عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

سازمان تعاونی روستایی هیچ نقشی در بخش محصولات کشاورزی ندارد

شناسه خبر: OTUyOTk /

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر سازمان تعاونی روستایی هیچ نقشی در حوزه حمایت وخرید محصولات کشاورزی ندارد و تنها مسئول خرید محصولاتی مانند گندم است که دولت به آن محول کرده است.

تنکابن24، شمس‌الله شریعت‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ما، در خصوص افزایش قیمت میوه و محصولات کشاورزی در بازار، اظهار داشت: در حال حاضر برنج با قیمت 9 هزار تومان به فروش می‌رسد در حالی که قیمت برنج در مقایسه با ساله گذشته تغییری نکرده اما قیمت نهاده‌ها، قیمت تمام شده محصول و هزینه دست مزد کارگر به میزان 20 درصد افزایش داشته است.

عضو کمیسیون کشاورزی، اب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در روزهای اخیرمحصول سیب از کشاورزان و باغداران با قیمت هر کیلو هزار تومان خریداری و در بازار شهرهایی مانند تهران با قیمتی حدود 10 هزار تومان عرضه می‌شود، گفت: تا زمانی که سیستم دلالی واسطه‌گری در زمینه اقتصاد برچیده نشود آنها هستند که قیمت را تعیین می‌کنند.

نماینده مردم رامسر و تنکابن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با وجود سیستم دلالی در بازار تولیدکننده در تعیین قیمت محصولات کشاورزی و باغی هیج نقش و اثرگذاری ندارند، ادامه داد: تولیدکننده از هر نوعی و در هر بخشی از کشور ضعیف است و این ضعف تولیدکنندگان ضعف اساسی محسوب می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه علی رغم وجود تروم و افزایش قیمت تمام شده محصولات افزایش قیمت محصولات باغی و کشاورزی شامل حال تولیدکنندگان نشده است، تصریح کرد: دولت باید سستم‌های عرضه و کانال‌هایی را تعریف کند تا سیستم‌ها عرضه تسهیل و شفاف شود و مردم امکان دسترسی به تولیدکننده و تولیدات داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته اجازه داده شد تا تولیدکنندگان در میادین میوه و تره‌بار محصولات خود را توزیع کنند، گفت: در حال حاضر اینگنه نیست و دلالان محصولات را خریداری می‌کنند وکشاورز بعد از قیمت محصولی تولیدی خود در بازار تعجب می‌کند، از مردم ارومیه باید پرسیده شود هیچکدام از آنها باور نمی‌کنند که محصول خریداری شده از آنها با قیمت هزار تومان در بازار با قیمت 10هزار تومان به فروش می‌رسد.

شریعت‌نژاد با تاکید بر اینکه تولیدات باغی کشور بسیار ارزان و قیمت پایینی دارد و قیمت محصولات تحت حمایت دولت باعث می‌شود تا کشاورزی سقوط نکند، بیان کرد: سال گذشته محصول مرکبات برداشت شده از باغات شمال توسط سازمان میادین میوه وتره‌بار با قیمت 700 تومان فروخته شد.

نماینده مردم رامسر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعاونی روستایی به‌منظور جلوگیری از وجود دلالی و واسطه‌گری در بازار تشکیل شده است،گفت: تعاونی‌ها اعلام می‌کنند که هزار نفر عضو دارد اما در جلسات مجمع 100نفر حضور پیدا نمی‌کنند زیرا این احساس را دارند که در آنجا سهمی ندارند، در گذشته تعاونی‌ها واسطه بودند و به نفع کشاورز عمل می‌کردند.

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه