اندر حکایت شاکی و متشاکی سد معبر در تنکابن:

نقض آشکار حقوق شهروندی توسط شهرداری / برخورد ناجوانمردانه با یک بانوی سبزی‌فروش در تنکابن

شناسه خبر: OTM0NDI /

طبق تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداري ایران، خیابان‌ها و به‌طورکلی معابر و مسیرهای عمومی در محدوده هر شهر که مورداستفاده عموم است، ملک عمومی محسوب می‌شود اما با تدابیر شهرداری تنکابن، سبزی‌فروشان اطراف میدان امام خمینی (ره) تنکابن به کوچه طاهر تنکابنی منتقل و نقض آشکار حقوق شهروندی انجام شد اما در ادامه می‌بینیم که یک بانوی سبزی‌فروش چوب آن را می‌خورد.

به گزارش تنکابن24، صبح روز گذشته ویدئوئی کوتاه از بانویی سبزی‌فروش که با اشک و ناله از کارکنان سد معبر شهرداری تنکابن گلایه داشت به دستمان رسید و تحت عنوان شهروند خبرنگار منتشر شد.

 

بانوی سبزی‌فروش خیابان طالقانی در این فیلم، با بیان اینکه 20 سال است از همسر بیمارش نگهداری می‌کند، گفت: حتی پول سبزی‌های ریخته شده در جوب توسط مأمورین را نیز پرداخت نکرده بود که این اتفاق افتاد و روی آن‌ها لگد زدند.

 

دست‌به‌دست شدن این کلیپ در فضای مجازی موجی از انتقادات را نسبت به شهرداری و مأمورین سد معبر ایجاد کرد و در عصر همان روز محمد زودی شهردار محترم تنکابن به همراه تعدادی از عوامل انضباط شهری من‌باب روشنگری، شخصاً در محل حاضر شدند و ضمن بیان توضیحاتی موضوع را از کسبه و شاهدان پرس‌وجو کردند.

 

اما نکاتی در فیلم‌های منتشرشده توسط کانال روابط عمومی ایشان وجود دارد:

1. چرا شهردار محترم پیگیری این ماجرا را به همراه خبرنگاران مستقل و بی‌طرف این پایگاه خبری انجام نداد؟!

2. چرا فیلم دوم که توضیحات کامل‌تری را شامل می‌شد، بلافاصله از کانال حذف شد؟!

در هر دو فیلم شهردار ابتداعا به‌صراحت به جانب‌داری از مأموران خود پرداخت و جواب مثبت از پرسش‌شوندگان دریافت کرد.

 

سد معبر به هر عملی اطلاق می‌شود که باعث انسداد معابر عمومی می‌شود به‌طوری‌که عبور و مرور از آن‌ها به‌طور دائم یا موقت غیرممکن یا دشوار شود.

امروزه پدیده ناهنجار سد معبر یکی از مشکلات لاینحل شهرداری‌ها محسوب می‌شود و هرروزه افراد بسیاري با استفاده نامتعارف از معابر عمومی مانع از اعمال حق عمومی می‌شوند که شهرداري و مأموران آن مکلف به رسیدگی و جلوگیري از انسداد معبر و رفع سد معبر هستند اما انجام این تکلیف قانونی همواره با مشکلات زیادي روبرو بوده است و ما هرروز شاهد درگیري میان مأموران شهرداري و افراد متخلف هستیم. چراکه به نظر می‌رسد ضمانت اجراي کافی جهت ارتکاب این تخلف در قانون موجود نیست.

 

 طبق تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداري ایران، خیابان‌ها و به‌طورکلی معابر و مسیر رودخانه‌ها و نهرها و مجاري فاضلاب شهرها و باغ‌ها و گورستان‌های عمومی و درخت‌های معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر که مورداستفاده عموم است، ملک عمومی محسوب و در مالکیت شهرداري است. درواقع شهرداري موظف است از معابر به‌عنوان یک ملک عمومی حفاظت کند و همواره آن را براي استفاده عموم آماده نگهداشته و از تجاوز اشخاص نسبت به آن‌ها جلوگیري نماید.

 

استفاده از معابر عمومی، میدان‌ها، پارک‌ها و باغ‌های عمومی حق طبیعی هر شهروند هست و هیچ‌کس نمی‌تواند مانع این استفاده مشروع شود. درواقع طبق اصل 40 قانون اساسی ایران هیچ‌کس نمی‌تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد.

 

شهرداري موظف است باکسانی كه به ايجاد سد معبر اقدام مي‌كنند، از طريق قانون برخورد نمايد و پس از مرحله اول (هشدار شفاهي)، مأموران مي‌توانند كليه وسايلي را كه موجب سد معبر شده است به‌محض مشاهده مجدد سد معبر، توقيف و به انبارهاي اداره منتقل كنند.

به‌طورکلی همان‌طور که از مفاد تبصره یک ماده 55 قانون شهرداري برمی‌آید، شهرداري از طریق مأموران خود صرفاً مکلف به جلوگیري و رفع موانع موجود در معابر است و هیچ‌گونه ضمانت اجرایی براي جلوگیري از تکرار این‌گونه تخلفات وجود ندارد.

 

بهمن‌ماه 96 با تدابیر شهرداری تنکابن و جهت زیبایی نمای شهری برای استقبال از نوروز، سبزی‌فروشان اطراف میدان امام خمینی (ره) تنکابن به کوچه طاهر تنکابنی منتقل شدند درحالی‌که این خود نقض آشکار حقوق شهروندی در موضوع سد معبر از سوی متولی احقاق کننده آن به شمار می‌آید چراکه طبق گفت‌وگو با تعدادی از ساکنین و شاغلین در آن کوچه، آمدوشد فردی و یا با ماشین عملاً با دشواری صورت می‌گیرد.

 

 

 

 

در موضوع بانوی سبزی‌فروش خیابان طالقانی نیز، احتمالاً مأمورین قصد فشار به او برای انتقال به مکان ذکرشده را داشتند که مابقی ماجرا از سوی شاهدان تعریفی متضاد پیدا کرد و یکی مأمورین را با رفتاری مؤدبانه در مواجه با ناسزاگویی بانوی ساده سبزی‌فروش بیان و دیگری ریخته شدن ناگهانی سبزی‌ها به جوب را نتیجه کشمکش‌ها دانست.

 

به‌هرروی نه قصد نادیده گرفته شدن تلاش‌ها و زحمات مأمورین سد معبر در میان است و نه نادیده انگاشتن برنامه‌ریزی‌های مثبت شهردار جوان تنکابن که به‌محض اطلاع خود را به محل رساند، بلکه مقصود آموزش برخورد درست و شایسته با بانوان و یا سایر اقشار زحمتکش کشاورز است که ماحصل کِشت خود را برای کسب رزق و روزی حلال به بازار می‌آورند.

 

از شهردار پرانرژی تنکابن انتظار است همچون جایگاه تعبیه‌شده برای کارگران، مکانی مناسب برای این قشر ضعیف از جامعه نیز در نظر بگیرد تا شاهد بی‌حرمتی و یا تعرض به آنان نباشیم.

 

 

 

 

»

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه