فدراسیون جهانی برای جلب نظر IOC مجبور است به این خواسته تن دهد

باقری: کاهش سهمیه المپیک وزنه‌برداری ایران سیاسی است/ بیشترین ضربه را از این تصمیم ناعادلانه ایران خواهد خورد

شناسه خبر: OTQ0MjU /

سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری گفت: کاهش سهمیه وزنه‌برداری ایران در بازی‌های المپیک بیشتر تصمیمی سیاسی است تا ورزشی.

تنکابن24، کوروش باقری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره کاهش سهمیه‌های المپیک وزنه‌برداری به دلیل افزایش تعداد دوپینگ و در نتیجه کاهش سهمیه‌ وزنه‌برداری ایران به 2 زن و 2 مرد گفت: به اعتقاد من این تصمیم بیشتر از اینکه تصمیمی ورزشی باشد، سیاسی است. از طرفی با توجه به اینکه در بخش بانوان در این سال‌ها سرمایه‌گذاری مناسبی نداشته‌ایم و تازه کار را شروع کرده‌ایم حداقل در المپیک ۲۰۲۰ نباید انتظار خاصی داشته باشیم.

وی با انتقاد از صحبت‌های مرادی گفت: صحبت‌هایی از رئیس فدراسیون دیدم که متأسفانه همه چیز را شخصی می‌کند و این اتفاق را مربوط به دوره قبل می‌داند؛ در حالی که در زمان او نیز یک مورد دوپینگ در رده نوجوانان داشتیم، اما به اعتقاد من این موضوع فراتر از ایران و حتی وزنه‌برداری جهان است. در برخی رشته‌ها که شرقی‌ها از جمله چین و روسیه در آن مدال‌آور هستند با تصمیمات سیاسی به دنبال محدود کردن مدال‌آوری آنها هستند؛ در کشتی هم شاهد چنین اتفاقاتی هستیم.

سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری تصریح کرد: این تصمیم کاملاً ناعادلانه و بیش از همه به ضرر کشوری مانند ایران است که در این رشته همواره جزو بهترین‌های المپیک و جهان بوده و بیشترین ضربه را ما از این تصمیم خواهیم خورد. می‌دانیم که فدراسیون جهانی دوست ندارد این اتفاق بیفتد، اما کمیته بین‌المللی المپیک فدراسیون جهانی را تحت فشار گذاشته و آنها هم برای جلب نظر IOC و حفظ وزنه‌برداری مجبور هستند به این خواسته تن دهند.

باقری افزود: از سوی دیگر فدراسیون جهانی می‌گوید تعداد دوپینگ‌ها از سال 2008  ملاک است در حالی‌که پیش از این روسیه و بلغارستان را از حضور در المپیک 2016 محروم کرده بودند و از طرف دیگر به 9 کشور اجازه حضور در مسابقات جهانی 2017 در آمریکا را ندادند، اما مجدداً به دنبال اعمال و تکرار محرومیت‌های قبلی در قالبی جدید هستند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان به اصلاح این تصمیم امید داشت، گفت: فکر نمی‌کنم فدراسیون کاری از پیش ببرد؛ هر چند امیدوارم به خاطر وزنه‌برداری این اتفاق رخ دهد. همانطور که گفتم این تصمیم، تصمیمی سیاسی است تا ورزشی. از طرفی ما قهرمانان بزرگی داریم که شاید المپیک توکیو آخرین فرصت آنها باشد و اگر این اتفاق رخ دهد و قرار باشد تنها 2 سهمیه داشته باشیم این موضوع نمی‌تواند اتفاق و خبر خوبی برای آنها باشد.

انتهای پیام/

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه