مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران:

چرا بستر چشمه کیله و رودخانه‌های دو هزار و سه هزار تنکابن که بالقوه طغیانی هستند، اجاره داده می‌شود؟!

شناسه خبر: OTU0NDM /

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: چشمه کیله تنکابن و رودخانه دو هزار و سه هزار بالقوه طغیانی هستند، چرا بستر این رودخانه‌ها اجاره داده می‌شود؟!

تنکابن24، حسینعلی ابراهیمی در خصوص تاثیر سیلاب بر محیط زیست و عوارض آن در پسا سیل، اظهار کرد: شدت سیل در مازندران کمتر از سایر استان‌ها بود اما همین میزان تاثیر مثبتی روی تالاب‌ها و آب بندان‌ها داشت به طوریکه بخشی از سیلاب وارد تالاب میانکاله و خلیج گرگان شد و موجب آبگیری برخی تالابهای کوچک و آببندانها شد.

وی افزود: خشکی تالاب و خلیج گرگان می‌توانست کانون ریزگرد باشد که حدود 95 درصد در اثر بارندگیهای اخیر تثبیت شد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه لایروبی به موقع رودخانه‌ها و کانال‌های مسیر تالاب میانکاله سبب شد تا سیل اخیر به اراضی زراعی اطراف شرق استان آسیب چندانی وارد ننماید، تصریح کرد: بخشی از دشت‌های سیمرغ، جویبار و برخی شهرهای دیگر زیر آب رفتند که با توجه به حجم سیلاب نسبت به استان‌های سیستان و بلوچستان، لرستان و خوزستان اگر چه خسارتهایی وارد شد اما برکاتی هم بدنبال داشته است که به لطف همدلی و همکاری خوبی که بین دستگاههای مختلف با مدیریت استانداری حاکم شد، هم خسارت سیل کم شد و هم به سرعت به داد مردم رسیدند و در حال احیا اراضی و اماکن خسارت دیده هستند .

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران مشکل اصلی سیلاب بر محیط زیست را آب شویی خاک‌ دانست و ادامه داد: شخم زدن خاک در جهت شیب و قطع درختان جنگلی سبب شد تا خاک‌های خوب شسته و به پایین دست و محلی بجز خاستگاه خودشان و عمدتاً به دریا هدایت شوند.

این مسئول با اشاره به اینکه سایت دفن زباله مازندران در برخی از شهرستان‌ها در بالادست قرار دارد به دلیل بهداشتی و ایزوله نبودن حجم زیادی از آن شسته شد و وارد دریا و رودخانه‌ها شد، گفت: میکروبی شدن آب رودخانه‌ها از بابت ایزوله نبودن محل دفن زباله مشکلات زیست محیطی را بیشتر کرد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه اظهار نظرات بر سود و یا ضرر جاری شدن سیل باید مبتنی بر کار علمی باشد، خاطرنشان کرد: در حوزه زیست محیطی هم بررسی‌های اولیه در خصوص آلودگی آب در حال انجام است که دستگاه متولی هم توجه لازم به این بخش دارد و اعلام نتایج قاطع ، نیازمند انجام مطالعه علمی دقیق توسط مراکز علمی و پژوهشی می باشد.

ابراهیمی طرح تنفس جنگل را عامل مهمی برای کاهش تخریب در سیل اخیر مازندران دانست و ادامه داد: آنچه باعث تخریب سیل دو دهه پیش در نکا شد بریده‌های درختان بود که در مسیر رودخانه‌ها سد طبیعی ایجاد کرد و باعث پس زدن آب شد.

وی یادآور شد: طرح تنفس جنگل باعث جلوگیری از تلفات جانی در سیل اخیر شد و میتوان گفت که اجرای این طرح یک اقدام پیشگیرانه مبتنی بر خرد آینده نگر بوده است.

مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان اینکه در سیل اخیر مازندران در چند شهر شاهد تخریب ساختمان‌های محیط زیست بودیم، گفت: خسارتی هم به حیات وحش در بلده وارد شد که تعدادی قوچ و میش در سیل از بین رفتند.

این مسئول با تاکید براینکه حفظ و صیانت از محیط زیست وظیفه همه مردم و دستگاه‌های اجرایی است، خاطرنشان کرد: در مازندران نیازمند اقدام جدی و فراگیر توسط دستگاههای متولی با استفاده از ظرفیتهای مردمی و سایر دستگاهها در جهت توسعه عملیات آبخیز داری هستیم.
وی با اعلام اینکه تجاوز و اجاره بستر در حریم رودخانه خیانت به محیط زیست است، تصریح کرد: به طور مثال در کنار رودخانه چالوس مرکز تجاری احداث شد و این همان تجاوز به حریم رودخانه است که مورد توجه دستگاه متولی قرار نمی‌گیرد و یا علیرغم اینهمه اتفاقات طبیعی که به علت دخالت بی جای بشر در طبیعت به مخاطره طبیعی تبدیل شده ولی همچنان اصرار به اقدامات غیر علمی و غیر قانونی در حریم رودخانه ها دارند.

 مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان اینکه تجاوز و هرگونه ساخت و ساز در حریم رودخانه، ضایع کردن حقوق عمومی و باعث خسارت به مردم است، گفت: لازم است رسانه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه آگاه سازی کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه در سیل اخیر مازندران رودخانه و طبیعت در دوره بازگشت حریم خود را از بشر پس گرفت، یادآور شد: باید مردم به عنوان اولین حلقه به محیط زیست احترام بگذارند.


این مسئول اظهار کرد: اجاره دادن بستر رودخانه خلاف قانون است و انتظار می رود با ورود دستگاههای ذیربط از ادامه این روند جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه سد سازی سبب می‌شود تا هزاران هکتار از جنگل‌های هیرکانی تخریب شود، افزود: متولیان امر برای جلوگیری از تخریب سیلاب ، آزاد سازی حریم رودخانه‌ها و لایروبی مخزن سدها و عملیات آبخیزداری در بالا دست سدهای احداث شده را در دستور کار خود قرار دهند.

ابراهیمی عدم نظارت و برخورد جدی با متصرفین به حریم رودخانه را نوعی خطای دانسته ابراز نمود و خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم که در سیل متضرر شدند اصلا نقشی در تخریب بستر رودخانه نداشتند. لیکن با تخریب مسیر رودخانه و انحراف جریان آب ، متاسفانه مردم زیادی حتی در فاصله دور دست نسبت به بستر رودخانه از سیلاب متضرر شدند که باید حقشان را از تخریب کنندگان حریم و بستر رودخانه مطالبه کنند  و البته مجموع دستگاههای مرتبط باید برخورد قاطع و بدون اغماضی را با قانون گریزان این حوزه داشته باشند .

وی با بیان اینکه محیط زیست حفظ تعادل اکولوژیک را بر عهده دارد، گفت: حفظ حریم و بستر رودخانه برعهده امور آب است اما ما هم بعنوان دستگاه نظارتی و حاکمیتی، بارها تذکرات لازم را در این خصوص داده ایم و پیگیریهای متعددی هم داشته ایم.

مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه در استان بعضاً برای حفظ محیط زیست می‌جنگیم، افزود: متاسفانه عده ای به نام توسعه و کمک به مردم، تخریب غیر قابل جبران محیط زیست را حمایت می نمایند که ما برای مقابله با این امر ، دائماً در حال صرف وقت و انرژی زیادی هستیم .باید برای حفظ محیط زیست فرهنگ سازی در تمامی سطوح جامعه صورت گیرد و بخاطر خودمان و فرزندانمان به قانون طبیعت احترام بگذاریم.

این مسئول که بر حفظ محیط زیست و آزاد سازی حریم و بستر رودخانه تاکید دارد، خاطرنشان کرد: اجاره ندادن بستر رودخانه بعلت پافشاری متولی حفظ حریم رودخانه در جلسه مدیریت بحران استان مصوب نشد که البته باید از استاندار محترم استان تشکر کنیم که تاکید داشتند تا اجاره بستر متوقف شود اما در نهایت این امر صورت نگرفت که کتباً تجدید نظر در این خصوص را از مدیریت بحران استانداری خواسته ایم.

ابراهیمی افزود: به طور مثال چشمه کیله تنکابن ورودخانه دو هزار و سه هزار بالقوه طغیانی هستند چرا بستر این رودخانه‌ها اجاره داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طبق قانون اجاره بستر برای گیاهان یک ساله است نه اینکه اجازه کارخانه بلوک سازی و ... بدهند، یادآور شد: سیل زده‌های مازندرانی باید از قانون گریزان طرح دعوی کنند.
مدیرکل محیط زیست مازندران افزود: شاهد هستیم عده‌ای به نام لایروبی رودخانه‌ها در کمین برداشت شن و ماسه هستند وقتی سنگ دو تنی از کف رودخانه برداشته شود سرعت تخریب نیز بیشتر می‌شود.باید لایروبی مبتنی بر بررسی و مطالعات دقیق صورت گیرد تا خودش عاملی برای تخریب بیشتر نشود.

این مسئول با بیان اینکه وقتی محیط زیست برای حرف و شعار دادن باشد حال زمین ما همچنان بیمار خواهد بود، تصریح کرد: ما انتظار داریم شعارهای محیط زیستی ، جامه عمل پیدا کند و همگان خود را مسوول محیط زیست بدانند و محیط زیست را فدای توسعه اقتصادی نکنند بلکه توسعه پایدار و همه جانبه همیشه مد نظر باشد.

ابراهیمی تخریب محیط زیست را علت اصلی سیل دانست و گفت: خوشحالم که همگان دریافتند و اعلام و اعتراف کردند که حق با محیط زیست است و باید با تخلفات در این حوزه به جد برخورد شود.

 او محیط زیست را سیاسی ندانست و گفت: محیط زیست در هیچ اردوگاهی نیست؛ دلمان برای ایران عزیز و  مردم فهیم و فداکارش می‌سوزد و مسوولیت داریم تا در حفظ محیط زیست کوتاهی نکنیم.

مدیرکل محیط زیست مازندران در بخش پایانی سخنان اذعان داشت: افرادی که محیط زیست را مانع توسعه میدانند به هیچ وجه آینده نگر نبوده و بعضاً قصد عوام فریبی دارند که مردم عزیز باید در این زمینه هوشیاری لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: همانطوریکه بارها اعلام کردیم ما به توسعه استان اعتقاد داریم و حتماً در این راه مثل همیشه کمک حال هستیم اما اقداماتی که خلاف اصل مترقی پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران باشد و با تخریب غیر قابل جبران محیط زیست ملازمه پیدا کند را متوقف خواهیم نمود. /
تیترامروز

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
گليج
چهارشنبه ۱۸/اردیبهشت/۱۳۹۸ ۱۱:۴۶:۲۶
ابراهیمی افزود: به طور مثال چشمه کیله تنکابن ورودخانه دو هزار و سه هزار بالقوه طغیانی هستند چرا بستر این رودخانه‌ها اجاره داده می‌شود. بنده يکی از اهالی روستای عيسي آباد هستم. باور کنيد با هر بار باران و يا رعد و برق، کلی استرس مي گيريم و اثاث و اثاثيه منزل را جمع می کنيم و آماده فرار می شويم. چند سالی است که بحث لايروبی رودخانه دوهزار مطرح است. و هر بار يک پيمانکار با چند دستگاه ماشين سنگين وارد معرکه می شود و کل رودخانه را ارزيابی می کند و جاههايي که دارای شن و ماسه مرغوب است را انتخاب و در همان محدوده شروع به لایروبی می کند. واقعا دست مسئولان درد نکند که اينقدر به فکر مردم هستن.
 
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه