استاندار مازندران خبر داد

ایجاد 32 هزار شغل طی سال 97 در مازندران/ شناسایی اولویت‌های اشتغال در استان

شناسه خبر: OTQ5Njc /

استاندار مازندران با اعلام اینکه سهم استان از 74 هزار میلیارد تومان تبصره 18 قانون بودجه سال 97 سهم استان مازندران حدود 2 هزار 500 میلیارد تومان است، گفت: سهم استان مازندران در ایجاد اشتغال در سال جاری 32 هزار شغل است و باید روی این موضوع اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم.

تنکابن24 به نقل از بلاغ، محمد اسلامی در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال مازندران با بیان اینکه دغدغه بیکاری جوانان باید کاهش یابد و از طریق توسعه کسب و کار متنوع رونق اقتصادی در کشور باید زمینه برای مردم فراهم کنیم، اظهار کرد: کار باید توسط مردم ایجاد شود و دولت نسبت به ساده‌سازی و روان‌سازی جریان اشتغال اقدام کند.

اسلامی با اشاره به اینکه طرح های اشتغال باید در خارج از نوبت در کمیته های فنی مورد بررسی قرار گیرد تا اشتغال وعده داده شده محقق شود، افزود: هرگونه اشتغال باید با ثبت کد ملی متقاضی صورت گیرد و سامانه اشتغال نیز در این زمینه فعال شود.

وی با اعلام اینکه در سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار اشتغال روستایی درنظر گرفته شد گفت: 7 هزار نفر برای اشتغال در روستاهای استان ثبت نام کرده اند و برای ایجاد اشتغال وعده شده نیاز به نهضت فراگیر در استان هستیم و طبق قانون تسهیلات بانکی برای طرح های تولیدی و اشتغال زا داده می شود.

اسلامی با اشاره به اینکه در استان مازندران فرصت‌های زیادی برای ایجاد اشتغال در استان داریم، گفت: ایجاد پالایشگاه شیر یک فرصت اساسی برای تولید شیر است، در این پالایشگاه بیش از 5 هزار نفر مشغول کار می‌شوند.

*سامانه کارا جوابگوی نیازهای مازندران است
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران نیز گفت: در حال حاضر با رفع نسبی مشکلات سامانه‌ای و سایر مشکلات اولیه، سامانه موجود کارا جوابگوی نیازهای استان است.

کامران اصغری اظهار کرد: با شروع فعالیت سامانه کارا اقدامات و اطلاع رسانی خوبی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده درباره اعتبارات توسعه و ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی تصریح کرد: توزیع شهرستانی اعتبارات تخصیصی به تفکیک بانکهای عامل و ابلاغ آن به کمیته فنی شهرستانها صورات گرفته است.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی مازندران از بازدید میدانی کارشناسان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت جهاد کشاورزی از برخی طرحهای روستایی استان و اعلام رضایت از روند بررسی، مستندسازی و تصویب طرحها خبر داد و افزود: ایجاد اشتغال پایدار از موضوعات و امور مهم دولت است که نیاز به حمایت و حضور خود مردم دارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: بررسی و ایجاد اشتغال با سه صل نیاز، اهلیت و استقرار در استان آغاز که کمیته ای با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل اجرا شد.

اصغری گفت: با وجود اینکه طرح اشتغال روستایی بعنوان طرحی نو و جدید ابلاغ شد خوشبختانه با هم‌افزایی دستگاههای مرتبط استان، روند هدایت متقاضیان، بررسی طرحها و نهایتا تصویب آنها روز به روز بهبود یافته چنانچه از 19 بهمن ماه سال گذشته الی 15 فروردین امسال تعداد 82 طرح به مبلغ 85,943 میلیون ریال مصوب و به بانکهای عامل ارسال شد درصورتی که از 16 فروردین ماه امسال الی 16 اردیبهشت ماه جاری پیشرفت چشمگیری در این خصوص داشته است(تعداد 386 طرح به مبلغ 466,074 میلیون ریال) و بنابراین درحال حاضر با رفع نسبی مشکلات سامانه‌ای و سایر مشکلات اولیه، سامانه موجود جوابگوی نیازهای استان است.

وی تصریح کرد: عدم همخوانی سیاست‌های دستگاه‌های تخصصی با خط مشی ابلاغی به بانک کشاورزی در خصوص برخی از رسته‌ها مانند گلخانه‌های زیر سه هزار متر مربع که وزارت جهاد پرداخت تسهیلات را اعلام کرد اما به بانک‌های کشاورزی استان ابلاغ نشد و مشکلاتی را برای صاحبان طرح ایجاد کرد.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی مازندران افزود: با توجه به اینکه بیش از 50 درصد طرح‌ها مربوط به کشاورزی است متاسفانه عدم پذیرش و عودت طرح‌های غیر بخش کشاورزی توسط بانک کشاورزی از دیگر مشکلات صاحبان طرح‌ها است.

اصغری در پایان گفت: کشاورزی و منایع طبیعی صنایع و معادن کوچک، فعالیت‌های خدماتی و فناوری اطلاعات،گردشگری، صنایع دستی، فعالیت‌های فرش دستباف و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی بیشترین متقاضی دریافت تسهیلات برای ایجاداشتغال در استان است.

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه