کاهش آمار آسیب های اجتماعی مرهون پویایی مساجد

شناسه خبر: OTUyOTE /

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه تنکابن، کاهش آمار آسیب های اجتماعی را مرهون پویایی مساجد دانست و گفت: طرح مسجد محوری بدنبال کاهش فاصله نسل جوان با مسجد و نماز است.

تنکابن24، سرهنگ دوم پاسدار سید ابراهیم شریفی، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه تنکابن در جلسه ای که در راستای سیاست های مسجد محوری و ارتقاء کیفی و کمی کارکردهای مساجد و پایگاه های مقاومت بسیج و به منظور توانمندسازی ارکان مساجد(مسئول هیئت امنا، امام جماعت، فرمانده پایگاه) در این شهرستان برگزار شد، گفت: مومن در مسجد همانند ماهی در آب است.

 

وی اظهار کرد: به آن جهت مسجد محوری می گوییم تا از ظرفیت متقابل مسجد و بسیج بهره مند شویم تا اثرگذاری در اجتماع کنیم چرا که یکی از غفلت هایی که در مجموعه جمهوری اسلامی صورت گرفته کمرنگ شدن مساجد و همچنین نمازخوان های مساجد عمدتا قشر پیرمرد و همسایه های مسجد هستند که بخشی از آن را ما، مسئول هستیم و بخشی را مردم و سپاه به سهم خود مقصر است زیرا پایگاه های خود را به مسجد منتقل نکردند.

 

سرهنگ شریفی بیان کرد: هیئت های امنا نیز در برخی مساجد موجبات کمرنگ شدن نقش این پایگاه های الهی را فراهم آوردند و همچنین در بحث مسجد محوری و هیئت های مذهبی کمرنگ فعالیت کردیم.

 

وی تصریح کرد: در ماه محرم در میدان های شهر و خیمه ها عزاداری می کنند اما نماز صبح هیچ کدام از این ها دیده نمی شود برای امام حسین(علیه السلام)  هر شب شام می دهند اما نماز نمی خوانند و این خواست دشمن است بدنبال مقصر نیستیم باید هم اندیشی شود تا انقلاب اسلامی و دین را از ما نگیرند.

 

سرهنگ شریفی با تاکید بر کار کردن بر روی ذائقه مردم، ابراز کرد: باتوجه به پیشرفت بسیار علم اما باز هم در کمترین زمان ممکن، دشمن ایجاد شبهه می کند.

 

وی ادامه داد: پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) فرمودند: در مقطعی از زمان علم به اندازه ای پیشرفت می کند که انسان فکر می کند که به همه کرات هستی دست یافته اما پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید در آن زمان هنوز ذره ای از ذرات عالم هستی کشف نشده است.

 

سرهنگ شریفی با تاکید براینکه شبهات و القائات در کمترین زمان ممکن ایجاد می شود، گفت: محدود کردن مسجد به هزار علت نظیر نبود روحانی، پول آب و برق، رفتار هیئت امنا و... بسیار خطرناک است و این شد که مسجد جای پیرمردها شد و فاصله ای بین نسل جوان با مسجد ایجاد شد.

 

وی اظهار کرد: اگر مردم را به این باور برسانیم که دو وعده نماز به مسجد بیایند و مساجد پویا شوند آمار آسیب های اجتماعی کاهش می یابد.

 

سرهنگ شریفی بیان کرد: از جمله آفت های پایگاه های مقاوت این بود که بهترین برنامه ها را در پایگاه برگزار می کنند حتی در صد متری مسجد اما موقع نماز در مسجد حاضر نمی شوند و این غفلت بزرگ بسیج بوده و با پیگیری طرح مسجد محوری بدنبال کاهش فاصله نسل جوان با مسجد و نماز هستیم.

 

وی بیان کرد: دشمن از پایه با کودکان کار می کند که در بزرگسالی قاشق به دست انتحاری می بندند تا با پیامبر همسفره شوند و ما نیز باید از نونهالی و کودکی آغاز کنیم تا پای کودک به مسجد باز شود و مساجد رونق یابند.

 

سرهنگ شریفی با اشاره به اینکه مسجد محوری شعار ما و شعار انقلاب اسلامی است،  ابراز کرد: مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند: تجربه نشان داده بی اعتنایی به نماز چه بر سر انسان ها می آورد.

 

وی گفت: رونق مساجد، راه نجات مردم و مسئولین و جمهوری اسلامی است و رونق در عمران و آبادی مسجد کفایت نمی کند بلکه باید رونق معنوی مساجد، مورد توجه باشد.

 

حجت الاسلام سلیمان علیخانی، کارشناس مسئول کانون های فرهنگی و هنری مساجد غرب مازندران (منطقه ویژه تنکابن) نیز در این جلسه به فعالیت 96کانون در مساجد تنکابن اشاره کرد و گفت: ربع قرن از فعالیت، تاسیس و تشکیل کانون های فرهنگی و هنری مساجد می گذرد.

 

وی ادامه داد: نگاه فرهنگی و هنری در محله ها و روستاها با محوریت مسجد است و این امر بسیار تاثیرگذار و مهم است.

 

حجت الاسلام علیخانی اظهار کرد: در منطقه ویژه تنکابن از گذشته تا به امروز کارهای خوبی انجام شد و در ادامه و مدیریت جدید در استان، دیدار با نماینده مقام معظم رهبری در مازندران و استاندار و مدیران کل به برگزاری جلسات خوب، منتهی شد.

 

وی بیان کرد: در تنکابن باتوجه به فعالیت مدیران کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، بستر خوبی در متن جامعه ایجاد گردید و تفاهم نامه های با آموزشگاه ها و مکان های تفریحی بسته شد.

 

حجت الاسلام علیخانی ابراز کرد: طبق منویات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) بین کانون و بسیج باید اتحاد ایجاد شود تا با مدیریت امام جماعت کارهای عالی صورت گیرد.

 

به گزارش شبستان، قرار شد کارگروه مسجد، تشکیل شود و رؤسای اوقاف و امور خیریه و تبلیغات اسلامی، فرمانده سپاه و مسئول منطقه ویژه اعضای آن هستند و طرح های قرارگاه مسجد در چند مسجد به عنوان پایلوت، اجرا می شود.

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه