نماینده اتاق اصناف ایران در مازندران تشریح کرد

مهم‌ترین چالش‌ها و مطالبات بازاریان مازندران/ کسی نیست دست ما را بگیرد!

شناسه خبر: OTUxODk /

نماینده اتاق اصناف ایران در مازندران در خصوص عمده‌ترین مطالبات جامعه اصناف استان گفت: حدود صنفی و سقف صنفی برداشته شده است و این موضوع در مازندران، با توجه به محدودیت زمین، مغازه و نزدیکی شهرها به هم، درآمد ما را محدود کرده است.

تنکابن24، سیدمجتبی پیرزاده در گفت‌وگو با بلاغ، گفت: اصناف، مایحتاج عمومی را برطرف می‌کنند و هیچ پشتیبانی هم ندارند. سخت‌ترین شرایط را تحمل می‌کنند، افزایش روزافزون واحدهای صنفی، رکود بازار، کاهش قدرت خرید مردم، تحریم‌ها و غیره و غیره، روز به روز شرایط را سخت‌تر کرده که هیچ، درآمد نداشته را هم میان همه تقسیم می‌کند.

وی افزود: به‌دلیل عدم ایجاد اشتغال توسط دولت، مردم مجبورند وارد بازار شوند و همین امر موجب می‌شود تا اجاره مغازه‌ها بالا رود، از آن سو درآمد پایین بیاید، از سویی دیگر دارایی و ارزش افزوده افزایش می‌یابد و از سویی دیگر مالیات بردرآمد که هیچ، مالیات بر در نیامد هم گرفته می‌شود و حالا در کنار همه این‌ها، بدهی بانک‌ها، جرایم وحشتناک و غیره هم رمقی برای اصناف نگذاشته است.

رئیس اتاق اصناف مرکز مازندران خاطرنشان کرد: اصناف هم جزیی از همین مردم‌اند، خودشان بیکار دارند، دانشجو دارند، اجاره می‌دهند، جوان دم بخت دارند و از هر طرف هم تحت فشار هستند. کس دیگری قاچاق می‌کند، سراغ اصناف می‌روند؛ وقتی کمکی به اصناف نمی‌کنید، از آن‌سو همواره در عرصه‌های گوناگون از آن‌ها هم انتطار دارید، لا اقل روزگار را هم بر آن‌ها تنگ نکنید. مدیران حتما این ماجرا را می‌دانند، حال چرا اهمیت نمی‌دهند، ما خودمان مانده‌ایم! اگر راهی نیست که یعنی به بن‌بست رسیده‌ایم!

نماینده اتاق اصناف ایران در مازندران اظهار کرد: ما به دارایی می‌گوییم، این چند ماه و در این شرایط دشوار به کسبه سخت‌گیری نکنید، مشکل حال حاضر مشکل ملی است، بگذارید از این بحران بگذریم، ما همه یکی هستیم، کمک کنید با هم این بحران را بگذرانیم، کسی نیست که بشنود؛ همه چی را کنار بگذاریم ما در یک سرزمین زندگی می‌کنیم، ایران خانه ما است، خاک ما است، ما راه حل می‌دهیم، کسی نمی‌شنود؟!

پیرزاده در این‌باره که چرا طی سال‌جاری مراسم نکوداشت روز اصناف در استان برگزار نشد، پاسخ داد: چه روز اصنافی بگیریم؟ ما در تمام راهپیمایی‌ها بودیم، تمام حوادث غیرمترقبه را بودیم، در تمام جاها حمایت کردیم، حامی مالی انقلاب هستیم، الان کجای کاریم؟ الان و در این اوضاع کسی هست دست ما را بگیرد؟ ما چه روز اصنافی بگیریم؛ ما پنج تا بنر خواستیم به‌مناسبت این روز در سطح شهر بزنیم، چقدر مصیبت کشیدیم، به 10 نفر زنگ زدیم تا یک بنر نصب کنیم، همین ما در تمامی مناسبت‌ها و انتصاب‌ها همواره بنر زدیم و باید بگوییم پیش خیلی از مدیران شهری، حنای ما رنگ ندارد!

وی اضافه کرد: البته این موضوع به خودمان هم بر می‌گردد، به عملکردمان و این مقطعی است. جایگاه اصناف چیزی نیست که ما بخواهیم آن‌را ثابت کنیم، ثابت شده است. شهر بدون اصناف، شهر مرده‌ها است، جمعه‌ها می‌فهمیم اصناف چه نقشی دارند، روح شهر، اصناف هستند و این بر کسی پوشیده نیست.

نماینده اتاق اصناف ایران در مازندران در خصوص عمده‌ترین مطالبات جامعه اصناف استان بیان کرد: حدود صنفی و سقف صنفی برداشته شده است و این موضوع در مازندران، با توجه به محدودیت زمین، مغازه و نزدیکی شهرها به هم، درآمد ما را محدود کرده است. کاهش قدرت خرید مردم خودش به بازار ضربه زده است و دولت اگر می‌خواهد ایجاد اشتغال کند باید به سمت ایجاد اشتغال پایدار و تولید حرکت کند، دولت با این کار، حقوق یک کسبه را میان چند کسبه تقسیم کرده است. وقتی تقاضای ما محدود است، افزایش واحدهای صنفی، دلیلی ندارد و تنها با این کار، درآمدها میان کسبه تقسیم می‌شود.

رئیس اتاق اصناف مرکز مازندران در ادامه سخنانش عنوان کرد: مشکل بعدی مالیات و ارزش افزوده است که به‌صورت غیرعادلانه از کسبه گرفته می‌شود، در این وضعیت بازار، چه درآمدی است که مالیات بپردازند؟ هر ساله درصدی بر مالیات کسبه افزوده می‌شود، در حالی که سال به سال شرایط کاسبی سخت‌تر از قبل می‌شود!

پیرزاده در ادامه پاسخش در خصوص مطالبات و مشکلات عمده جامعه اصناف در مازندران گفت: فشاری که روی بازار است، سودهای بانکی عجیب و غریب است، هیچ جای دنیا این طور نیست؛ کسبه به همه بانک‌ها بدهکارند و جرایم روی جرایم؛ همین بانک‌ها و از سوی دیگر قوانین کار، کمر تولید را شکسته است و وقتی تولید قطع شود، اشتغال هم نابود می‌شود. با این سودها، کسبه هر چه در بیاورد، باید تتمه آن را هم بدهد به بانک‌ها و این فشاری است که به بازار وارد می‌شود.

وی افزود: یکی دیگر از معضلاتی هم که داریم، این همه نمایشگاه‌های عجیب و غریبی است که شهرداری‌ها، سازمان‌ها و نهادها در استان برگزار می‌کنند؛ یک عده افراد سودجو و فرصت طلب دلال، با ارگان‌ها و دستگاه‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند و نمایشگاه می‌زنند، یک سری افراد غیر صنفی با کالاهای نامرغوب می‌آیند و در این نمایشگاه‌ها کالا عرضه می‌کنند و لذا حداقل پولی که باید بین کسبه شهر تقسیم شود، هم با این نمایشگاه‌ها از بین می‌رود، حال بماند که خریدار نمی‌داند اصالت فروشنده و کالا از کجا است و معلوم نیست از چه کسی کالا خریده است؟

رئیس اتاق اصناف مرکز مازندران عنوان کرد: همه این مشکلات بماند، شب بازار داریم، روز بازار داریم، دکه‌های عرضه میوه شهرداری‌ها را داریم، دستفروش‌ها را داریم، بازار هفتگی داریم و همچنان داریم و داریم....

نماینده اتاق اصناف ایران در مازندران بیان کرد: فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم که آمد بماند، درست که در این فروشگاه‌ها، 10 نفر مشغول کار می‌شوند، اما از آن طرف، 20 تا مغازه هم نابود می‌شود، حال فروش اینترنتی بماند؛ هیچ پیش‌بینی عاقلانه در کار نیست، کاری هم از دستمان بر نمی‌آید. بسیار معضلات دیگری هم وجود دارد، حال شما بگویید، این چه روز اصنافی است، شب اصناف است!

پیرزاده متذکر شد: این همه فشار روی اصناف است، اما صبورترین قشر هستند. اتیکت نمی‌زنند، جریمه می‌شوند، فاکتور ندارند، پدرش را در می‌آورند؛ با این حال، دارایی جریمه می‌کند، می‌گویند: چشم، تعزیرات چشم، شهرداری چشم؛ انصافا در این شرایط، این همه فشار، پیکره اصناف با این همه نقش‌آفرینی و ظرفیت، تحمل این همه ضربات را دارد.

رئیس اتاق اصناف مرکز مازندران یادآور شد: حالا اگر صنوف مطالباتی هم دارند، یک عده فرصت طلب وارد می‌شوند، چند تا شعار می‌دهند و در نهایت، نه تنها به مطالبات اقتصادی خود هم که نمی‌رسند، برچسب سیاسی هم می‌خورند! ضد انقلاب‌ها که همه تلاش‌شان نابودی این وحدت است؛ ما در برابر دسیسه آن‌ها باهوش هستیم، اصناف با هوش است و بارها ثابت کرده است هوشیار است.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه