واکنش یک حقوقدان به هتاکی گردشگر عرب زبان به شهروندان رامسری

شناسه خبر: OTU1MDI /

مجید قاسم کردی در واکنش به کلیپ منتشر شده از هتاکی گردشگران عرب زبان به شهروندان رامسری تهمت دلالی و قوادی فعالان حوزه گردشگری را مذموم دانست و بیان نمود درست است که شخص هتاک اقدام نادرستی را انجام داده است اما فحاشی و نسبت ناروا و واکنش احساسی مقابله به مثلی است که نتیجه مفیدی برای جامعه نخواهد داشت و خود جرمی است که مجازات آن در قانون حداکثر 74 ضربه شلاق می باشد. که شهروندان باید مراقب باشند در واکنش های خود مشمول جرم فحاشی و هتک حرمت ناموس و قذف نشوند.

به گزارش تنکابن24،

 تهمت و افترا به قوادی بخشی از فعالان صنعت گردشگری/ اشاعه فحشا و فساد و توهین به خانواده های رامسری

مجید قاسم کردی در واکنش به کلیپ منتشر شده از هتاکی گردشگران عرب زبان به شهروندان رامسری تهمت دلالی و قوادی فعالان حوزه گردشگری را مذموم دانست و بیان نمود درست است که شخص هتاک اقدام نادرستی را انجام داده است اما فحاشی و نسبت ناروا و واکنش احساسی مقابله به مثلی است که نتیجه مفیدی برای جامعه نخواهد داشت و خود جرمی است که مجازات آن در قانون حداکثر 74 ضربه شلاق می باشد. که شهروندان باید مراقب باشند در واکنش های خود مشمول جرم فحاشی و هتک حرمت ناموس  و قذف نشوند.

این حقوقدان در خصوص نحوه برخورد قانون و الزامات قانونی اذعان داشت هر چند در مواد قانون جرایم رایانه‌ای، به طور مستقیم به هتک حرمت توجه نشده است اما طبق ماده ۱۶ قانون جرم توهین در فضای مجازی، می توان مرتکبان این جرم را به عنوان یکی از مصادیق هتک حرمت، به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر ۲ مجازات محکوم کرد.

قاسم کردی  همچنین در خصوص مطالب منتشر شده در فضای مجازی طبق ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی اعلام نمود :توهین به افراد، از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و یا ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد بود. البته باید در نظر داشت که ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی به توهین ساده و ماده ۶۰۹ این قانون به توهین مشدد توجه کرده‌اند.

 

شهروندان رامسری و شمالی مواظب باشند محکوم به قذف نشوند

 

این مشاور حقوقی در خصوص نحوه رسیدگی و شکایت از این شخص خاطی و همراهان آن  و همچنین مرجع صالح رسیدگی اعلام داشت : پس از اعلام گزارش پلیس اطلاعات و امنیت با  دستور لازم برای شناسایی و بازداشت این متهم از سوی دستگاه قضایی باید صادر شود. که در خصوص مکان رسیدگی می‌توان چنین بیان کرد که محل وقوع بزه توهین رایانه‌ای، محل حدوث نتیجه است از این رو، محل حدوث نتیجه، محل وقوع جرم است و دادگاهی که این محل در حوزه آن قرار دارد، طبق ماده ۵۴ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری، صالح به رسیدگی است.

این کارشناس ارشد حقوق خصوصی  ضمن بیان این موضوع که هتک حرمت به معنای انجام هرگونه فعل مثبت به صورت رفتار یا گفتار است اعلام نمود توهین علنی به فعالان حوزه گردشگری و مسافرگیران که منجر به قضاوت شغل ، شخصیت و اعتبار شخصیت حقیقی ایشان و حتی شخصیت حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شده است  و همچنین نسبت دادن سایر جرایم مستوجب حد، نظیر مساحقه و مضاجعه و غیره  هرچند  موجب حد قذف نخواهد شد اما  گوینده آن به موجب ماده 140 همین قانون به مجازات شلاق تعزیری محکوم خواهد شد. این فعال مدنی مدنی در ادامه  با اشاره به تبلیغ علنی فحشا و فساد در فضای مجازی بیان داشت: مستند به ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلام کسی که مردم را به فساد یا فحشا تشویق به حبس از یک تا ده سال محکوم میشود .

قاسم کردی در پایان با بیان اینکه چه جرم و مجازاتی قانونگذار برای شخص خاطی در نظر می گیرد اعلام داشت نظر به هتاکی های صورت گرفته در ماه های اخیر  توسط اشخاص خود نشان از این می باشد قوانین مدون بازدارنده ای در خصوص مسائل مبتلی به توهین رایانه ای و مشتقات ان نداریم و متاسفانه  قانونگذار حتی در جرائم توهین و افترا و هتاکی الزامات بازدارنده را لحاظ نکرده است که امید است در مجلس جدید نمایندگان ملت در خصوص تدوین و تنقیح قوانین بازدارنده اقدامات لازم را انجام دهند.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا پویش