به بهانه هشتم اردیبهشت سال روز شهادت امیر سرلشگر خلبان شهید علی اکبر شیرودی

شهید شیرودی، عقاب تیز پرواز ایران

شناسه خبر: OTQ5MzU /

نویسنده وکارگردان فیلم "ریشه در آسمان" درباره شیرودی، می‌گوید: کشوری وشیرودی مکمل یکدیگر بودند و نجات غرب کشور مدیون رزم بی امان و تلاش‌های شبانه روزی این عزیزان بود. شهید شیرودی و سهیلیان ناجی سرپل ذهاب بودند این دلاورمردان هوانیروز در حالیکه دستور تخلیه پادگان سرپل ذهاب صادر شده بود با سه فروند هلیکوپتر و 12 نفر خدمه در مقابل لشکر عراق مردانه ایستادند و پادگان را از سقوط حتمی نجات دادند.

تنکابن24 به نقل از تیتر امروز، امیر سرافراز ارتش اسلامی سرتیپ خلبان شهید علی اکبر شیرودی، در دی ماه 1334 در شیرود تنکابن به دنیا آمد.
وی دوران ابتدایی و دبیرستان را در تنکابن پشت سر گذاشت. سپس به تهران رفت و سپس از طی مراحل جذب در هوانیروز و آموزش خلبانی به اصفهان اعزام شد.
شهید شیرودی در طول دوران قبل از انقلاب در زمینه‌های مذهبی فعالیت می‌‌کرد و علیه رژیم شاه فعالیت‌هایی را انجام می‌داد.
این شهید بزرگوار با سختی و مصائب بسیار تا سوم متوسطه در زادگاهش به تحصیل پرداخت ، سپس راهی تهران شد و همراه با کار به تحصیل خود ادامه داد .
شهید شیرودی با اتمام تحصیلات متوسطه در سال 1351 وارد ارتش شد و دوره مقدماتی خلبانی را در تهران به پایان رساند . سپس دوره هلی کوپتری کبرا را در پادگان اصفهان دید و با درجه ستوانیاری فارغ التحصیل شد .
وی پس از سه سال خدمت در ارتش به کرمانشاه رفت وبا شهید کشوری و چند نفر دیگر آشنا شد بطوری که بیشترین اوقات را با آنان می گذراند.
شهید شیرودی بالاترین ساعت پرواز در جنگ را در جهان داشت و با بیش از 40 بار سانحه و بیش از 300 مورد اصابت گلوله به هلی کوپترش اما باز سرسختانه می جنگید و همیشه عاشق به تمام معنی بود.
وی بارها هنگام پرواز می گفت: وقتی که پرواز می کنم حالتی دارم همانند یک نفرعاشق که به طرف معشوق خود می رود. هر لحظه فکر می کنم که به معشوق خودم نزدیک تر می شوم و به آن آرزوی قلبی که دارم می رسم اما وقتی برمی گردم هر چند که پروازم موفقیت آمیزبوده باشد باز مقداری غمگین هستم چون احساس می کنم هنوز آنطوریکه باید خالص نشدم تا مورد قبول دعوت خدا قرار بگیرم.
شهید علی اکبر شیرودی در نهایت به خلوصی که خواهانش بود رسید و مورد دعوت حق قرار گرفت و در هشتم اردیبهشت ماه سال 1360 در حالیکه تانک های عراقی به طرف قره بلاغ دشت ذهاب در حرکت بودند با هلی کوپتر به مقابله با آنان پرداخت و پس از انهدام چندین تانک از پشت سر مورد اصابت گلوله تانک قرار گرفت و به شهادت رسید.
هشتم اردیبهشت سال روز شهادت شهید شیرودی است یار دیرینه شهید کشوری که دکترمسعود آب آذری نویسنده وکارگردان فیلم "ریشه در آسمان"، فیلمساز اهل سیمرغ در مازندران برایمان از شیرودی وفیلمی که از این شهید حماسه آفرین هوانیروز ساخت در گفت و گو با تیتر امروز، با بیان اینکه هوانیروز در طول دفاع مقدس 227 شهید 84 آزاده و بیش از600 جانبازو ایثارگر تقدیم ایران کرد، می‌گوید:  فیلم ریشه در آسمان به سفارش هوانیروز ارتش واستانداری کرمانشاه به مدت 30 دقیقه تولید شد.
آب آذری می‌افزاید: این فیلم به حماسه‌ها و رشادت‌های شهید شیرودی از زبان همرزمان وخانواده شهید شیرودی می‌پردازد مستندی که لوکیشن‌های آن استان‌های مازندران، تهران، کرمانشاه وایلام بود.
وی ادامه داد: استقبال و همکاری صمیمانه هوانیروز ارتش که با در اختیار گذاشتن یک تیم پروازی متشکل از هلیکوپترهای جنگنده کبرا، هلیکوپتر214 وهلی کوپتر 205 موجب شد تا ما بتوانیم تصاویر زیبا و جذابی را ضبط کنیم و با تدوین امیر مهرورزان، فیلمی خوش ساخت و چشم نواز از آب درآمد.
این فیلمساز یادآور شد: این اثر فاخر که چندین مرحله از رسانه ملی و شبکه‌های استانی پخش شد توانست رتبه دوم کارگردانی را در اولین جشنواره ملی ایثار کسب کند.
وی می‌گوید: کشوری وشیرودی مکمل یکدیگر بودند و نجات غرب کشور مدیون رزم بی امان و تلاش‌های شبانه روزی این عزیزان بود.
دکتر آب آذری خاطرنشان می‌کند: شهید شیرودی و سهیلیان ناجی سرپل ذهاب بودند این دلاورمردان هوانیروز در حالیکه دستور تخلیه پادگان سرپل ذهاب صادر شده بود  با سه فروند هلیکوپتر و 12 نفر خدمه در مقابل لشکر عراق مردانه ایستادند و پادگان را از سقوط حتمی نجات دادند.
وی می‌افزاید: در طول ایام دفاع مقدس رادیوهای بیگانه و مفسران جنگ بارها وبارها رشادت و ایمان کشوری و شیرودی این عقابان تیز پرواز هوانیروز را در رزم و مقابله با نیروهای دشمن ستودند.
این فیلمساز تصریح کرد: شهید شیرودی سرانجام در تاریخ 8 اردیبهشت ماه 1360  هلیکوپتش در منطقه سرپل ذهاب در حین نبرد با نیروهای دشمن مورد هدف گلوله مستقیم  توپ قرار گرفت و شیرودی در آن عملیات به شهادت رسید و برای همیشه در آسمان وطن ماندگار شد.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه