فرماندار ویژه تنکابن:

ساخت و ساز غیرمجاز در تنکابن کاهش یافته است

شناسه خبر: OTQxMzk /

فرماندار ویژه تنکابن گفت: طی پنج سال گذشته فرایند ساخت و ساز غیرمجاز در شهرستان کاهش یافته است.

تنکابن24، سید امیر حسینی جو درباره دلایل شکل‌گیری ساخت‌وساز در مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از گذشته دور علاقه‌مندی به ساخت خانه دوم در استان مازندران به‌ویژه در غرب مازندران به دلیل اقلیم طبیعی وجود داشت و از نکاتی که باید در این زمینه به آن توجه کنیم این است که همه دستگاه‌های اجرایی و متولی باید تابع قانون باشند و بی‌قانونی و سلیقه‌ای عمل کردن همیشه سبب ایجاد حق برای اشخاص می‌شود.

 وی بابیان اینکه در دهه قبل شتاب فزاینده‌ای در ساخت‌وساز غیرمجاز در کشور ایجاد شد، افزود: بر این اساس در تنکابن فرایند ساخت‌وسازهای غیرمجاز افزایش‌یافته و خدمات رفاهی هم دریافت کردند و بخشی که باقی ماند به لحاظ تعداد آماری درگذر زمان برای گرفتن خدمات رفاهی دستگاه‌های اجرایی را با مشکلات متعدد روبرو کرد.

 فرماندار ویژه تنکابن بابیان اینکه مشکلات بخش کشاورزی در آسیب‌شناسی علل ساخت‌وساز غیرمجاز یکی از علت‌های مهم است، خاطرنشان کرد: ما بهترین محصولات کشاورزی نظیر کیوی، چای و مرکبات و.. را در منطقه داریم و اگر ازنظر اقتصادی کشاورز تأمین شود و بازار فروش مناسبی برای عرضه آن تهیه شود، هیچ‌وقت حاضر به فروش زمین‌هایش و یا تغییر کاربری آن نمی‌شود.

 حسینی جو ادامه داد: اگر کشاورز مجبور به فروش یا تغییر کاربری اراضی خود می‌شود تنها علت آن مباحث اقتصادی بوده و اگر اصرار داشته باشیم به عدم‌تغییر کاربری اراضی اما به فرآورده‌ها و محصولات کشاورزی توجهی جدی نداشته باشیم، این اجبار و اصرار چه به شکل قانونی و یا غیرقانونی منجر به تغییر کاربری اراضی می‌شود.

این مسئول اضافه کرد: نکته مهم دیگر این است که ما باید میزان تقاضا را در غرب مازندران به‌ویژه تنکابن ببینیم، زیرا این منطقه همواره موردتوجه افراد برای ساخت خانه دوم بوده و این تقاضاها نیاز به عرضه مناسب در ساخت‌وساز دارد و طرح‌های هادی فعلی پاسخگوی نیازهای عمومی نیست زیرا بر اساس شرایط بومی منطقه این طرح‌ها تهیه‌شده و تاریخ برخی از آن‌ها گذشته است و نیاز به بازنگری جدی دارد.

 وی بابیان اینکه شرایط روز باید در طرح‌های هادی روستا و تفضیلی شهرها لحاظ شود، اظهار داشت: کمسیون ماده ۵ و سایر کمیسیون‌ها که در تراکم و طرح هادی نقش دارند باید در تدوین این طرح‌ها نیازهای روز شهرستان را به‌دقت ببینند تا بتوانیم منطقه را بر اساس نظم اداره کنیم.

 حسینی جو بیان داشت: مهم‌ترین مشکل در کارمان این است که تعادل لازم بین عرضه و تقاضا رعایت نشده و حاصل آن بی‌نظمی‌هایی است که منجر به دخالت قوه قضاییه می‌شود و به عقیده من باید در شهرستان با محوریت قانون فضایی مناسب در ساخت‌وساز به وجود بیاید.

 وی یادآور شد: در ۵ سال گذشته فرآیند ساخت‌وساز غیرمجاز کاهش‌یافته و عموماً ساخت‌وسازها در مسیر قانونی قرار گرفتند.

حسینی جو به روستاییان پیشنهاد کرد تا بجای فروش زمین‌هایشان با دریافت تسهیلات ارزان‌قیمت از دولت اقدام به ایجاد واحدهای بومگردی کنند تا از این رهگذر به درآمدی پایدار باصرفه اقتصادی در روستا برسند.

 فرماندار ویژه تنکابن بابیان اینکه شمال بهشت طبیعی ایران برای نسل‌های فعلی و آینده است، گفت: همه باید تلاش کنیم که این موهبت حفظ شود و استاندار مازندران هم تأکید بسیار خوبی بر جلوگیری از ساخت‌وساز غیرمجاز دارد

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه