نویسنده و طنزپرداز به‌نام کشور:

طنزپردازان استانی شناخته شوند /طنز مچ‌گیری نیست

شناسه خبر: OTQ0Mzg /

نویسنده و طنزپرداز به‌نام کشور با بیان اینکه اینکه طنزپردازان استانی باید شناخته شوند، گفت: باوجود اینکه ادبیات مناطق مختلف دارای شیرینی‌هایی است اما طنز به زبان محلی غریب مانده است.

  تنکابن24 به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، ناصر فیض یک‎شنبه شب در برنامه عصر شعر طنز با عنوان «در حلقه رندان» با بیان اینکه پایه و اساس طنز نقد است، اظهار کرد: طنز بدون نقد معنا ندارد، اگر این هنر جهت‌دهی و معیارهای آن بحث و ارائه شود به نفع جامعه خواهد بود.

 

وی با اعتقاد به اینکه برگزاری جلساتی مانند در حلقه رندان با همه اشکالات و انتقاداتی که دارد، بهتر از نبودنش است، افزود: مسؤولان باید مقداری ظرفیت انتقاد خود را بالا ببرند، اگر طنز هر چند با اشکالاتش اتفاق نیفتد مسائل به سمت لودگی و کارهای پیش‌پا افتاده می‌رود.

 

نویسنده و طنزپرداز معاصر بیان کرد: نقد، کارها را بهتر می‌کند و نقد و انتقادپذیری به‎سود جامعه است، باید بگذاریم اشکالات داخلی را خودمان با زبان طنز بیان کنیم.

فیض ادامه داد: طنزپرداز باید با صدای بلند حرف خود را بزند و در صحبت‌هایش«رند» باشد؛ در شوخی، انتقاد و زیر سؤال بردن و حتی در هجو نیز باید رندانگی وجود داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه طنزپردازان استانی باید شناخته شوند، اظهار کرد: در ادبیات مناطق مختلف شیرینی‌هایی وجود دارد اما طنز به زبان محلی غریب مانده است در حالی‌ که اگر این اصطلاحات و نگاه و کاربردهای طنزآمیز محلی مورد استقبال قرار بگیرند، به‌نفع زبان طنز و ادبیات و جامعه است.

این نویسنده و طنزپرداز معاصر در پایان گفت: طنز جزیی از ادبیات و نیاز جامعه است، نباید به آن نگاه مچ‌گیری و برخورد داشته باشیم، البته با تذکر مخالف نیستم اما تذکر باید براساس معیارهایی باشد؛ گاهی افکار عمومی چیزهایی را می‌پسندند که ممکن است خواص نپسندند و باید ببینیم مشتری‌های اصلی طنز چه کسانی هستند و به چه چیزهایی رغبت دارند، آنگاه تذکر بدهیم!

انتهای پیام/ 86001/ج

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه