مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران:

پروژه احیای میانکاله شدنی است/ اعتبار و مدیریت می‌خواهیم

شناسه خبر: OTUxODM /

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد میانکاله قابل احیا بوده و این پروژه شدنی است، گفت: نیاز به تأمین منابع مالی است و بخش عمده نیز به مدیریت بازمی‌گردد.

تنکابن24، حسینعلی ابراهیمی کارنامی سه‌شنبه شب در بازدید از پروژه لایروبی انهار منتهی به میانکاله در منطقه قلعه‌پایان بهشهر اظهار کرد: یکی از برنامه‌های احیایی پیش‌بینی شده جهت احیای خلیج گرگان و تالاب میانکاله بحث لایروبی انهار منتهی به تالاب و همچنین دسترسی آسان‌تر به نقاط مختلف تالاب به‌منظور پایش و کنترل محیط طبیعی این مجموعه بوده است.

وی با اعلام اینکه لایروبی حدود 54 کیلومتر از انهار و رودخانه‌های منتهی به تالاب میانکاله در پروژه‌ی احیا پیش‎بینی شده است، افزود: این اقدام در سال‌جاری از اردیبهشت‌ماه آغاز شد و بیش از 60 درصد نیز پیشرفت فیزیکی داریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به حفر مجدد کانال از مسیر محیط‌بانی قلعه‌پایان به‌طول 2 کیلومتر که در سال گذشته 1.5 کیلومتر بوده است، گفت: اکنون تقریباَ در انتهای عملیات فیزیکی هستیم و زمانی که این پروژه تمام شود؛ حداکثر در زمان 10 دقیقه به نقاط حساس تالاب دسترسی پیدا می‌کنیم که به‌ویژه برای جلوگیری از صید و شکار غیرمجاز دارای اهمیت است.

این مسؤول بیان کرد: بحثی که برای مجموعه خلیج گرگان و تالاب بین‌المللی میانکاله پیش آمد؛ عدم تأمین حق‌آبه این مجموعه با محدودیت منابع آبی و احداث سد در بالادست بوده است؛ مقداری از آن به‌علت عدم لایروبی کانال‌ها بود که در زمان کم‌بارشی آن‌هم در فصل بارندگی یا در زمان سیلابی‌شدن آب به تالاب نمی‌رسید، لذا نسبت به لایروبی انهار و کانال‌ها اقدام شد تا شاهد احیای بخشی از تالاب باشیم.

ابراهیمی‌کارنامی ادامه داد: البته سرعت خشکی در تالاب بالا است، راهکارهای دیگری نیز مانند انتقال آب از مصب برخی از رودخانه‌های نزدیک تالاب یا انتقال آب از دریای خزر وجود دارد که همه این راه‌ها در کمیته ملی خلیج گرگان و تالاب میانکاله در حال بررسی است.

این مسئول با بیان اینکه تاکنون حدود 2 میلیارد تومان برای احیای میانکاله عمدتاً از محل اعتبارات استانی هزینه شده است، افزود: اراده خوبی را در مسؤولان و نمایندگان حوزه‌های اثرگذار در استان شاهد هستیم، زیرا کاری که در طول 10 سال انجام نشده بود، در مدت یک‌سال انجام شد و آنها نشان دادند که به تالاب میانکاله و خلیج گرگان اهمیت می‌دهند.

وی با بیان اینکه بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد میانکاله قابل احیا بوده و این پروژه شدنی است، اظهار کرد: نیاز به تأمین منابع مالی است و بخش عمده نیز به مدیریت بازمی‌گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: چاه‌های غیرمجاز باید مسدود شوند، فعالیت چاه‌های مجاز با برداشت‌های غیرمجاز نظارت و کنتورهای هوشمند روی آنها نصب شوند، اگر به دنبال استمرار تولید اراضی و حیات تالاب و خلیج گرگان هستیم؛ همه باید دست به دست هم بدهیم و کشاورزان و بهره‌برداران نقش مهمی دارند.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه