شهردار شیرود خبر داد:

احداث نخستین سایت تفریحی دریایی در شیرود/ تامین آب شرب مهم‌ترین مشکل شهر

شناسه خبر: OTU1NDE /

شهردار شیرود به تکمیل سازه چوبی پلاژ شهرداری شیرود اشاره کرد و گفت: این سازه امروز با ساخت نمای بیرونی ساختمان، تقریباً به اتمام رسیده و با تکمیل جزئیات داخلی سازه، برای افتتاح در عید امسال برنامه ریزی شده است. هدف و نگاه به این پروژه، ایجاد یک مرکز اسپا(Spa) در حاشیه دریا بود که می‌تواند نخستین نمونه از این مراکز «استحمام درمانی» با آب دریا و ارائه خدمات در منطقه باشد.

به گزارش تنکابن24، شهردار شیرود در ابتدای گفتوگو با خبرنگار ما با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل شهر شیرود، بحث آب شرب این شهر است، تصریح کرد: مشکلات و مسائل مربوط به آب شرب به لحاظ وظایف سازمانی، در حیطه اختیارات شهرداری نیست و وزارت نیرو و سازمان‌های تابعه آن مسئول این بخش هستند، امّا به دلیل آنکه شهروندان از ما خواستند، بنده وظیفه خود دانستم تا در این بخش پیگیری کنم و حتّی رایزنی‌هایی را نیز با وزارتخانه انجام دادیم.

 

محمد نیکنام با تأکید بر حضور و پیگیری دکتر حسینی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: با پیگیری ایشان که بسیار مؤثّر بوده و کمک مجموعۀ شهرستان، بویژه فرماندار محترم، سرانجام ردیف بودجه برای این امر درنظر گرفته شد و این در شرایطی بود که در سال‌های قبل در این بخش، اصلاً ردیف بودجه‌ای تعریف نشده بود و طبیعی است که تا ردیف بودجه مشخص نشود، اعتباری اختصاص نمی‌یابد و امیدواریم با مشخّص شدن ردیف بودجه برای آب شرب شیرود، با دفاع مناسب از این مسئله در سال آتی، بودجۀ مناسب آن تخصیص یابد.

 

وی در پاسخ به پرسشی در زمینۀ پیگیری و اجرای طرحهای گردشگری عنوان شده در شیرود، از اتمام و افتتاح فاز نخست پارک شهر شیرود خبر داد و یادآور شد: در بحث گردشگری، ما وعده ساخت یک «زیپ لاین»، احداث مسیر پیادهراه حاشیه رودخانه، بازسازی و احداث پارک، اصلاح و بازسازی زمین فوتبال و ایجاد تفریحگاه ساحلی را با تکمیل ساختمان چوبی و بهسازی محیط ساحلی مجاور شهرداری را داده بودیم که خوشبختانه توانستیم به وعده‌های خود عمل کنیم.

 

شهردار شیرود با بیان اینکه در حاشیه رودخانه تیرم، هدف ما 2 موضوع دیواره سازی و سپس ساخت پیادهراه بود، تصریح کرد: در ضلع شرقی و ورودی پلاژ که مسیر خاکی بود، عملیّات آسفالت و احداث پیاده‌رو و ساماندهی حاشیه پارک را داشتیم، ولی در ضلع غربی، 2 مرحله بود که نخست دیوارهسازی و پس از آن، مرحله کف‏سازی بود که پیمانکار در مزایده برنده شده و عملیّات کفسازی بزودی آغاز خواهد شد.

 

نیکنام همچنین از تکمیل پارک مجاور شهرداری و نصب تجهیزات ورزشی و افتتاح آن خبر داد و با اشاره به اینکه در بخش گردشگری بجز احداث «زیپ لاین» به تمام وعده‌ها عمل شده، گفت: با توجّه به شرایط همهگیری ویروس کرونا و تأثیرات منفی که در بحث گردشگری داشته، به این نتیجه رسیدیم که احداث زیپ لاین در این شرایط فایدهای ندارد و به همین منظور اعتبارات آن را به سمت پروژههای عمرانی بردیم.

 

وی به تکمیل سازه چوبی پلاژ شهرداری شیرود نیز اشاره و خاطرنشان کرد: این سازه که مدّتها نیمه تمام بود، امروز با ساخت نمای بیرونی ساختمان، تقریباً به اتمام رسیده و با تکمیل جزئیات داخلی سازه، برای افتتاح در عید امسال برنامه ریزی شده و میتوانیم جهت واگذاری و اجاره آن اقدام کنیم، امّا هدف و نگاه من به این پروژه، ایجاد یک مرکز اسپا(Spa) در حاشیه دریا بود که فکر کنم نخستین نمونه از این مراکز «استحمام درمانی» با آب دریا و ارائه خدمات در منطقه باشد.

 

این مدیر شهری در ادامه از احداث نخستین سایت تفریحات دریایی «طرح دریا» در شهر شیرود یاد و اظهار کرد: این یک طرح بزرگ بود که با اعتبار 500 میلیون آن را اجرا و فعّال کردیم و حتّی محل شنای جداگانه آقایان و بانوان را مشخّص و عملیّات تسطیح بستر دریا و ساحل را نیز انجام دادیم که متأسفانه با شیوع همهگیری کرونا نتوانستیم از آن بهرهبرداری کنیم و باید بگویم که جانمایی این طرح با فرمانداری بود.

 

نیکنام همچنین از احداث زمین والیبال، بسکتبال و اسکیت در محوطۀ پارک به عنوان اقدامات آتی شهرداری شیرود در بحث گردشگری و توسعه سرانه ورزشی خبر داد و افزود: بخشی از محوطه پارک در حاشیه محور اصلی با شرایط نامناسب واگذار شده بود که با توجّه به شرایط قرارداد و طبق قانون آن را احیاء کردیم و قصد داریم در سال آینده با احداث زمینهای ورزشی در این محوطه، ضمن توسعه سرانه ورزشی شهر، به ایجاد اشتغال و درآمد پایدار نیز برسیم.

 

وی از اصلاح و بازسازی زمین فوتبال در حاشیه شهرداری، به عنوان یکی از اقدامات مهّم ورزشی در سطح شهرستان یاد و خاطرنشان کرد: این زمین پس از سیل تخریب شده بود که با تسطیح، چمن‌کاری و احداث جایگاه بازیکنان و کاشت نهال در اطراف زمین، بطور کامل احیاء و بهرهبرداری شد و علاوه بر این، جهت آمادگی تیم آتشنشانی و پرسنل این واحد، سالن ورزشی ساختمان شهرداری با تجهیزات ورزشی مناسب ایجاد شد.

 

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به میزان درآمدهای شهرداری شیرود اشاره کرد و با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا در کشور تأثیر منفی در کسب درآمدها و منابع درآمدی شهرداری داشته، گفت:  در شرایطی که بودجۀ شهرداری شیرود بر مبلغ 12 میلیارد تومان بسته شده، تا امروز که خدمت شما هستیم، توانستیم 20 میلیارد تومان درآمد داشته باشیم و این در حالیست که در زمان ورود بنده به شهرداری، کلّ درآمد شهرداری بین 4 تا 5 میلیارد بود.

 

نیکنام با بیان اینکه شهرداری شیرود امروز به چهار برابر درآمد سال‌های گذشته رسیده، گفت: در سال‌های قبل، کلّ اعتبار عمرانی در بهترین حالت، حدود 2 میلیارد تومان بود، در حالی که در سال جاری و تا امروز تنها این مبلغ را در بخش آسفالت معابر هزینه کردیم و مطمئن هستم با شرایطی که داریم، در پایان سال، 2 برابر بودجه مصوّب را محقّق خواهیم کرد؛ البتّه بخاطر داشته باشید که در سنوات گذشته، هیچ یک از موارد پیشبینی بودجه محقّق نشده بود.

 

وی با اشاره به شرایط شهرداری در زمان آغاز فعالیّت در این مجموعه گفت: روزی که بنده شهرداری را تحویل گرفتم، موجودی حساب ما هفت میلیون و 700 هزار تومان بود و چهار ماه نیز حقوق پرسنل پرداخت نشده بود که بنده از این موضوع اطّلاع نداشتم.

 

این مقام مسئول با بیان این مطلب که در سنوات گذشته مدیران شهری عوارض ماده 101 را در شهرداری شیرود دریافت نمیکردند، تصریح کرد: برای فعّال کردن این بخش و دریافت ماده 101 با اعضای شورای شهر، سرمایهداران و سازندگان دچار مشکل شده و مباحث متعدّدی داشتیم، امّا از این موضوع کوتاه نیامدم و به همین دلیل و با اخذ این عوارض، توانستیم بعد از 20 روز حقوق پرسنل را پرداخت کنیم.

 

نیکنام در ادامه از خرید 10 دستگاه خودروی سبک و سنگین برای شهرداری از محل افزایش درآمدها یاد و خاطرنشان کرد: کامیون حمل زباله، کامیون بنز جفت محور، 2 دستگاه وانت نیسان و تعمیر خودروی بیل بکهو شهرداری از اقدامات ما در حوزۀ تجهیز و توسعۀ ناوگان موتوری بود که تمام اینها با توجّه به افزایش درآمد شهرداری محقّق شد و همچنین در تلاش هستیم تا یک ماشین آتشنشانی نیز تا پایان این دوره خریداری کنیم؛ در حال حاضر نیز یک خودروی نیسان بعنوان واحد 137 شامل یک کارگاه سیّار با تمام تجهیزات بُرش و اطفای حریق در کنار ماشین آتشنشانی قرار دادیم که همراه آن به محل اعزام میشود.

 

وی با بیان اینکه شهر شیرود دارای ظرفیّت بسیار بالایی در حوزۀ کسب درآمد است، تصریح کرد: شهر شیرود دارای 7 کیلومتر بَر تجاری است که هنوز در بسیار از نقاط، بکر مانده و در بخش درآمد و توسعه و  رونق اقتصادی می‌تواند در آینده از شهر تنکابن نیز پیشرفت بیشتری داشته باشد.

 

این مدیر شهری همچنین در پاسخ به پرسشی در زمینه تکمیل ساختمان جدید شهرداری نیز تصریح کرد: این ساختمان در زمان ورود بنده پیشرفت چندانی نداشت، امّا امروز تعمیر تمام طبقات انجام شده و بجز طبقهای که واحد آتشنشانی در آن مستقر شده، در سایر طبقات تنها سرامیک کف و سنگ راه پلّه‌ها مانده که در حال انجام و این پروژه در مجموع، حدود 2 میلیارد تومان هزینه داشته است.

 

نیکنام احداث «بنای یادمان شهدای گمنام» در پارک شیرود را حاصل تلاش و مشارکت خیّرین دانست و ضمن قدردانی از زحمات این مجموعه، در زمینۀ اقدامات عمرانی انجام شده در سال 99، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین اقدامات ما در بخش تعریض و اصلاح آبروها و کانال‌های سطح شهر در 26 نقطه سیلخیز شهر شیرود بود که در زمان بارندگی مشکلات بسیاری را برای شهروندان و البتّه برای پرسنل شهرداری ایجاد میکرد؛ ما در این بخش وارد عمل شدیم و با صرف هزینهای حدود 2 میلیارد تومان، تا کنون 17 نقطه سیلخیز را تعریض و اصلاح کردیم که در بارندگی گذشته نیز کوچکترین مشکلی نداشتیم و سایر نقاط نیز تا پایان سال اصلاح و بازسازی خواهد شد.

 

وی همچنین از اقدامات مناسب شهرداری در بخش آسفالت معابر یاد و تصریح کرد: همانگونه که گفتیم، از ابتدای سال تا کنون حدود 2 میلیارد تومان آسفالت در سطح معابر که بیشتر شامل کوچهها بود، انجام شده و علاوه بر آن، تقاضای 1.5 میلیارد تومان متمّم در این بخش کردیم که با این اوصاف، 3.5 میلیارد تومان آسفالت در شهر شیرود خواهیم ریخت.

 

شهردار شیرود با اشاره به تخصیص نیمی از بودجه به اقدامات عمرانی، از توسعه خدمات شهرداری شیرود به میزان درآمد اضافه شده یاد کرد و افزود: یکی دیگر از اقدامات ما که در صورت مناسب بودن شرایط جوی تا پیش از سال جدید افتتاح خواهد شد، تعریض محور لشتو تا احمدسرا و احداث بلوار این مسیر بوده که عملیّات تعریض آن انجام شده و بزودی احداث بلوار در این محور نیز انجام خواهد شد و در کنار آن به دنبال احداث پارکهای محلّات هستیم که نخستین مورد آن در محلّۀ تمیجانک با اهدای زمین و صرف هزینه 300 میلیون تومانی احداث شده است.

 

این مدیر شهری در پاسخ به پرسشی در زمینه مشکلات طرح جامع شهر شیرود، گفت: قبل از طرح جامع، طرح هادی وجود داشت که بر اساس آن اقدام میشد و طبق قانون هم تا زمانی که طرح جامع ابلاغ نشود، ملاک طرح هادی است، امّا مشکل طرح جامع که به تازگی نیز در شورای عالی برنامهریزی استان مصوّب شده، آن است که در طرح اولیّه، وسعت شهر شیرود 960 هکتار در نظر گرفته شده بود، در حالی که در طرح بازنگری شده و مصوّب، وسعت شهر به 630 هکتار کاهش یافته و 330 هکتار آن کم شده است.

 

نیکنام با بیان این مطلب که بازنگری طرح اولیّه به دلیل مشکلاتی بود که در کاربریها و محدوده و حریم شهری وجود داشت، تأکید کرد: مطالعه و نقشهبرداری طرح اولیّه 5 سال پیش انجام گرفت و در این مدّت شیرود دچار تغییرات بسیاری شد که نیاز به بازنگری طرح وجود داشت، امّا در شرایطی که در طرح جامع، توسعۀ آتی شهر را در نظر میگیرند و معمولاً وسعت شهر بیشتر می‌شود، در طرح مصوّب این وسعت کمتر شده و چون به تصویب هم رسیده، دیگر قابل اعتراض نیست.

 

وی با یادآوری اینکه مطالعه و تهیّه و تنظیم طرح جامع در دورۀ پیشین مدیریّت شهری صورت گرفته، تصریح کرد: بنده زمانی که مطّلع شدم، مشاور را دعوت کردم و توضیح خواستم که ایشان گفتند که ما چندین بار به شهردار وقت نامه زدیم، امّا کسی اقدام یا اعتراض نکرد و امروز دیگر امکان تغییر وجود ندارد، چراکه پس از تصویب طرح حداقل باید 18 ماه بگذرد تا بتوان دوباره نسبت به آن اعتراض کرد.

 

شهردار شیرود با اشاره به اینکه تنها راه ممکن تغییر در طرح تفصیلی است، اعلام کرد: طبق رایزنی‌هایی که انجام شده، مقرّر شد تا برداشت زمینی و نقشهبرداری طرح تفصیلی دوباره انجام شود، امّا باید توجّه داشت که در طرح تفصیلی تنها میتوان تا 10 درصد مشکل را جبران کرد.

 

این مقام مسئول در ادامه از آزادسازی بخشی از اراضی رینگ شهری شیرود یاد کرد و با بیان اینکه طرح رینگ شهری شیرود مصوّب شده، گفت: زمانی که بنده فعالیّت خود را در شهرداری آغاز کردم، یک متر از اراضی آزادسازی نشده بود که خوشبختانه توانستیم با توافقات صورت گرفته، 25 ملک در مسیر را تملّک کنیم، امّا بخش اعظم کار باقی مانده، چراکه باید جهت آزادسازی کل مسیر با صاحبان 300 ملک توافق کنیم.

 

نیکنام به استفاده از مسیرها و جادّه‌های قدیمی و کشاورزی جهت تعیین مسیر اصلی رینگ شهری اشاره و اعلام کرد: سعی شده بود تا جادّه مربوطه از میان املاک کمتری عبور کند که البتّه کار خوبی بود، امّا امکان برخی جابجاییها وجود داشت تا مسیر مستقیم و کوتاهتر شود، ولی در هر صورت اقدام ما جهت آزادسازی، ابتدا نقشهبرداری و سپس تعیین نرخ توسط کارشناس دادگستری است و چون امکان پرداخت هزینه برای ما وجود ندارد، ضمن توافق در همان زمین یا زمین دیگری که مالک معرفی کند، پروانه ساخت یا تراکم می‌دهیم.

 

وی همچنین در پاسخ به پرسشی در زمینه ایجاد درآمدهای پایدار، با اشاره به وجود 10 بیلبورد بزرگ تبلیغاتی در بلوار اصلی شهر و 20 بیلبورد کنار جادّهای که در دورۀ جدید مدیریّت شهری با توجّه به حاشیه ترافیکی تعریف شده، گفت: در سنوات گذشته، قیمت پایه 10 بیلبورد اصلی شهر، مبلغ 280 میلیون بود که ما برای مزایدۀ جدید، ابتدا با افزایش صد میلیونی، قیمت پایۀ جدید را 380 میلیون تومان برای قرارداد یکساله تعریف کردیم، امّا موفّق شدیم در جریان مزایده، این بیلبوردها را با مبلغ 980 میلیون تومان واگذار کنیم و علاوه بر آن، از بیلبوردها و تبلیغات حاشیۀ جادّه نیز، سالانه 150 تا 200 میلیون درآمد پایدار داریم که این میزان درآمد پایدار برای حقوق پرسنل کافی است.

 

شهردار شیرود در ادامه از عدم وجود بدهی طبق گزارش واحد مالی شهرداری شیرود یاد کرد و افزود: بنده با شش میلیارد بدهی شهرداری را  تحویل گرفتم که سه میلیارد آن را تا کنون پرداخت کردم و در حال حاضر نیز حدود شش میلیارد چک وصول نشده داریم که این موضوع به نفع شهردار آینده و مدیریّت آتی شهر است.

 

این مسوول از برگزاری یادواره شهدای بسیج ورزشکاران استان برای نخستین بار در شهرستان تنکابن و در شهر شیرود یاد کرد و یادآور شد: یکی از برنامههای مدّنظر ما برگزاری این رویداد ورزشی بود که اگر کرونا مانع نمی‏شد، برنامه‌های ورزشی و توسعه‌ای متعدّد دیگری نیز داشتیم که امیدواریم با ریشهکن شدن این بیماری در منطقه و کشور، شاهد اجرای آنها باشیم.

 

نیکنام در پایان ضمن قدردانی از تلاش و پیگیری دکتر حسینی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: علیرغم اینکه از لحاظ شرایط بودجه و اعتبار، کشور در تنگنا قرار دارد، ایشان شخصاً با بنده تماس میگیرند و پیگیر مشکلات و مسائل هستند و این موضوع واقعاً جای تقدیر و تشکّر دارد؛ البتّه باید از زحمات فرماندار محترم و توجّه و پیگیری ایشان نیز قدردانی کنم، ضمن اینکه از اعضای محترم شورای شهر نیز که مشارکت داشته و همراه ما بودند، تشکر میکنم.

 

 

کد خبرنگار: ر/24/ 5

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا پویش