نوبخت در حاشیه بازدید از سد هراز:

تکمیل سد هراز نیازمند 1700 میلیارد تومان اعتبار است/ اختصاص 126 میلیارد تومان برای آب‌ها و طرح‌های عمرانی

شناسه خبر: OTQ3MjM /

معاون رئیس جمهور گفت: سد هراز بزرگترین سد مخزنی است که می‌تواند 14 درصد از آب شرب کشاورزی مازندران را تامین کند و برای اینکه سد کامل شود با اقدامات جانبی در قالب یک مجموعه بزرگ بیش از یک‌هزار و 700 میلیارد تومان نیازمند است.

  تنکابن24 به نقل از خبرگزاری فارس از آمل، محمدباقر نوبخت عصر امروز در حاشیه بازدید از سد هراز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سد هراز بزرگترین سد مخزنی است که می‌تواند 14 درصد از آب شرب کشاورزی مازندران را تامین می‌کند و برای اینکه سد کامل شود با اقدامات جانبی در قالب یک مجموعه بزرگ بیش از یک‌هزار و 700 میلیارد تومان نیازمند است.

وی افزود: سد غیر از آنچه که به‌عنوان مخزنی عمل کند حدود 9 کیلومتر از جاده آمل به تهران زیر آب می‌برد، اقداماتی که انجام شده جاده جایگزین 11 کیلومتری آماده می‌شود که تونلی به طول هزار و 600 متر در دست اقدام است که به‌زودی به اتمام برسد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: می‌توانیم هم از منابع ریالی خزانه که در دست اقدام است و هم از فاینانس که قبلا کسب مجوز از شورای اقتصاد شد و سازمان برنامه بودجه به عنوان دبیرخانه شورای اقتصاد با نظر مثبت این طرح مطرح کرد و مجوز داریم و برای تمدید آن بعد از اتمام مهلت مجوز می‌گیریم و به جهت امنیت کار از همه منابع برای تسهیل و تسریع استفاده می‌کنیم.

وی گفت: دو اولویت برای دولت در سال 97 مطرح است یک برای اتمام راه‌های مواصلاتی و بزرگ راه‌هاست در تمامی کشور اجرا شده است چهار بزرگراه داریم مسیر فیروزکوه تقریباً به اتمام رسیده و محور هراز حدود 64 کیلومتر از مسیر 101 کیلومتری آن آماده است و 37 کیلومتر دیگر در دست تعریض بوده در کنار آن موضوع آب بسیار مهم است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: در سال جاری به جهت کاهش نزولات جوی مساله مهمی هم اکنون برای استان‌هایی که از نظر نرمال وضعیت بارش خوب است اگر سدها آماده نباشد برای کشاورزی شان با مشکل برمی‌خوریم.

وی اضافه کرد: گروه ویژه آب به صورت سه جانبه با حضور وزارت جهاد، وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه داریم که این سازمان از لحاظ منابع مالی تامین لازم را انجام می‌دهد بالغ بر 126 هزار میلیارد تومان برای عمده طرح‌های عمرانی هم آب و دیگر بخش‌ها گذاشتیم تلاش این است تا بتوانیم از این منابع با همکاری بخش خصوصی و حتی سرمایه‌گذاران خارجی به شکل فاینانس برخوردار شویم.

نوبخت خاطرنشان کرد: چنانچه برای مساله اقداماتی صورت گرفته و فاینانسرهایی اعلام آمادگی کردند که فعلا از کشور چین با مبلغ 450 میلیون یورو پیش‌بینی شده تا در زمان کمتر شاهد پیشرفت‌های فراوان باشیم.

معاون رئیس جمهور گفت: سد هراز کارگاه بزرگ بوده که در حال حاضر در همه استان‌ها شاهد فعالیت‌های دولت هستیم در بهترین وضعیت نسبت به آغاز دولت یازدهم قیمت نفت به نصف تقلیل یافته در این شرایط تلاش داریم اولویت‌بندی از منابع تکمیلی بخش خصوصی و خارجی برخوردار شویم که هم در دستور کار دولت و برنامه و بودجه است.

انتهای پیام/ج/

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه