وعده مسئولان: مردم مازندران نگران تامین خسارت سیل نباشند

از پرداخت تسهیلات بلاعوض و کم‌بهره تا تدوین بسته حمایتی برای واحدهای تولیدی/ چشم‌انتظاری مردم به جلسه هیات دولت امروز

شناسه خبر: OTUzMzk /

وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل سازمان صنایع كوچك و شهركهای صنعتی ایران و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از جمله مسئولانی بودند که بعد از نوبخت معاون رئیس جمهور از مناطق سیل‌زده غرب مازندران بازید کردند و عنوان کردند مردم مطمئن باشند که در اسرع وقت بررسی‌ها انجام می‌شود و به‌مثابه همه نقاط کشور که دچار خسارت شدند برای احداث و یا ترمیم تسهیلات و کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

تنکابن24، شدت بارندگی که جمعه و شنبه گذشته سراسر مازندران را فرا گرفت در 17 سال گذشته بی سابقه بوده است به طوری که در کمتر از 24 ساعت در رامسر حدود 280 و گلوگاه حدود 108 میلیمتر باران بارید. شدت و تداوم بارندگی اخیر همچنین سبب شد تا جریان آب و آورده در رودخانه های مازندران در 150 سال گذشته بی سابقه ارزیابی شود.

سیل اخیر حدود هفت هزار میلیارد ریال به تاسیسات زیربنایی، کشاورزی، واحدهای مسکونی و تجاری و راههای اصلی و فرعی مازندران خسارت وارد کرد.

بیشترین خسارت های ناشی از سیل به تاسیسات زیربنایی این خطه شمال کشور با حدود پنج هزار میلیارد ریال وارد شده است.

همین موضوع باعث شد تا محمد شریعتمداری و معاونش خود را به این نقطه از كشورمان برسانند و از نزدیك در جریان روند امدادرسانی و مهمترین مسایل و مشكلات سیل زدگان به خصوص در حوزه صنایع قرار بگیرند.

با تصویب هیات وزیران مرحله اول کمک های مالی دولت برای جبران خسارت ها به خصوص برای تاسیسات زیربنایی و مردمی هفته آینده در اختیار این استان قرار گیرد.

پرداخت تسهیلات ویژه به واحدهای تولیدی خسارت دیده

محمد شریعتمداری وزیر صنعت در بازید از مناطق سیل زده غرب استان گفت: بر اساس ارزیابی اولیه در سیل اخیر، به 20 واحد تولیدی و 200 واحد صنفی در غرب مازندران خساراتی وارد شده است.

شریعتمداری با اشاره به برنامه دولت برای حمایت از واحدهای تولیدی خسارت دیده افزود: پس از ارزیابی و برآورد اولیه، چگونگی پرداخت تسهیلات در هیئت دولت تصویب و در راستای كمك به بخش تولید و صنعت اجرایی می شود.

وی بیان کرد: پرداخت تسهیلات ویژه با بهره پایین و همچنین ارائه تسهیلات سرمایه در گردش از مهمترین اقدامات دولت در راستای حمایت از واحدهای تولیدی خسارت دیده است.

این مسئول اشاره به اینکه پس از ارزیابی‌های اولیه و برآورد خسارات بسته‌ای تهیه خواهد شدگفت: در این بسته اعتباری تسهیلاتی با بهره کم برای واحد‌های خسارت دیده اعم از صنعتی و صنفی در نظرگرفته می‌شود که پس از تصویب در هیات دولت عملیاتی خواهد شد.

وزیر صنعت افزود: این تسهیلات نیز با بهره ۶ یا ۸ درصد برای واحد‌های صنعتی که فقط در شهرک‌های صنعتی دچار خسارت شدند درکمتر از ۴۵ روز پرداخت می‌شود.

وی تاکید کرد: این تسهیلات برای رفع معضلات و سرمایه در گردش تمامی واحد‌های صنعتی و صنفی که بر اثر وقوع سیل دچار خسارت شدند لحاظ خواهد شد.

تدوین بسته حمایتی برای واحدهای تولیدی سیل‌زده

معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع كوچك و شهرك‌های صنعتی ایران نیز گفت: به واحدهای تولیدی سیل زده استان مازندران كه در جوار روستاها قرار دارند و دچار خسارت شده اند، تسهیلات روستایی با درصد پایین پرداخت می شود.

صادق نجفی افزود: بر اساس ارزیابی انجام شده در داخل شهرك‌های صنعتی مشكل خاصی نداشتیم و فقط چند واحد تولیدی دچار آبگرفتگی شده بود كه عملیات پاكسازی آنها نیز به سرعت انجام گرفت.

وی با اشاره به برنامه دولت برای حمایت از واحدهای تولیدی خسارت دیده، تصریح كرد: با هماهنگی‌های انجام شده با وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی موضوع پرداخت تسهیلات روستایی با درصد پایین به واحدهای تولیدی كه در جوار روستاها قرار دارند و دچار خسارت شده اند، در دستور كار قرار دارد.

نجفی با اشاره به سفر محمدباقر نوبخت به استان مازندران، گفت: دولت بسته حمایتی همانند زلزله كرمانشاه تدوین می‌كند و در اختیار صنعتگران و تولیدكنندگان خسارت دیده قرار می دهد.

پرداخت بلاعوض به خسارت‌دیدگان سیل‌

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در بازدید از مناطق سیل‌زده غرب مازندران با بیان اینکه کمک‌ها به مناطق سیل‌زده باید در هیأت دولت به تصویب برسد، گفت: بعد از برآورد واحد به واحد خسارت دیده‌ها انجام شد از منابع داخلی بلاعوض پرداخت می‌شود.

علیرضا تابش اظهار کرد: هدف از این بازدید انجام بررسی اولیه از میزان تخریب و کمک‌ها است.

وی با اشاره به اینکه خسارت وارد شده به این منطقه وسیع بوده است، افزود: به‌ تعدادی از روستاها و شهرها خسارت وارد شده است ولی مردم مطمئن باشند که در اسرع وقت بررسی‌ها را انجام می‌دهیم و به‌مثابه همه نقاط کشور که دچار خسارت شدند برای احداث و یا ترمیم تسهیلات و کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن کشور بیان کرد: همچنین در زمینه لوازم منزل و در بحث معیشتی تسهیلات و کمک‌های بلاعوض پرداخت می‌شود.

تابش با بیان اینکه این کمک‌ها باید در هیأت دولت به تصویب برسد، اضافه کرد: بعد از برآورد واحد به واحد خسارت دیده‌ها انجام شد از منابع داخلی بلاعوض پرداخت می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه به هیچ‌وجه به واحدهای مسکونی در مسیر رودخانه‌ها و یا در حریم قرار گرفتند تسهیلات و کمک بلاعوض پرداخت نمی‌شود، خاطرنشان کرد: در گذشته هم پرداخت نکردیم بلکه کمک می‌کنیم از مسیر خارج شوند و برای تامین زمین مبلغ بلاعوض در محدوده روستا با کاربری مسکونی و در حریم رودخانه‌ها نباشند به مبلغ ۱۰ میلیون تومان پرداخت می‌کنیم.

خسارت 700 میلیارد تومانی سیل به غرب مازندران

استاندار مازندران نیز گفت: بارندگی اخیر و جاری شدن سیل در نقاطی از شهرها و روستاهای غرب مازندران، بالغ بر 700 میلیارد تومان به بخش های مختلف خسارت وارد کرده است.

محمد اسلامی اظهار کرد: در جریان بارش شدید باران و جاری شدن سیل و سیلاب در مناطقی از شهرها و روستاهای غرب مازندران، بالغ بر 700 میلیارد تومان خسارت به حوزه زیرساخت‌ها و تاسیسات زیربنایی، مسکونی، میشتی،ش کشاورزی، دام و طیور و آبزیان وارد شد.

وی افزود: با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و ستاد مدیریت بحران، خسارات برآورد شده، طی نامه‌ای به نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور ارسال شده است.

استاندار مازندران گفت: در بازدید نوبخت، معاون رییس جمهور از مناطق خسارت دیده از سیل در غرب مازندران، مقرر شد تا گزارش خسارات، روز چهارشنبه 18 مهرماه در جلسه هیئت دولت، طرح و برای جبران خسارات تصمیمات لازم اتخاذ شود. / بلاغ

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه