دستور تعطیلی پلاژهای فاقد نجات غریق صادر شد

شناسه خبر: OTUzMjQ /

فرماندار ویژه تنکابن با اشاره به غرق شدن چند روز گذشته سه نفر در سواحل این شهرستان ، دستور بسته شدن پلاژهای ساحلی خصوصی فاقد نجات غریق را در مدت 48 ساعت صادر کرد.

تنکابن24، شهرستان 165 هزار نفری تنکابن با داشتن 39 کیلومتر نوار ساحلی، دارای 2 طرح سالمسازی دریا است و در کل 84 ناجی غریق در این شهرستان فعالیت دارند و از این تعداد ناجی بیشتر آنان در این 2 طرح و تعداد اندکی هم در برخی از پلاژ های خصوصی مستقر هستند.
این شهرستان دارای 25 پلاژ خصوصی است که صاحبان اکثر این پلاژها به دلیل هزینه بر بودن بکارگیری ناجیان غریق در فصل شنا، از جذب انان خودداری می کنند.
طرح سالمسازی دریا همه ساله با آغاز فصل تابستان از سوی ستاد این طرح در استانداری در شهرهای ساحلی مازندران اجرایی می شود که در محل اجرای این طرح امکانات مختلفی نظیر ناجیان غریق، قایق های موتوری و ... فراهم شده است.
در حالی که پلاژهای خصوصی در شهرکهای ساحلی است و امکانات چندانی نظیر ناجیان غریق در این مکانها از سوی صاحبان این پلاژها فراهم نمی شود و مسئولیت حفاظت از جان گردشگران و مسافران به هنگام شنا در این محل ها بر عهده خود انها است.
همچنین در این شهرستان 41 نقطه حادثه خیز شناسایی شده که 13 نقطه آن در نشتارود ، 7 نقطه در شیرود و 21 نقطه در تنکابن قرار دارد.
همزمان با روزهای اخر تابستان آمار ورودی مسافران به مازندران خصوصا در غرب استان بیش از پیش افزایش یافته بطوری که در اکثر مراکز اجرای طرح سالمسازی دریا در شهرهای مختلف مملو از مسافران و گردشگران است.
سیدامیر حسینی جو روز چهارشنبه در جلسه ساماندهی سواحل شهرستان تنکابن، افزود: امسال با وجود اطلاع رسانی های لازم، نصب تابلوهای هشدار دهنده و استقرار نیروهای نجات غریق باز شاهد غریق در این شهرستان بودیم که بخشی از آن ناشی از عدم بی توجهی مسافران و گردشگران به خطرات دریا است.
وی اظهار داشت: در مدت باقی مانده تا پایان تعطیلات باید تعداد نیروها، بازرسی ها و امکانات افزایش یابد تا با یک اقدام همه جانبه از افزایش تعداد غرقی ها در این شهرستان جلوگیری شود.
حسینی جو با اشاره به اینکه در سال گذشته 4 غریق در این شهرستان اتفاق افتاده است،خاطر نشان کرد: متاسفانه شهرداری های تنکابن و شیرود در زمینه ساحل هیچ برنامه ای ارائه ندادند و تنها شهرداری نشتارود بود که اقداماتی در این زمینه صورت داد.
وی تصریح کرد: برخی مسافران و گردشگران موقعیت دریا را با استخر اشتباه می گیرند و بدون توجه به هشدار های داده شده در ساعت های پایانی شب اقدام به شنا کردن در دریا می کنند که مشکلاتی را هم برای خانواده و هم برای مسئولان به وجود می آورند.
به گفته فرماندار ویژه تنکابن، باید برای تجهیز ناجیان غریق فکر اساسی کرد و آنها را بدون امکانات در ساحل رها نکنیم.
وی یادآور شد: برای سال آینده از همین مهرماه امسال برنامه ریزی های لازم صورت گیرد تا مشکلات در این بخش به حداقل برسد.
هر سال فصل شنا در دریای مازندران از ابتدای خرداد ماه آغاز و تا اواخر شهریور ماه ادامه دارد و در این فصل طرح‌های سامان‌دهی دریا در استان مازندران فعال است. / ایرنا

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه