روز معلم؛ روز پاسداشت عشق و ایثار

معلم، پرتوی از حقیقت/ رفتار متفاوت معلم جوان آملی با شاگردانش

شناسه خبر: OTQ5MzM /

معلمی‌شغل نیست؛ معلمی‌ عشق است. اگر به عنوان شغل انتخابش کرده‌ای، رهایش کن و اگر عشق توست مبارکت باد.نقش کلیدی معلمان به عنوان مجریان آموزش عمومی و الگوهای اولیه دانش‌آموزان بسیار مهم است، زیرا معلمان یک جامعه، انسان‌سازان نسل بعدی هستند، از این رو نقش آنان به گفته امام خمینی(ره) همچون نقش انبیا برای مردم است.معلمان چراغ های روشنگر راه حقیقت در جامعه هستند که با ارزانی داشتن جوانی و سلامت خود به کودکان آموزش می دهند تا دنیایی بهتر برای نسل بشر بسازند.

تنکابن24 به نقل از سفیر هراز، معلم بهترین یادآور شکوه و عظمت زنان و مردان پاکباخته‌ای است که در طول تاریخ در عرصه دانش، زیباترین جلوه‌های عشق و ایثار را به تصویر گذاشته‌اند.

و چه زیبا گفت شهید رجایی که:معلمی‌شغل نیست؛ معلمی‌ عشق است. اگر به عنوان شغل انتخابش کرده‌ای، رهایش کن و اگر عشق توست مبارکت باد.

یکی از بزرگ‌ترین اسطوره‌های زندگی‌مان معلمان بوده‌اند‌، انسان‌هایی که آرمان‌های‌مان را شکل داده‌اند و محکم‌ترین ستون آینده فردایمان بوده‌اند.

گفت‌وگویی داریم با یکی از اسطوره‌‌ای که در گوشه‌ای از این شهر نفس می‌کشد؛ با تمام مشکلات زندگی‌اش، عاشقانه دلهره‌های کودکانه شاگردانش را به دوش می‌کشد و ناباورانه هضمشان می‌کند.

محسن اسماعیلی‌‌نژاد متواد مرداد 63، دانشجوی دکترای تربیت بدنی، معلم و استاد دانشگاه، معلم ورزشی که برای شاگردانش از برنامه‌ریزی درس گرفته تا آشوب‌های شب امتحانشان را با جان و دل پذیرا می‌شود؛ قهرمان زندگی شاگردانش هستند.

مادر محمد جواد شاگرد محسن اسماعیلی‌نژاد در خصوص این معلم گفت: توجه اسماعیلی‌نژاد به شاگردانش فراتر از رفتارهای معلم شاگردی‌ است، کارهایی که انجام می‌دهد در دایره وظایفش نیست.

وی ادامه داد: مثل خیلی از مردهای دیگر، شوهرم اصلا به درس و دنیای پسرم توجه نمی‌کرد، از کتاب‌هایش گرفته تا لباس فرم‌، حتی به مدرسه پسرم هم نمی‌رفت‌، ارتباطشان خیلی کم بود حتی بازی‌های دونفره هم نداشتند‌، از این بابت خیلی نگران بودم‌، پسرم زیاد با پدرش ارتباط صمیمانه ندارد و روز به روز شبیه دخترها می‌شود.

مادر محمد جواد از ارتباط صمیمی‌ پسرش با معلم ورزشش گفت و بیان کرد: آقای اسماعیلی‌نژاد از جلب توجه کردن پسرم در جمع ابراز نگرانی کرد و تمایل داشت با پدرش صحبت کند‌، رفتار دلسوزانه او و تماس‌های متعددی که با شوهرم داشت باعث شد کمی‌ در رفتار پسرم تغییر را احساس کنم.

وی رفتار این معلم دلسوز را خارج از دایره وظایف او عنوان کرد و افزود: در اردو‌های دانشجویی شوهرم را دعوت می‌کرد‌، باهم قرار می‌گذاشتند‌، تماس می‌گرفت و ساعت‌ها با او صحبت می‌کرد‌، به منزل‌مان می‌آمد و این ارتباط ادامه داشت تا به امروز که صمیمتی وصف نشدنی بین پسر و شوهرم ایجاد کرده بود.

مادر این دانش‌آموز روشن شدن فتیله‌های محبت خانه‌اش را مدیون این معلم دانست و خاطرنشان کرد: شوهرم که اصلا با پسرم بازی یا به درس و کتابش توجه نمی‌کرد، در طول این دوسال این معلم با ارتباطی که بین خود و شوهرم برقرار کرد‌، امروز تمام کتاب‌های پسرم را از حفظ است و تمام مسئولیت درسی‌اش را برعهده گرفته‌، با او خیلی بازی می‌کند و لحظه‌های شادی را با هم می‌گذرانند و ارتباطشان مانند دو دوست شده است.

وی رفتار این معلم را برای تمام دانش‌آموزان کلاسش خواند و تصریح کرد:همه بچه‌های کلاس و خانواده‌هایشان ارتباط عمیقی با او دارند و در هر ساعت از شبانه روز برای برنامه‌ریزی و مشکلات درسی با او تماس می‌گیریند و با خانواده‌هایشان در ارتباط است.

مادر محمدجواد سرپرستی چند کودک توسط این معلم اشاره کرد و افزود: جدایی از اینکه تمام بچه‌ها از حمایت معنوی او برخوردارند‌، چند کودک را مورد حمایت مالی خود قرار داده است و بسیاری از بچه‌های که درسشان ضعیف بوده با ارتباط خوبی که برقرار کرده و توجه ی که به آنها داشته امروز جز افراد تیزهوش مدرسه محسوب می‌شوند.

محسن اسماعیلی نشلی در خصوص فعالیت‌هایش گفت: حدود 300 فرزند دارم و در طول روز‌، خارح از وقت مدرسه باز هم تمام دغدغه‌هایم بچه‌ها و مشکلات آنهاست حتی تا ساعت‌های از شب بیدار می‌مانم و برایشان برنامه ریزی می‌کنم.

وی از عشقش به معلمی‌ گفت و یادآور شد: انگیزه وقتی نباشد‌، معلم جذاب نباشد‌، بچه‌ها نمی‌توانند خوب گوش کنند و به ذهن بسپارند‌، همیشه سعی می‌کنم با وجود سیاست‌های که در کلاس دارم با دانش آموزان در هم سن آنان رفتار کنم و مانند دو رفیق برخورد کنم.

این معلم دلسوز رمز موفیقت‌اش را دعای مادرش خواند و بیان کرد: لبخند بچه‌ها باعث پیشرفت من شده است و همیشه از بودن در کنار دانش آموزانم لذت می‌برم و احساس خوبی دارم که مرا برای گام‌های بعدی پر انرژی تر می‌کند.

وی درباره طرح پیوند پدر و پسر‌ها گفت: یک ایده برای صمیمیت بیشتر پدر‌ها و پسرها بیان کردم که با استقبال ساداتی مدیر مدرسه روبه رو شد و الان چهارمین دوره آن برگزار شد و خانواده‌ها خیلی از این بابت خوشحال هستند.

معلمان چراغ های روشنگر راه حقیقت در جامعه هستند که با ارزانی داشتن جوانی و سلامت خود به کودکان آموزش می دهند تا دنیایی بهتر برای نسل بشر بسازند.

در پس تمام موفقیت‌ها و شکست‌های نوع بشر همواره راهنمایان و هادیانی بوده‌اند که نه تنها فعالیت‌های فیزیکی را سامان داده بلکه نقش اصلی آنان جهت‌دهی به افکار و باورهای افراد بوده است، اولیا الهی اولین افرادی بودند که در این عرصه پا نهاده و جامعه بشری را به سوی سعادت و کمال سوق داده‌اند.

تعریف شغل در حقیقت انجام کاری در زمان مشخص و حق جبران مشخصی است که هر فردی در چنین فعالیتی دخیل باشد به عنوان شاغل تلقی می‌شود اما آیا معلمی نیز در بند زمان و مکان جای می‌گیرد یا دایره وظایف این حرفه از شغل فراتر رفته و در تمام بخش های زندگی انسانها رخنه کرده است.

پیش از انقلاب اسلامی با اصابت گلوله به ابوالحسن خانعلی یکی از فرهنگیان آن دوران روز معلم در ایران تا حدودی شناخته شد اما در سال 58 با شهادت استاد بزرگ شهید مرتضی مطهری روز 12 اردیبهشت بطور جدی و با قاطعیت به عنوان روز معلم و اولین روز از هفته معلم در ایران اسلامی جایگاهی رفیع یافت.

استاد مرتضی مطهری در روشنگری اقشار باسواد بویژه قشر فرهنگی جامعه قدم های اساسی برداشته بود و آثار عمیق شهید در احیای فرهنگ دینی اصیل و بی پیرایه منطبق با نیاز روز جامعه بسیار موثر بوده است.

نقش کلیدی معلمان به عنوان مجریان آموزش عمومی و الگوهای اولیه دانش‌آموزان بسیار مهم است، زیرا معلمان یک جامعه، انسان‌سازان نسل بعدی هستند، از این رو نقش آنان به گفته امام خمینی(ره) همچون نقش انبیا برای مردم است.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه