ادامه شکست‌ پیاپی «برگزیت»؛ این بار با عدم حمایت مجلس لُردها

شناسه خبر: OTQ3NDc /

دولت انگلیس که کشمکش‌های متعدد ملی و فراملی در پیش‌بُرد مذاکرات برگزیت (خروج از اتحادیه اروپا) دارد، این بار با عدم حمایت مجلس اعیان بریتانیا از برنامه خروج از اتحادیه گمرکی اروپا مواجه شد.

  تنکابن24 به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ترزا می» نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه (دیروز) با عدم حمایت مجلس اعیان بریتانیا از برنامه‌های دولتش برای برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) و با «شکستی ننگین» روبه‌رو شد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، ترزا می که همواره سعی کرده است حزب محافظه‌کار را در موضوع برگزیت متحد و یکپارچه نگه دارد، نه تنها در تلاش‌های درون حزبی موفق نشد، بلکه با وجود اختلافات با دیگر احزاب و اختلافات با کشورهای تفویض اختیارشده، روز گذشته با عدم حمایت مجلس اعیان از برنامه‌های دولتش برای خروج از اتحادیه گمرکی اروپا مواجه شد.

ترزا می تاکید دارد، بریتانیا باید از بازار واحد اتحادیه اروپا و اتحادیه گمرکی خارج شود تا لندن به صورت آزاد توافق‌های تجاری‌اش با دیگر کشورهای جهان را بدون محدودیت‌های اروپا پیش ببرد. لُردهای انگلیس اما با رأی حداکثری خواستار دریافت گزارش از وزرای کابینه دولت انگلیس پیرامون تلاش‌هایشان برای حفظ این کشور در اتحادیه گمرکی اروپا شدند.

حدود سه ماه پیش از این، اتحادیه اروپا به لندن هشدار داده بود اگر قصد خروج از اتحادیه گمرکی اروپا را داشته باشد به ناچار باید با موانع تجاری مواجه شود.

مسئله ماندن در اتحادیه گمرکی اروپا به تهدیدی علیه نخست وزیر بریتانیا تبدیل شده بود و برخی اعضای ارشد حزب حاکم به وی هشدار دادند اگر بریتانیا را بعد از خروج از اتحادیه اروپا در اتحادیه گمرکی نگه دارد، با اتحاد برخی هم‌حزبی‌هایش از سمت نخست وزیری بریتانیا برکنار خواهد شد. 

از سوی دیگر، سخنگوی برگزیت حزب شین فین متعلق به جمهوری ایرلند نیز هشدار داده بود اگر بریتانیا از اتحادیه گمرکی خارج شود، مسئله مرز میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی وجود خواهد داشت و این می‌تواند به تبعیض میان ایرلند با بقیه بریتانیا در مذاکرات برگزیت بیانجامد که بلفاست مخالف آن است. 

از روز هجدهم آوریل ۲۰۱۸ مذاکره کنندگان ارشد انگلیس و اتحادیه اروپا گفت‌وگوها درباره آینده روابط میان دو طرف را رسما آغاز کردند و در حالی که بیش از یک سال از به جریان انداختن ماده ۵۰ معاهده لیسبون برای شروع رسمی مذاکرات برگزیت گذشته است و کمتر از یکسال به پایان آن زمان باقی مانده، هنوز آینده روابط دو طرف مشخص نیست. دیروز مقرر شد ۴ دور مذاکره برای ماه‌های می و ژوئن برنامه انجام شود تا مذاکره کنندگان لندن و بروکسل درباره آینده روابط دوجانبه گفت‌وگو کنند.

اکنون کشورهای تفویض اختیار شده از جمله اسکاتلند و ولز به لندن هشدار داده‌اند تا به گونه‌ای که اختیار و قدرتشان حفظ شود، برای پیش‌برد مذاکرات برگزیت با اروپا به توافقی درون بریتانیا برسند. اسکاتلند و ولز بارها هشدار داده‌اند، برنامه دولت ترزا می برای خروج از اتحادیه اروپا تهدیدی علیه اختیارات آنان است.

ایرلندشمالی هم  چندین دور مذاکره با لندن برگزار کرده است تا اختیارات خود حتی در صورت باز بودن تنها مرز خاکی بریتانیا با اروپا یعنی مرز با جمهوری ایرلند را از دست ندهد.  

مردم انگلستان (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ در همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا شرکت کردند و تنها ۵۱ درصد از کل شرکت‌کنندگان رای به خروج دادند و ۴۹ درصد دیگر مخالف برگزیتبودند.

از ماه می سال ۲۰۱۷ تا کنون که مذاکرات برگزیت میان لندن و بروکسل در جریان است، چندین دور مذاکره برگزار شده که در ابتدا با پیشرفت چندانی همراه نبود تا اینکه بریتانیا پذیرفت معادل ۵۰ میلیارد یورو به اتحادیه اروپا پرداخت کند و مذاکرات از اندکی پیشرفت برخوردار شد.

انتهای پیام/ص

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه