سید امید ساداتی

وقتی یک "ندانم‌کاری" جهانی می‌شود

شناسه خبر: OTM2Njg /

ماجرای پیرزن سبزی فروشی که تقریباً تمامی موضوعات مهم و کلان کشوری چون فیلترینگ تلگرام را نیز در شهرستان تنکابن به فراموشی سپرد و به ترند برتر اخبار کشور و جهان در فضاهای مجازی بدل شد، اتفاقی بود که از عدم توجه، کوته اندیشی، ناکارآمدی و نابلدی یک مأمور ساده واحد سد معبر شهرداری تنکابن ناشی و آغاز شد.

به گزارش تنکابن24، تصمیم داشتیم نخستین مطلب در سال 1397 از این رسانه را با نگاهی مثبت و خوش بینانه به مجموعه اتفاقات و رخدادهای آغازین سال در شهر و شهرستان تنکابن آغاز کنیم که متأسفانه اقدام عجیب و رویداده در شهر تنکابن که بازتاب جهانی پیدا کرد، مانع آن شد.

 

در حقیقت باید گفت که هیچ شهروند و هیچ منتقد دلسوز و خبرنگار منصفی منکر اقدامات مثبتِ مجموعه شهرداری و به‌ویژه شهردار تنکابن در مدت 100 روزه حضور در سمت شهرداری نبوده و نمی‌تواند باشد، اما اگر همین عدالت و انصاف ملاک باشد، باید حق داد که نمی‌توان از کنار موضوع مهمی که در شهر تنکابن رخداده و بازتاب بین‌المللی داشته به‌آسانی گذشت.

 

ماجرای پیرزن سبزی فروشی که تقریباً تمامی موضوعات مهم و کلان کشوری چون فیلترینگ تلگرام را نیز در شهرستان تنکابن به فراموشی سپرد و به ترند برتر اخبار کشور و جهان در فضاهای مجازی بدل شد، اتفاقی بود که از عدم توجه، کوته اندیشی، ناکارآمدی و نابلدی یک مأمور ساده واحد سد معبر شهرداری تنکابن ناشی و آغاز شد و مثل معروف ژاپنی‌ها را به یاد همگان آورد که: «به خاطر میخی، نعلی افتاد، به خاطر نعلی اسبی افتاد، به خاطر اسبی سواری افتاد، به خاطر سواری جنگی شکست خورد، به خاطر شکستی مملکتی نابود شد و همه این‌ها به خاطر کسی بود که میخ را خوب نکوبیده بود.»

 

این‌چنین است که امروز، تنها یک «ندانم‌کاری» از سوی مأمور ساده و البته آموزش ندیده و غیرمتخصص شهرداری تنکابن، حتی با فرض کمترین تخطی از سوی این واحد، بدل به مشکلی شد که نماینده عالی دولت در شهرستان در جلسه شورای اداری امروز از آن به‌عنوان فرصتی برای ضربه زدن به‌نظام یادکرده و نه‌تنها شهردار که مجموعه مدیران شهرستان و حتی یک کشور را تحت الشاع خود قرار دهد.

 

آنچه بیش از هر چیز در شرایط کنونی و در این زمان اهمیت دارد، شناخت مقصر اصلی بروز این حادثه و کشف واقعیت رویداد در لحظۀ اتفاق آن نیست، بلکه توجه و تأمل به عدم درایت و تدبیر مجموعه مدیران شهری و بیشتر از آن، عدم کارایی و کارکرد مشاور رسانه‌ای شهردار در چنین موقعیتی است که تنها مسئول مستقیم پوشش این اتفاق و مدیریت اوضاع آشفته به وجود آمده آن بوده و متأسفانه در انجام‌وظیفه اصلی خود موفق نبوده و فعل مثبتی انجام نداده که بیشتر با انتشار کلیپ آن در کانال شهرداری تنکابن بر آشفتگی آن دامن زده است.

 

گرچه عدم کارایی و کاربرد چنین عنوانی که مسئولِ منتصب آن کوچک‌ترین تخصص و دانشی در زمینه انجام وظایف آن ندارد، پیش‌تر و بارها از طریق همین رسانه و سایر فعالان حوزه خبر عنوان شد، اما می‌توان عنوان «عذر بدتر از گناه» را به مجموعه اتفاقات رویداده پس‌ازآن به مجموعه مدیران شهری تنکابن نسبت داد. جایی که این افراد با تعقیب و پیگیری بی‌مورد و خودسرانه یک اتفاق ساده، از آن جنجالی ساخته و ارزش خبر را تا بدانجا بالا بردند که رسانه‌های معتبر داخلی و خارجی به بیان و تمرکز بر روی پوشش و انتشار آن همت گماردند.

 

بدیهی است که تخلف صورت گرفته از سوی هر دو طرف این دعوی است، اما عدم تدبیر و درایت چنین موقعیت کوچک و سادۀ رسانه‌ای در فضای ملتهب، آشفته، بی‌قاعده و بی‌حساب فضای مجازیِ امروز سبب ایجاد مشکلی شد که تا حد یک بحران پیش رفته و تمام اقدامات مثبت شهرداری تنکابن در سه ماه گذشته را زیر سایۀ سنگین خود قرار داد.

 

از سوی دیگر دخالت نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در این موضوع و صدور بیانیه، عدم حضور و فعالیت مشخص نهادهای اجتماعی چون بهزیستی، کمیته امداد و حتی اتاق اصناف شهرستان در حل مشکل دستفروشان و در ادامه، جبهه‌گیری و جناح‌بندی بین طرفداران و مخالفان شهردار تنکابن، چنان بر آشفتگی و ناهنجاری موجود در شهر و شهرستان تنکابن افزود که راه را بر هرگونه نقد و تحلیل در رابطه با اتفاق رویداده سخت و محدود نمود که این نشانه عدم ظرفیت و کمبود آموزش و نبود فرهنگِ نقد و همچنین نشانه آشکار عدم درایت و تدبیر در مجموعه مدیران شهری و شهرستانی است.

 

نکته جالب اما در این رخداد، نسبت دادن تخلف و تخطی صورت گرفته در انعکاس و انتشار این خبر به مجموعه خبرنگاران و فعالان این حوزه است که این موضوع به‌هیچ‌عنوان قابل توجیه نیست. مشابه چنین رویداری در ابتدای فعالیت شهردار جوان تنکابن در موضوع خانواده بی‌پناه در کوچه آتش‌نشانی فردوسی غربی نیز رخ داد که نتیجه آن نیز مشابه اتفاقات اخیر بود. آیا عدم انعکاس چنین مشکلات و نارسایی و کاستی‌هایی، کمکی به مردم و آینده این شهر و کشور خواهد کرد؟ موضوعی که مشابه آن در سانسور کوته اندیشانه و بی‌دانش «آرم» یک باشگاه مهم اروپایی در رسانه ملی رخداد و امروز نقل محافل بین‌المللی است.

 

همچنین موضوع سد معبر که امروز یکی از مشکلات مهم شهر تنکابن را تشکیل داده، تنها مختص و محدود به تعداد معدود از زنان سبزی‌فروش در محدوده شهر نبوده و نیست. علاوه بر آن، فارغ از آنچه توسط شهرداری به‌عنوان ساماندهی دستفروشان عنوان می‌گردد و به‌هیچ‌وجه ساماندهی و یا چیزی مشابه آن نیست و حتی اقدامی نادرست است، سدِّ معبران حقیقی را می‌توان با کمی مطالعه و تحقیق و رصد در بازارهای اصلی شهر مشاهده کرد که آزادانه در حال فعالیت بوده و بیشترین مزاحمت را برای عابران و رهگذران به همراه دارند.

 

اما در پایان پرسش اساسی این است که شهرداری تنکابن که امروز سکان‌داری شایسته‌تر از چند دوره گذشته را در خود دارد تا چه زمانی باید و می‌تواند تاوان سهل‌انگاری، عدم تخصص و عدم کارایی کارمندان ناآزموده و نابلد خود را پرداخت کند و به تغییر نیاندیشد؟!

 

یادداشت: سید امید ساداتی

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا پویش