تلاش برای پاک‌سازی آلودگی‌های سیل از تنکابن

شناسه خبر: OTUzNzk /

یک ماه و بیست روز از سیل خانمان‌‎برانداز غرب مازندران می‌گذرد و تا به امروز، بسیاری از مسئولان استانی و شهرستانی فقط دیدند و شنیدند و دستور دادند.

به گزارش تنکابن24، یک ماه و بیست روز از سیل خانمان‌‎برانداز غرب مازندران می‌گذرد و تا به امروز، بسیاری از مسئولان استانی و شهرستانی فقط دیدند و شنیدند و دستور دادند.
آنها در سفرهایشان به مناطق سیل‌زده، خرابی‌ها و خسارات برجای مانده را دیدند، به گلایه‌ها و شکایات مردم منطقه از غفلت‌هایی که در گذشته صورت گرفته بود، گوش سپردند و تاکنون تنها کاری که کردند، دستور بوده است و بس!
می‌گویند در واقع عدد 13، عدد نحسی نیست و خرافات را به آن پیوند زده‌اند اما واقعیت برای مردم غرب استان مازندران، طور دیگری رقم خورد و روز سیزدهم مهرماه سال 97 برایشان، با گام‌های سنگین سیل، شوم آغاز شد.
از یک روز قبل از حادثه، یعنی 12 مهرماه، نیروهای امدادی و سازمان مدیریت بحران استان، با توجه به هشدارهای به ‌هنگام و پیاپیِ سازمان هواشناسی مازندران به حالت آماده باش درآمده بودند، اما آماده‌‎باش و هشدار در زمانی‌ که زیرساخت‌ها دچار مشکل باشند، مطمئنا به کار نمی‌آید و می‌شود حکایتِ همان بیت معروف سلطان سخن سعدی، که فرمود: خانه از پای بست ویران است / خواجه در بندِ نقش ایوان است!

*خسارات شدید سیل به تاسیسات، راه‌ها، پل‌های ارتباطی، خانه‌ها، مزارع و باغات کشاورزی
باران، چنان سیلابی را در عرض چند ساعت به راه انداخت که به گفته هواشناسی مازندران، این استان و به ویژه غرب، در 50 سال اخیر، به خود ندیده بود! سیل، بسیاری از پل‌ها و جاده‌ها و خانه‌ها و... را تخریب کرد.
این سیلاب کم‌سابقه، همچنین خسارات زیادی را به تاسیسات برق و آب این مناطق تحمیل کرد.
برآورد خسارت‌های سیل سیزدهم مهرماه در مازندران، بر اساس تحقیقات اولیه 700 میلیارد تومان بود که از این میان، بیشترین خسارت‌ها متوجه شهرستان تنکابن بوده است.
*سیلاب اشک تنکابن از جولان سیل!
این سیلاب که در ابتدا راه‌های مواصلاتی دوهزار و سه‌هزار تنکابن را مسدود کرده بود، رانش زمین، تخریب باغات و اراضی کشاورزی، تخلیه 350 خانه در ساعات اولیه وقوع سیل، تخریب مزارع پرورش ماهی و تاسیسات شیلاتی، تخریب پل‌هایی نظیر چشمه‌کیله و... را به دنبال داشت.
ابراهیم کاویانی، سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی تنکابن، 10 روز بعد از حادثه، اظهار داشت: به دلیل بارش شدید باران و وقوع سیلاب و پس از بررسی‌های تکمیلی، ۲ هزار و ۲۹۴ میلیارد و ۸۸۱ میلیون ریال خسارت به بخش کشاورزی روستا‌های تحت پوشش این شهرستان وارد شد.
وی افزود: سیل به ۳ هزار و ۲۴۴ هکتار از باغات مرکبات، کیوی و گل و گیاه، ۸۰ هکتار از اراضی زراعی، ۳۷۰ رأس دام، ۴ هزار و ۲۲۰ قطعه طیور، زنبورستان‌ها و کندوی عسل، ساختمان و تاسیسات کشاورزی، منابع آبی و تاسیسات فنی و زیربنایی شامل، ۷۷ مورد سردهنه، جاده بین مزارع و دیوار حفاظتی، آبزیان و پرورش ماهی و به ۴۴ دستگاه ادوات کشاورزی خسارت وارد شد.

*ناکافی بودن اعتبارات تخصیصی دولت برای جبران خسارات سیل  
چند روز بعد از وقوع حادثه سیل در مازندران، دولت، اعتبار اندکی را برای جبران بخشی از خسارات سیل به غرب استان اختصاص داد.
اما اعتبار تخصیص داده شده با توجه به خسارات فراوان سیل، به زیرساخت‌های کشاورزی و اقتصادی مناطق سیل‌زده، ناکافی بود تا جایی که نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی، تنها از عدم تخصیص اعتبارات لازم از سوی هیئت دولت برای جبران خسارات سیل اخیر انتقاد کرد.
شمس‌الله شریعت نژاد، چند روز بعد از حادثه و در بازدید از مناطق سیل‌زده شهرستان رامسر با بیان اینکه سیل اخیر در غرب استان مازندران طبق آمار هواشناسی بی‌سابقه بود گفت: سازه‌های مسیر رودخانه‌ها که ۹۰ درصد آن با مجوزات دولتی ساخته شده بود، تحمل حجم آب سنگین را نداشت و حریم رودخانه‌ها رعایت نشد که سبب خسارات سنگینی شد.
وی در ادامه افزود: بارندگی شدید ۷۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرد و حجم قابل توجه خسارت در تنکابن بوده و یک سوم آن مربوط به رامسر و بخش کمتری مربوط به عباس آباد بوده است.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه خسارت ۷۰۰ میلیارد تومانی را دولتی‌ها تعیین کرده‌اند ولی میزان خسارت وارد شده به مردم در باغات و خانه‌ها بیش از این مبالغ است، تصریح کرد: هیئت دولت یک چهارم خسارت تعیین شده را مصوب کرده که انتظار داریم توجه جدی شود تا خسارات بصورت کامل پرداخت شود.
*تخصیص حدود دو هزار میلیارد ریال اعتبار دولتی برای جبران خسارت‌های سیل به غرب استان
روزها به سرعت از پی هم می‌گذشتند تا اینکه بالاخره در روز 18 آبانماه، معاون سابق هماهنگی امور عمرانی مازندران، طی گفت‌و‌گویی، از اختصاص حدود 2 هزار میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارات سیل در غرب استان خبر داد.
علی نبیان که در جلسه شورای اداری مازندران سخن می‌گفت، اظهار داشت: 230 میلیارد ریال از این مبلغ به صورت بلاعوض به مردم و کشاورزان از سوی جهاد کشاورزی و بنیاد مسکن در حال پرداخت است.
معاون سابق استاندار مازندران همچنین گفت: 860 میلیارد ریال هم در قالب تسهیلات با بهره 4 درصدی برای خسارت‌دیدگان روستایی و 5 درصدی برای شهرنشینان با باز پرداخت 15ساله تخصیص یافته است.
نبیان تاکید کرد: در حال حاضر، کمک بلاعوض به یک هزار و 128 خانواری که خانه‌های آنها دچار خسارت شد، پرداخت شده است و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حال تکمیل پرونده برای پرداخت وام برای بازسازی واحد‌های مسکونی خسارت‌دیده است.

*دستور سرپرست جدید معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری برای سرعت‌گیری بازسازی مناطق سیل‌زده 
حالا در میانه‌های راه، یک نیروی تازه‌نفس و جوان هم به کارزار اضافه شده است که امید می‌رود با کمک اکسیر معجزه‌آسای شورِ جوانی و نیروی قدرتمند انگیزه و اراده، به پاکسازی سیمای غرب استان از آلودگی‌های سیل پایان دهد و آن فرد کسی نیست جز سرپرست جوان و باتجربه معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، مهدی رازجویان.
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، در جلسه اخیر بررسی روند بازسازی مناطق سیل‌زده شهرستان تنکابن که در بخشداری نشتا برگزار شده بود، افزود: اقدامات انجام شده در طول یک ماه گذشته بخشی از مشکلات را برطرف کرد اما بخش دیگری از مشکلات به ویژه ساماندهی و ایمن‌سازی رودخانه‌‎ها باقی مانده که باید هر چه سریع‌تر آن را انجام داد.
وی اظهار داشت: برای برداشت مصالح مازاد باید هر چه سریع‌‎تر از طریق مزایده اقدام و پیمانکاران را معرفی نمود تا هر چه سریع‌تر رودخانه‌های منطقه را پاکسازی نمایند.
رازجویان به برخی از مشکلات روستاهای سیل‌زده هم اشاره کرد و اظهار داشت: راه ارتباطی روستای تقی‌آباد که مسیر عبور ماشین‌های سنگین به روستاهای پلطان و مهاجرآباد است باید ایمن‌سازی شود تا مشکلی از بابت رانش زمین به وجود نیاید.
وی خاطرنشان کرد: برای پل روستای پلطان باید یک گوشواره اضافی به همراه یک آبراه کناری ایجاد شود و دیواره‌سازی آن در مناطق بالادست در دستور کار 
قرار گیرد.
سرپرست معاونت عمرانی استانداری مازندران، همچنین خواستار احداث سریع دیوار حفاظتی در روستای تالش محله شد و اعلام کرد که برای این منظور اعتبار بیشتری را در نظر خواهیم گرفت.
وی یادآور شد: دو هفته دیگر به مناطق سیل‌زده شهرستان تنکابن خواهیم آمد تا نتیجه‌بخش بودن این جلسات را از نزدیک شاهد باشیم.

*اختصاص 500 میلیارد تومان اعتبار دولتی برای جبران خسارات بخش‌های زیرساختی 
مدیر کل مدیریت بحران استانداری مازندران نیز در این جلسه گفت: از سوی دولت مبلغ 500 میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های بخش زیرساخت‌ها در نظر گرفته شده که تاکنون 50 میلیارد تومان به صورت علی‌الحساب به استان ابلاغ شده که 40 درصد آن به تنکابن اختصاص یافته است. علی‌اصغر احمدی افزود: 35 میلیارد تومان در حوزه زیرساخت به بنیاد مسکن از سوی دولت ابلاغ شده و 86 میلیارد تومان نیز تسهیلات روستایی برای خسارت‌دیدگان در نظر گرفته شده است. وی پاکسازی رودخانه‌ها از مصالح مازاد را کار بسیار سختی دانست و اظهار داشت: برداشت مصالح مازاد از رودخانه‌ها در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست اما باید روند کار تسریع یابد چرا که در سیل بعدی شاهد خسارت‌های بیشتری خواهیم بود. احمدی با اشاره به اینکه باید با برنامه‌ریزی دقیق و کارشناسی جلوی اتفاقات بعدی را بگیریم تا مردم بیش از این متضرر نگردند، یادآور شد: برای پاک‌سازی رودخانه‌ها باید از پیمانکارانی استفاده شود که به کار در رودخانه‌ها آشنایی داشته باشند تا مشکلات این بخش هر چه سریع‌تر برطرف گردد.

*مبالغ دولتی اختصاص داده شده، همچون قطره‌ای در میان اقیانوس است
فرماندار ویژه شهرستان تنکابن با بیان اینکه در سیل مهرماه، 27 واحد مسکونی کاملا تخریب شده بود، افزود: یک هزار و 200 واحد مسکونی نیز بین 30 تا 60 درصد دچار آبگرفتگی شده بودند که هم اکنون بیشترین مراجعات را در این زمینه داریم.
سید امیر حسینی‌‎جو افزود: مردم به واسطه مشکلاتی که در برف سال 92، سرمازدگی سال 95 و سیل اخیر داشتند، دیگر تحمل خسارت‌های مجدد را ندارند و باید نقاط آسیب‌پذیر منطقه هر چه سریع‌تر برطرف گردد.
وی خسارت‌های برآورده شده سیل اخیر را 680 میلیارد تومان اعلام کرد و با انتقاد از اعتبارات در نظر گرفته شده برای جبران خسارت‌ها، اظهار داشت: رقم اختصاص داده شده همچون قطره‌ای در اقیانوس است و باید اعتبارات بیشتری در این زمینه در نظر گرفته شود.
حسینی‌جو خاطرنشان کرد: اجرای دیواره حفاظتی برای روستای کترا، احداث سردهنه‌های زراعی، احداث پل توکله و ساماندهی رودخانه‌ها باید در اولویت قرار گیرد تا بخشی از مشکلات سیل اخیر برطرف گردد./ خبر شمال

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه