مسئول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد شهرستان تنکابن:

نیازسنجی جامعه باید در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد موردتوجه قرار گیرد

شناسه خبر: OTIzOTU /

مسئول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد شهرستان تنکابن با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت مسجد، گفت: قلب تپنده جامعه، مسجد است و باید از این ظرفیت بیشترین بهره‌برداری را کرده و بر اساس نیازهای جامعه‌ی امروز گام برداشت.

به گزارش تنکابن24، حجت‌الاسلام سلیمان علیخانی به مناسبت ۱۸ اسفند سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، ضمن تبریک این ایام به فعالین این عرصه، اظهار کرد: ما با خلاقیت و ابتکار می‌توانیم مجموعه کانون‌های مساجد را زمینه‌ساز جذب جوانان کنیم.

 

وی اضافه کرد: در این دولت از ابتدای شکل‌گیری نگاه ویژه‌ای به کانون‌های فرهنگی و هنری بود؛ که خود این نگاه فرصت مناسب را برای پیشرفت کانون‌ها فراهم آورده است.

 

 مسئول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد شهرستان تنکابن خاطرنشان کرد: درگذشته جنگ نرم و شبیخون فرهنگی زیاد جدی گرفته نشد تا سال‌های اخیر که متوجه شدیم جنگ، جنگ افکار و اندیشه است نه جنگ نظامی.

 

این مسئول یادآور شد: دشمن با توجه به اینکه می‌داند در جنگ نظامی نمی‌تواند بر ما غالب شود، از همین رو رویکرد فرهنگی و تغییر نگرش‌ها را در دستور کار خود قرار داده است لذا ما باید تلاش کنیم روش‌های غلط غربی را که امروز در جامعه ما به‌سرعت درحال فراگیری است را شناسایی کرده و هوشیاری لازم را به مردم دهیم.

 

حجت‌الاسلام علیخانی با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت مسجد، متذکر شد: قلب تپنده جامعه، مسجد است و باید از این ظرفیت بیشترین بهره‌برداری را کرده و بر اساس نیازهای جامعه‌ی امروز گام برداشت.

 

وی نیازسنجی را یکی از موارد مهم در کانون‌های مساجد دانست که باید موردتوجه قرار گیرد و اضافه کرد: مسئولیت ما در مجموعه مساجد بیش از دیگران بوده چراکه حرکت ما اثرگذار است، بنابراین لازم با نیازسنجی و ایجاد جاذبه لازم ازجمله گردشگری مساجد به‌ویژه مساجد با قدمت تاریخی، شهرهای غرب استان را معرفی کنیم.

 

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری غرب مازندران همچنین عنوان کرد: یکی از نقاط ضعفی که در مجموعه مساجد وجود دارد و آسیب زیادی زده و مسجد را دچار روزمرگی کرده، نبود برنامه منسجم و منظم است.

 

این مسئول در ادامه با اشاره به اهمیت نماز جماعت، تصریح کرد: حضور مجموعه ما در نماز جماعت باید موردتوجه باشد چراکه هدف از تشکیل کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، تقویت اصل اسلام یعنی نماز است و پس‌ازآن، به دنبال تقویت مبانی اخلاقی در جامعه هستیم. با توجه به اینکه ما در مجموعه مسجد فعالیت می‌کنیم، رسالت ما از بسیاری از سازمان‌ها و نهادها سنگین‌تر است.

 

 حجت‌الاسلام علیخانی بیان کرد: در زمانه‌ای که مردم گرفتار مسائل مادی و دنیوی هستند، بهترین مکان برای حفظ آرامش خانه‌های خدا می‌باشد و این توقع وجود دارد که کانون‌های مساجد با خلاقیت و ابتکار حضور جوانان و نوجوانان را در مساجد بستری سازی کنند.

 

وی عملیاتی کردن نگاه حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در حوزه مسجد، توجه به شعار سال کانون‌ها مسجد؛ جوان و هنر، تقویت نماز و اصلاح قرائت نماز، ترویج کتاب و کتاب‌خوانی در مساجد، تبیین احکام شرعی با استفاده از ظرفیت فضای مجازی، ایجاد حلقه‌های مشورتی در مسجد، حضور جدی مسجدی‌ها در فضای مجازی و تبیین مطالب دینی، توجه به فعالیت‌های پژوهشی، ارتباط با نهادهای فعال نظیر بسیج و ...، دوری از اختلافات در مساجد را ازجمله مواردی دانست که از سوی کانون‌های فرهنگی هنری مسجد باید موردتوجه قرار گیرد.

 

مسئول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد شهرستان تنکابن یادآور شد: امسال گردهمایی مدیران کانون‌های فرهنگی هنری هم‌زمان با سراسر کشور در شهرستان ساری برگزار شد و در این مراسم از نفرات برتر حوزه فرهنگی و هنری استان ازجمله نفرات ذیل از غرب مازندران تجلیل شد.

 

حجت‌الاسلام ابوطالب جعفرپور، علی یوسفی، رضا بحری، محسن عظیمی، سلمان محمدعلیان، نصرالله فرج پور، پژمان رئوفيان، محمد حاتمیان

 

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه