شریعت نژاد:

مهندسی رودخانه متولی ندارد/ تجاوز به حریم رودخانه متهم ردیف اصل وقوع سیلاب/ دود بی تدبیری دستگاه های نظارتی در چشم مردم

شناسه خبر: OTUzODI /

نماینده مردم تنکابن در مجلس با انتقاد از اینکه هیچ گونه مهندسی در بحث رودخانه ها وجود ندارد تجاوز به حریم رودخانه را متهم ردیف اول وقوع سیلاب دانست و گفت: متاسفانه دود بی تدبیری دستگاه های نظارتی در چشم مردم می رود.

به گزارش تنکابن24، شمس الله شریعت نژاد  در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه مقررات ساخت و ساز در روستاها باید رعایت شود تا به بافت آنها خللی وارد نشود، گفت: متاسفانه در اغلب موارد بستر و حریم رودخانه ها به عنوان طرح هادی در نظر گرفته شده در واقع ساخت و سازهای غیرمجازی در حریم روستاهای داری طرح هادی در حال شکل گیری است.

 
خسارت سیلاب

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی، افزود: به جای ساخت و ساز در دامنه رودخانه ها ساخت و ساز در بستر رودخانه ها مورد توجه و در طرح هادی بستر رودخانه ها نیز مورد تجاوز قرار گرفته در حالی که زمانی که سیل خسارت به بار می آورد برخی مدعی هستند که چرا این ساخت و سازها شکل گرفته است.

وی با تاکید بر ضرورت اصلاح طرح هادی روستایی، ادامه داد: طرح هادی مشکلات زیادی را برای روستاییان به وجود آورده و دست و پاگیر بوده و باید اصلاح شود.

در برخی مناطق شمالی ادارات و بیمارستان ها در بستر و حاشیه رودخانه ساخته و بنا شده است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه در برخی مناطق شمالی ادارات و بیمارستان ها در بستر و حاشیه رودخانه ساخته و بنا شده است، گفت: تمامی دولت ها نسبت به این مهم بی توجه بوده و اقدامات انجام شده از سوی آنها بر اساس مطالعه و کار کارشناسی نبوده است.

شریعت نژاد با یادآوری اینکه با تشدید نظارت ها تجاوز به بستر و حریم رودخانه ها مدیریت می شود، تصریح کرد: متاسفانه برای کاهش هزینه ها دهانه پل ها را تنگ طراحی می کنند این در حالی است این موضوع منجر به بروز سیل می شود در این رابطه ناظران و افرادی که نسبت به صدور مجوزها اقدام کردند باید جوابگو باشند و با آنها برخورد شود.

در اجرای طرح تنفس جنگل افراط گرایی دیده می شود

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه در اجرای طرح تنفس جنگل افراط گرایی دیده می شود، ادامه داد: متاسفانه عدم جمع آوری درختان شکسته، افتاده، خشک و غیرقابل احیا دهانه پل‌ها را مسدود و زمینه بروز سیلاب و قدرت تخریب رودخانه ها را افزایش داد.

خسارات ناشی از سیلاب ها که از بی تدبیری دستگاه های نظارتی حاصل می شود متوجه مردم می شود

وی افزود: خسارات ناشی از سیلاب ها که از بی تدبیری دستگاه های نظارتی حاصل می شود متوجه مردم می شود متاسفانه هیچ گونه مهندسی در بحث رودخانه ها وجود ندارد و در واقع مهندسی رودخانه متولی ندارد؛ در مناطق پربارش شیب رودخانه ها بالا است و هنوز مانند هزار سال گذشته در مورد آنها تصمیم گیری می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: متاسفانه به گونه ای رفتار و عمل می کنیم که حاشیه امن برای متخلفان ایجاد شود و این به منزله این است که هیچ نظمی بر ساخت و سازها حاکم نیست.

 

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه