«هزار و یک شب» قجری در تنکابن

شناسه خبر: OTUwMjM /

به مناسبت هفته میراث فرهنگی با همکاری شهرداری و اداره میراث فرهنگی شهر تنکابن، ۶۰ تصویر از نگاره‌های برگزیده نسخه خطی هزار و یک شب کاخ گلستان از ۲۷ اردیبهشت تا سوم خرداد به مدت یک هفته در بوستان مادر این شهر برگزار می‌شود.

تنکابن24 به نقل از ایسنا، مسعود نصرتی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان با اعلام این خبر گفت: ۶۰ تصویر از نگاره‌های برگزیده نسخه خطی هزار و یک شب کاخ گلستان  برای نمایش انتخاب شده است، تعدادی از این نگاره‌ها توسط ابوالحسن غفاری(صنیع الملک) با همکاری ۳۴ نفر از شاگردانش انجام شده است، در سراسر دنیا تنها ۲۱ جلد نسخه خطی اصلی از کتاب هزار و یک شب موجود است که یک نسخه آن در شش جلد در پایگاه میراث جهانی  کاخ گلستان نگهداری می‌شود.

به گفته‌ی وی؛  کتاب «هزار و یک شب» مجموعه داستان هایی از افسانه های قدیمی و عامیانه را روایت میکند.

این کتاب که شهرت جهانی دارد توسط ملا عبداللطیف طسوجی در سال یک هزار و ۲۵۹ هجری قمری، ۱۷۹ سال پیش، در زمان محمدشاه قاجار به فارسی ترجمه شد و سپس میرزا محمد علی سروش اصفهانی اشعار شعرای فارسی را به این کتاب اضافه کرد. نسخه اصلی کتاب در در ۲ هزار و ۲۸۰ صفحه کتابت شده که یک هزار و ۱۴۲ صفحه آن متن فارسی و یک هزار و ۱۳۴ صفحه تصویر دارد، همچنین هر صفحه مصور بین ۳ تا ۶ مجلس نقاشی شده است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان درباره عکس‌های قاجاری گفت: در نمایشگاه عکس‌های قجری، ۳۰ قطعه عکس که توسط ناصرالدین شاه از بناهای مختلف و صحنه‌های شکار گرفته شده، به همراه گزیده‌ای ازفتوگرافی‌های آلبوم خانه کاخ گلستان با موضوع شبیه خوانی، تکیه دولت، تعزیه و کودکان و نوجوانان به نمایش گذاشته می‌شود.

وی افزود: این نمایشگاه به مناسبت هفته میراث فرهنگی با همکاری شهرداری و اداره میراث فرهنگی شهر تنکابن از ۲۷ اردیبهشت تا سوم خرداد به مدت یک هفته در بوستان مادر این شهر برگزار می‌شود.

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه