عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

تعهدات غربی‌ها در توافقنامه باید گویا و شفاف باشد/ضرورت حفظ وحدت برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه

شناسه خبر: OTUxNzI /

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: برجام به منظور رفع تحریم‌ها انعقاد شد از این رو باید تعهدات غربی‌ها در توافقنامه گویا و شفاف باشد.

تنکابن24، ولی‌الله نانواکناری در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص تعهدات ذکر شده در بیانیه پایانی نشست وزیران خارجی ایران و ۱+۴، اظهار کرد: برجام به منظور رفع تحریم ها انعقاد شد از این رو تعهدات غربی ها در توافقنامه باید گویا باشد و همچنین در این بین باید راهکارهای دقیقی در خصوص رفع مشکلات مباحث مالی، اقتصادی و غیره ارائه شود.

وی تصریح کرد: بر این اساس تعهدات غربی ها باید به طور شفاف بیان شود تا توسط مسئولان داخلی ارزیابی شود که آیا منافع ایران اسلامی تامین می‌شود یا خیر؟.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در این بین باید یادآور شد که اجرای تعهدات هسته ای از سوی کشورمان و رفع تحریم ها باید همزمان باشد و نمی توان روند کنونی را مناسب ارزیابی کرد از این رو باید زمانبندی نیز برای اجرای تعهدات غرب درنظر گرفته شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده که قواعد کارشناسی در بررسی محتویات برجام در گذشته به خوبی رعایت نشده و این امر سبب بروز آسیب برای کشورمان شد از این رو باید در مذاکرات کنونی از ذکر محتویات پرابهام و دوپهلو جلوگیری شود.

نانواکناری در خصوص بسته اروپایی‌ها برای تامین منافع ایران در برجام، اظهار داشت: امیدواریم که بسته اروپایی‌ها برای ادامه برجام منجر به ارائه تضمین کتبی آن ها برای تامین خواسته های برجامی ایران شود.

وی بیان کرد: اگر اروپایی‎ها به اظهارات خود عمل کنند، می‌توان به آینده امیدوار بود در غیر اینصورت باید به شیوه دیگری عمل کنیم و تصمیمات لازم را اتخاذ کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: ایران در برجام به همه تعهدات خود عمل کرد و اروپایی‌ها نیز به دنبال آن بودند که از برجام حمایت کنند ولی ترامپ رئیس جمهور آمریکا بدعهدی کرده و به صورت یکجانبه از برجام خارج شد.

نانواکناری ادامه داد: خروج آمریکا از برجام برای اروپا به عنوان یکی از طرف‌های اصلی توافق هسته‌ای ضربه‌ای سیاسی بود و این سه کشور باید از حیثیت سیاسی خود دفاع کنند و اگر این کار را نکنند، اروپایی‌ها زیر سوال هستند مطمئنا اروپایی‎‌ها برده آمریکا شناخته می‌‎شوند.

وی گفت: از آنجایی که در بُعد اقتصادی، اروپایی‌ها در همکاری با آمریکا منافعی دارند، اما دفاع از حیثیت سیاسی برای اروپا از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا نمی‌‎خواهند در افکار جهانیان به عنوان مطیع آمریکا شناخته شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد اعمال نخستین دور تحریم های آمریکا علیه ایران بیشتر جنبه عملیات و جنگ روانی دارد و نمی تواند تاثیر جدی بر اقتصاد کشورمان بگذارد.

نانواکناری گفت: باید یادآور شد زمانی کشورمان از سوی سازمان ملل متحد، ایالات متحده و سایر کشورها مورد تحریم های ظالمانه قرار گرفته بود اما اکنون وضعیت متفاوت است از این رو تاثیر تحریم‌های غرب نمی تواند چشمگیر باشد.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیش از برجام بسیاری از کشورها در بیان و عمل همراه با آمریکایی ها بودند، تصریح کرد: این مهم در حالی است که آمریکایی ها اکنون با اوضاع پیچیده تری مواجه هستند زیرا با ترک یکجانبه توافقنامه، در معرض سرزنش قرار گرفتند و همین امر موجب شده تا اروپایی ها علیه این کشور موضع گیری کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: همچنین نمی‌توان از بعد جنگ روانی اعمال تحریم طی ماه آینده نیز غافل شد؛ در واقع آمریکایی ها با بیان اینکه کشورهای زیادی آنها را در این اقدام همراهی می کنند، صرفا غلو کرده و می خواهند دیدگاه سرمایه‌داران را به ایران منفی کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه امروزه خانه ملت و دولت بیش از گذشته با یکدیگر متحد بوده و جلسات مستمری را برای مقابله با تحریم های ایالات متحده برگزار می کنند، گفت: بر این اساس باید اذعان کرد که با همدلی و همزبانی بین مردم و مسئولان و گروه های سیاسی و دولت به راحتی می توان مقابل تحریم های ظالمانه ایستادگی کرد. / بلاغ

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه