت، بسیاری از آنان در معرض تنگناهای معیشتی طی سال‌جاری هستند.

رئیس اداره تشکل‌ها و اصناف سازمان صنعت مازندران اعلام کرد

آغاز ثبت‌نام داوطلبان هیأت رئیسه اتاق‌های اصناف در مازندران/ اسامی شهرستان‌های مشمول

رئیس اداره تشکل‌ها و اصناف سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: ثبت‌نام داوطلبان کاندیداتوری هیئت رئیسه اتاق‌های اصناف مازندران همزمان با سراسر کشور از 5 الی 13 اردیبهشت‌ماه در سراسر استان آغاز می‌شود.

ظریف در کنفرانس سوریه در بروکسل اعلام کرد

آمادگی ایران برای تعامل با دیگران در بازسازی سوریه/برقراری آتش‌بس اولویت اصلی در سوریه باشد

وزیر خارجه ایران اولویت اصلی در سوریه را برقراری آتش‌بس خواند و گفت:‌ ما پیش از این همکاری خود را با سوریه به منظور بازسازی این کشور آغاز کرده‌ایم و در این زمینه آماده تعامل با دیگران نیز هستیم.

مهمترین عناوین

کیمیا سامانه