گرانی‌های سرسام‌آور در بازار طلا، خودرو، مسکن و کالاهای اساسی

بلبشو در بازار؛ بی‎خیالی در پاستور/آقای رئیس جمهور گزارش به دستان رسید؟!

شناسه خبر: OTUwOTY /

گرانی‌های سرسام‌آور در بازار طلا، خودرو، مسکن و کالاهای اساسی درحالی این روزها مردم را شوکه کرده است که هنوز دولت واکنشی به این وضعیت نشان نداده است. ولی چندی نگذشت که قیمت کالاهای اساسی از جمله، شیر، مرغ، روغن، گوشت، شکر و... با سیر صعودی در صدر جدول گرانی‌ها جای گرفتند. گرانی‌های سرسام‌آور در بازار طلا، خودرو، مسکن و کالاهای اساسی درحالی این روزها مردم را شوکه کرده است که هنوز دولت واکنشی به این وضعیت نشان نداده است.

تنکابن24 به نقل از تسنیم، وضعیت روزهای اخیر و شاید روزهای پیشِ‌رو، به‌قدری نگران کننده شده است که بحث اصلی تمام مردم به همین گرانی‌ها و کاهش قدرت خرید ختم می‌شود.
 
در روزهای گذشته متأسفانه خبرهایی از بازارهای مختلف بیرون می‌آمد که حکایت از گرانی‌های نجومی اجناس و کالاها در بخش‌های مختلف اقتصاد داشت.
 
این روزها خبر گرانی چند ده میلیونی یک خودرو آن‌هم در کمتر از چند ساعت به‌قدری برای مردم شوکه کننده بود که نمی‌توان به‌راحتی از کنارش عبور کرد.
 
* گرانی‌های 30میلیونی در یک روز/ شریعتمداری کجاست؟
 
بازار خودرو مدت‌هاست شاهد تنش‌های قیمتی است، اما در روزهایی که گذشت وضعیت در این بخش شاید به مرز هشدار و بحران برای مسئولان و مردم رسید. قیمت برخی از خودروهای معمولی در این بازار فقط در یک روز بین 20 تا 30 میلیون تومان گران شد. فعلاً قصد پرداختن به گرانی خودروهای لوکس را نداریم، که قیمت آنها هم به‌طور چشمگیر و غیر قابل باوری رشد داشته است، هدف در این گزارش اشاره به وضعیت خودروهای معمولی است که مردم عادی نه ثروتمندان از آنها استفاده می‌کنند.
 
پژو 2008 در یک روز 25 میلیون تومان گران شد؛ مزدا3 نیز افزایش 30 میلیون تومانی قیمت را تجربه کرد و با قیمت 250 میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.
 
تعدادی از خودروهای داخلی نیز که استارت گرانی‌شان را خودروسازهای بزرگ زدند وارد جرگه خودروهای نجومی شده‌اند؛ به‌عنوان نمونه ساندرو استپ‌وی که بعد از افزایش قیمت در کارخانه این روزها در بازار آزاد بالای 91 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.
 
وضعیت بازار خودرو گواه آن است که اکثر خودروهای مونتاژی همچنان شاهد رشد قیمت هستند به‌نحوی که سراتو سفید دیروز با رشد 13میلیون تومانی با قیمت 150 میلیون تومان و سراتوی مشکی با قیمت 167 میلیون تومان به‌فروش رسید.
 
اما با وجود آشفته‌بازار فعلی در بخش خودرو هنوز هیچ واکنشی از سوی دولت و البته وزیر صنعت مشاهده نشده است؛ تنها  امیرحسین قناتی مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت در برنامه تیتر امشب گفته است در عرضه خودرو مشکلی به‌وجود نیامده بلکه هجوم نقدینگی سرگردان به بازار خودرو و افزایش تقاضا این حاشیه افزایش قیمت‌ها را به‌وجود آورده است.
 
قناتی گفته: این حاشیه بازار در اعیاد پیشِ‌رو برطرف خواهد شد و شرکت‌های خودروسازی فروش خودرو را در برنامه دارند، بر همین اساس هم حداکثر تا یک ماه آینده شاهد ثبات در بازار خواهیم بود.
 
انتظار می‌رود وزیر محترم صنعت و معدن که مسئولیت مدیریت بازار خودرو را مستقیماً در دولت به‌عهده دارد حداقل واکنشی به آشفته‌بازار نشان داده و اقدامی در جهت بازگشت آرامش به بازار خودرو انجام دهد.
 
* سکه نجومی شد/ بانک مرکزی سکوت کرد
 
بازار سکه که جای سفته‌بازی‌های ارزی را گرفته است، یکی دیگر از بازارهای پرتنش اقتصاد ایران در هفته‌ها و البته روزهای اخیر است؛ سکه در کمتر از دو روز 300 هزار تومان گران شد و رکورد 2 میلیون و 500 هزار تومان را زد.
 
قیمت سکه درحالی به 2 میلیون و 500 هزار تومان رسید که فعالان بازار طلا معتقدند سکه 500‌ــ‌400 هزار تومان حباب دارد و این قیمت‌ها واقعی نیست.
 
از دلایل اصلی گرانی سرسام‌آور طلا و سکه در هفته‌های اخیر، سیاست جدید ارزی دولت است چراکه با قاچاق اعلام شدن خرید و فروش دلار در بازار آزاد بسیاری از سرمایه‌ها به‌سمت سکه حرکت کرد.
 
البته این تمام علت گرانی سکه نیست چراکه با توجه به وضعیت حاکم در بازار خودرو و مسکن، بسیاری از سرمایه‌های سرگردان به این بخش آمده تا در کوتاه‌مدت سودهای نجومی به جیب بزنند.
 
این اولین بار نیست که بازار سکه حبابی شده است، سال قبل و زمانی که قیمت سکه رشد چشمگیر داشت و به یک میلیون و 500 هزار تومان رسید مسئولان بانکی و بازاری‌ها از حباب 400‌ــ‌300 هزار تومانی قیمت سکه سخن می‌گفتند و بعد از آن شد که بانک مرکزی دستور آغاز حراج سکه در بانک کارگشایی را داد.
 
حراج سکه در بانک کارگشایی چند ماه ادامه داشت و بانک مرکزی به‌منظور مدیریت بیشتر بازار تصمیم گرفت بار دیگر طرح پیش‌فروش سکه را برای مردم اجرا کند و با این حساب پیش‌فروش نیز چند ماه اجرا شد.
 
ولی با وجود اینکه قیمت سکه رکورد 2 میلیون و 500 هزار تومان را هم زد و الآن در دامنه دو میلیون و 400 هزار تومان درجا می‌زند هنوز مسئولان بانک مرکزی واکنشی به وضعیت به‌وجودآمده در بازار طلا نشان نداده‌اند.
 
* کسی می‌تواند ازدواج کند؟
 
گرانی‌های در بازار طلا و سکه منجر به افزایش چشمگیر قیمت طلای 18عیار نیز شده است. این روزها اگر کسی قصد خرید طلا به هر دلیلی را داشته باشد به‌طور حتم قدرت خرید سابق را در این بخش نخواهد داشت چراکه هر گرم طلای 18عیار همین الآن بدون لحاظ اجرت ساخت، 206 هزار و 700 تومان فروخته می‌شود.
 
گوشزدی به دولت محترم که بارها اعلام کرده در راستای تسهیل ازدواج جوانان گام برمی‌دارد؛ اگر این روزها یک جوان بخواهد فقط حلقه ازدواج خود را تهیه کند چقدر باید پول بدهد و به‌ازای آن چند گرم طلا بخرد؟
 
بماند که طلا شاید نیاز جزئی جوانان برای ازدواج باشد؛ ولی خب در بخش مسکن آیا وضعیت برای جوانان ما مهیاست؟ آیا الآن جوانان ما قدرت خرید و یا حتی رهن و اجاره مسکن را دارند؟
 
* سرگردانی خریداران مسکن و بی‌خیالی دولت
 
مدت‌هاست بازار مسکن در رکود به‌سر می‌برد اما به این رکود از چند ماه قبل گرانی‌های سرسام‌آور را هم باید اضافه کنیم، گرانی‌هایی که هم خریداران را شوکه کرد و هم مالکان را.
 
قیمت مسکن در ماه‌های اخیر رشد چند برابری داشته است و این‌بار هم مسئولان می‌گویند قیمت‌ها واقعی نیست! ولی هنوز گامی در راستای بازگشت آرامش به این بخش هم برداشته نشده است.
 
کسانی که این روزها دنبال خرید خانه هستند از کاهش قدرت خریدشان می‌گویند و تأکید دارند: هرچه تلاش می‌کنیم باز هم نمی‌توانیم ملکی را با قیمت مناسب پیدا کنیم!
 
یکی از همشهری‌ها می‌گوید: هرچه می‌دویم باز هم قیمت‌ها از ما جلوتر می‌روند و نمی‌توانیم به آنها برسیم!
 
وی می‌گوید: با هزار مکافات 240 میلیون تومان برای خرید منزل آماده کردم ولی باز هم نمی‌توانم و پولم کم است. (او در منطقه 15 و بین آپارتمان‌های 17‌ــ‌16 سال ساخت دنبال مسکن می‌گردد)
 
هنوز دولت واکنشی به گرانی مسکن نشان نداده است آن‌هم درحالی که مسئولان محترم، بارها اعلام کرده‌اند که آرامش برقرار است!
 
* آقای جهانگیری، گرانی‌ها دغدغه جدی مردم است
 
گرانی روزانه کالاهای اساسی موضوع مهم دیگری است که نمی‌توان به‌راحتی از کنار آن گذشت؛ در تمام واحدهای صنفی بهانه اصلی گرانی‌ها، گرانی دلار و کمبود ارز اعلام می‌شود.
 
ولی این درحالی است که معاون اول رئیس جمهور در همایش استانداران سراسر کشور در سخنانی به وضعیت قیمت کالاها در بازار اشاره کرد و گفت: «امروز برای ما قابل قبول نیست که نرخ هیچ کالایی به‌بهانه قیمت ارز افزایش یابد چرا که هر واردکننده‌ای که بخواهد کالا به کشور بیاورد می‌تواند با ثبت سفارش ارز به‌قیمت 4200 تومان دریافت کند، به‌طوری که دغدغه اکنون ما این است که میزان واردات در دوماهه ابتدای سال جاری کمی بیشتر از میزان واردات در سال گذشته شده است.
 
معاون اول رئیس جمهور همکاری بخش خصوصی در کمک به پیشبرد سیاست‌های ارزی را قابل تقدیر دانست و در عین حال با بیان اینکه دولت کاملاً به اوضاع بازار و میزان کالاهای ذخیره‌شده در انبارها آگاه است،‌ اظهار داشت: دولت قصد ندارد طوری در بازار مداخله کند که مطلوب بخش خصوصی نیست اما به مردم اطمینان می‌دهیم که ستاد تنظیم بازار با دقت کافی وظایف خود را انجام خواهد داد و اگر مواردی وجود داشته باشد که دغدغه جدی ایجاد کند حتماً تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهیم کرد».
 
نگارنده از همین جمله آقای جهانگیری «به مردم اطمینان می‌دهیم که ستاد تنظیم بازار با دقت کافی وظایف خود را انجام خواهد داد و اگر مواردی وجود داشته باشد که دغدغه جدی ایجاد کند حتماً تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهیم کرد.»، وام گرفته و عاجزانه از معاون اول رئیس جمهور تقاضا دارد که تصمیمات مقتضی را اتخاذ کند، چراکه مدت‌هاست دغدغه جدی مردم تأمین نیازهای اساسی‌شان شده است.
 
آقای جهانگیری، خرید کالاهای اساسی، خرید گوشت و مرغ و روغن و حتی شیر و نان دغدغه جدی مردم است؛ مردم از گرانی‌های روزانه اقلام این بازار به‌ستوه آمده‌اند.
 
آقای جهانگیری، خرید مسکن و خودرو هم دغدغه جدی مردم است؛ مردم نمی‌خواهند قدرت خریدشان هر روز کمتر از روز قبل شود؛ حق مردم است که خودروی باکیفیت و با قیمت واقعی و مناسب داشته باشند.
 
مدت‌هاست قیمت کالاها و خدمات به‌بهانه گرانی دلار افزایش افسارگسیخته‌ای را تجربه می‌کند آن‌هم درحالی است که قبلاً دولتمردان هشدار داده بودند نباید هیچ کالایی گران شود.
 
تولیدکنندگان  علت اصلی این گرانی‌ها را افزایش قیمت دلار اعلام می‌کنند. قیمت دلار بعد از تعطیلات نوروز 97 به اوج رسید و به مرز 6000 تومان هم رسید. اما سرانجام 20 فروردین با اعلام معاون اول رئیس جمهور، دولت تصمیم گرفت چاره‌ای برای بازار ارز اتخاذ و از این نابه‌سامانی‌ها جلوگیری کند.
 
برهمین اساس هم البته از 20 فروردین با اعلام دولت، دلار با قیمت 4200 تومان تک‌نرخی شد! در ساعات ابتدایی اعلام این سیاست، معاون اول رئیس جمهور از دوربین سیما به مردم گفت: بانک مرکزی به تمام نیازها با دلار 4200تومانی پاسخ می‌دهد.
 
اما از فردای اعلام دلار تک‌نرخی، بخشنامه‌های بانک مرکزی یکی پس از دیگر منتشر و مشخص شد فروش ارز 4200تومانی مختص همه نیست و محدودیت‌هایی دارد، برهمین اساس هم کالاهای اساسی که قبلاً با دلار مبادله‌ای و با قیمت 3700 تومان وارد می‌شدند با دلار 4200تومانی تأمین خواهند شد البته دولت اعلام کرد که مابه‌التفاوت این ارزها با یارانه پوشش داده می‌شود.
 
قبل از اجرای سیاست ارز تک‌نرخی و بعد از آن، دولت اعلام کرد که تولیدکنندگان و اصناف نباید به‌بهانه گرانی دلار، قیمت کالاها و خدمات را افزایش دهند.
 
ولی چندی نگذشت که قیمت کالاهای اساسی از جمله، شیر، مرغ، روغن، گوشت، شکر و... با سیر صعودی در صدر جدول گرانی‌ها جای گرفتند.
 
مشخص نیست که وزرا و مشاوران آقای رئیس جمهور گزارش وضعیت فعلی بازار و بخش‌های اصلی اقتصاد ایران را به‌اطلاع ایشان رسانده‌اند یا خیر!
 
امیدواریم این‌بار پیش از آنکه وضعیت بدتر شود دولت محترم به وزرا و مسئولان دستگاه‌های اجرایی دستور رسیدگی فوری را صادر کند تا بیش از این شاهد تنش در اقتصاد ایران نباشیم. 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه