شریعت نژاد توضیح داد:

منافع و معایب ثبت جهانی جنگل ها در یونسکو/دلایل رد درخواست ایران در سال های گذشته چه بود؟

شناسه خبر: OTUxOTg /

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس به بررسی منافع و معایب ثبت جهانی جنگل ها در سازمان یونسکو پرداخت.

تنکابن24، شمس الله شریعت نژاد درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با ثبت جهانی جنگل ارسباران در کمیته یونسکو اظهار کرد: قبل از اینکه اقدامی انجام شود باید تمامی جوانب آن را به صورت کامل بررسی شود، ابزار های لازم، مشکلات و آسیب‌های اجتماعی حاصل از این کار سنجیده شود.

نماینده مردم تنکابن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به محدود شدن اختیارات بعد از ثبت جهانی جنگل ارسباران گفت: برای نگه‌داری و حفاظت از جنگال‌ها هیچ هزینه ای از جانب این کمیته به کشور پرداخت نخواهد شد و همچنین بهره برداری از آن نیز محدود می‌شود و تنها گردشگران می‌توانند از گونه ها و تنوع زیستی آن دیدن کنند و دیگر امکان استفاده اقتصادی از جنگلها وجود نخواهد داشت.

وی با تاکید بر مشکلات اقتصادی کشور گفت: باید بررسی‌های دقیق انجام شود و تمامی ابعاد و جوانب آن را در نظر بگیریم که آیا توانایی مدیریت آن در شرایط حال حاضر کشور وجود دارد؟ در غیر این صورت نتوانسته ایم از میراث جهانی که به ثبت رسانده ایم بهره برداری های کافی را داشته باشیم و  تنها  برای کشور هزینه خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به این موضوع که باید نگاه واقع‌بینانه داشته باشیم نه آرمان گرایانه،گفت: استفاده از جنگل‌های ارسباران به عنوان یک جاذبه گردشگری و جذب توریسم یا ثبت آن در کمیته یونسکو به  هدف ما از انجام این کار بستگی دارد که می‌بایست قبل از انجام هر کاری بررسی و مطالعات کاملی انجام شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با اشاره به سابقه عملکردی سازمان میراث فرهنگی برای ثبت جنگل‌های شمال در کمیته جهانی یونسکو یادآورشد: در اقدامات قبلی صورت گرفته، درخواست ثبت جنگل‌های شمال کشور توسط کمیته رد کرد، چرا که معتقد بودند امکان چنین کاری وجود ندارد. /

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه