اجتماعی

آیت‌الله‌العظمی نوری‌همدانی در دیدار با نیروهای مسلح مازندران:

ولایت بزرگ‌ترین نعمت الهی است/ لزوم حفظ آمادگی همیشگی در برابر دشمن

آیت‌الله‌العظمی نوری‌همدانی با اشاره به موضوع ولایت به‌عنوان یکی از نعمت‌های الهی، گفت: به فرموده امام صادق(ع)، اعظم‌النعم پروردگار، ولایت اهل بیت(ع) است. ما دیگر نعمتی، برتر و بالاتر از این نداریم و این توفیق بزرگی است که نعمت ولایت داریم و ولایتمداری و شکر و نگهداری از آن، مسئله مهمی است.

نشانه‌های پیشروی خشکسالی در مازندران

کم آبی دغدغه این روز‌های کشاورزان/مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی با تغییر الگوی کشت

کاهش بارندگی، کم شدن رواناب‌ها و آب شدن بخشی از ذخایر برف در ارتفاعات مازندران منابع آب کشاورزی استان را تحت تاثیر قرارداده است و سبب شد در نخستین روز‌های فروردین کشت برنج در ۳ هزار هکتار از زمین‌های شالیزاری استان زیر خط قرمز قرار بگیرد و برای پشت سرگذاشتن بحران خشکسالی باید الگوی کشت و کار متناسب با تغییر رفتار‌های اقلیمی ایجاد شود.

گران‌فروشی همچنان در صدر شکایات مردمی و تخلفات صنفی؛

حسرت پایان گران‌فروشی در مازندران/نظارت؛ حلقه مفقوده در بازار

با رصد گزارشات گوناگون مسئولان دستگاه‌های نظارتی طی سالیان اخیر به‌وضوح در خواهید یافت که گران‌فروشی همواره در صدر شکایات مردمی و تخلفات صنفی مازندران قرار داشته است و سوال تأمل برانگیز اینجاست که چرا با وجود این موضوع و جرایم سنگین برای مرتکبان این تخلف از جرایم نقدی گرفته تا تعطیلی واحد صنفی، اما باز هم از شدت و قوت این معضل در بازار مازندران کاسته نشده است؟

12 اولویت توسعه‌ای در مازندران

بهبود فضای کسب و کار مازندران نیازمند اراده‌ای جدی و ساختار کارآمد/ بروکراسی اداری تناقضی آشکار در حمایت از تولید

بهبود فضای کسب و کار با توجه به چالش‌های پیش روی اقتصاد کشور باید به ضرورتی انکار‌ناپذیر تبدیل شود. با این وجود به ‌نظر می‌رسد هنوز هم بسترهای مناسب برای ایجاد فضای امن سرمایه‌گذاری و کسب و کار در کشورمان چندان فراهم نبوده و برای رسیدن به جایگاه واقعی اقتصاد ایران در زمینه شاخص فضای کسب و کار، فراهم کردن برخی زیرساخت‌ها ضروری است.

بررسی چالش‌های حوزه صادرات در استان

ضعف‌ محصولات تولیدی مازندران روی میز صادرات/لزوم حمایت از تولیدات داخلی

با مطرح شدن بحث صادرات 3 میلیارد دلاری ضعف‌های محصولات تولید مازندران خودنمایی می‌کند که مهم‌ترین آنها کیفت پایین محصولات متناسب با نیاز بازار کشورهای هدف است که انتظار است که نسبت به ارتقابخشی آن اقدام شود.آنچه در توسعه صادرات باید به آن توجه کرد، حمایت از تولید داخل است، بیش از طرح حمایت از صادرات طرح حمایت از تولید باید شکل بگیرد و چون اگر تولیدکننده در استان دچار چالش باشد، محصولات تولیدی برای صادرات وجود ندارد.

روز معلم؛ روز پاسداشت عشق و ایثار

معلم، پرتوی از حقیقت/ رفتار متفاوت معلم جوان آملی با شاگردانش

معلمی‌شغل نیست؛ معلمی‌ عشق است. اگر به عنوان شغل انتخابش کرده‌ای، رهایش کن و اگر عشق توست مبارکت باد.نقش کلیدی معلمان به عنوان مجریان آموزش عمومی و الگوهای اولیه دانش‌آموزان بسیار مهم است، زیرا معلمان یک جامعه، انسان‌سازان نسل بعدی هستند، از این رو نقش آنان به گفته امام خمینی(ره) همچون نقش انبیا برای مردم است.معلمان چراغ های روشنگر راه حقیقت در جامعه هستند که با ارزانی داشتن جوانی و سلامت خود به کودکان آموزش می دهند تا دنیایی بهتر برای نسل بشر بسازند.

خسارت سنگین سرمازدگی به باغات مازندران

کشاورزان در انتظار دستور رئیس جمهور/ سرمای بهاری شکوفه‌های درختان را پژمرده کرد

در پی افت شدید دما و وقوع سرمازدگی، یخبندان، برف و تگرگ در اواخر فروردین ماه سال جاری در اغلب استان‌های کشور خسارت‌های وسیع به زیربخش‌های مختلف بخش کشاورزی وارد شده است.سرمای اخیر در کجور، کلاردشت، دودانگه، چهاردانگه و لاریجان به دریخت‌های به، گیلاس، زردآلو، آلبالو و گردو خسارت وارد کرد و برآورد اولیه حکایت از خسارت 150 میلیارد تومانی به باغات مازندران در سرمای اخیر است و انتظار است رئیس جمهور دستور دهند تا از محل صندوق بیمه محصولات کشاورزی و اعتبارات مدیریت بحران نسبت به جبران خسارت کشاورزان اقدام فوری صورت بگیرد.

به بهانۀ ۹ اردیبهشت؛ روز شوراها

شوراهای اسلامی، نهادی ناظر یا نیازمند نظارت/چالش‌های پیش روی شوراها و مدیریت یکپارچه شهری

انقلاب اسلامی ایران نیز که بر مبنای آموزه‌های اسلامی در چارچوب هدف سلبی خود با استبداد و خودرایی فرمانروایان به مبارزه برخاست و تحقق مشارکت عمومی مردم در تعیین سرنوشتشان را به عنوان یک هدف ایجابی برگزید، اصل ارزشمند شورا را مورد توجه جدی قرار داد و قانون اساسی هنگامی که در بیان اصول کلی حاکم بر نظام جمهوری اسلامی در اصل ششم شیوه اداره امور کشور را بر آراء عمومی مبتنی کرد و روش آن را انتخابات قرار داد.

دلایل تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها از زبان عضو عضو کمیسیون کشاورزی مجلس

واگذاری‌های اشتباه در عرصه‌های منابع طبیعی/ عملکرد ضعیف سازمان جنگل‌ها در حفاظت از منابع طبیعی

منابع‌طبیعی برای همه نسل‌ها در تمام عصرها خلق شده لذا حفظ این منابع برای نسل‌های آینده باید هدفی بزرگ قلمداد شود. از آنجایی‌ که بیش از 80 درصد از عرصه کشور تحت پوشش اراضی ملی و دولتی (منابع‌طبیعی) است بنابراین حفظ، اصلاح، احیاء، توسعه و بهره‌برداری اصولی از این منابع، مستلزم تغییر نگرش‌ها، تحقق مدیریت جامع و هماهنگ و همچنین توجه به اصول و مبانی رویکردهای جدید نظیر "مشارکت کلیه دست‌اندرکاران" و "توسعه پایدار" است.

مهمترین عناوین

کیمیا سامانه