به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س)

گفت‌وگو با مادر 10 فرزند موفق تنکابنی/ مادری که با سرنگ بچه‌هایش را به مدرسه فرستاد

شناسه خبر: OTIxNDk /

زنان جامعه اسلامی با تأسی از سیره بانوی نمونه اسلام به ارزش واقعی دُر وجودی خود پی برده‌اند و می‌توانند با این شناخت، یک نسل را هدایت کرده و زمینه‌ساز ظهور منجی باشند. بانو بهجت الیاسی دارای 10 فرزند موفق، یکی از مادران زحمتکش تنکابنی است که توانست با این الگوگیری فرزندان خود را تحویل جامعه اسلامی دهد.

به گزارش تنکابن24، خداوند متعال انسان­‌ها را در قالب مردان و زنان به نيکوترين شکل و صورت آفریده و به هر یک جایگاه خاص خود را داده است، بر اساس آموزه­‌های دین مبین اسلام، زن جایگاهی رفیع در نظام هستی دارد و از دامن زن مرد به معراج می­‌رود.

 

آغاز ارزش بخشیدن به زن از اسلام

قبل از اسلام در تاريخ عرب شاهد آنيم که زنان حتي از ابتدايي‌ترين حقوق انساني محروم بودند و حتي گاهي حق حيات براي آن‌ها قائل نمي‌شدند و پس از تولد، آنان را زنده‌به‌گور مي‌کردند. در سوره نحل آیه 58 آمده است: «درحالی‌که هرگاه به يکي از آن‌ها بشارت دهند دختري نصيب تو شده، صورتش از فرط ناراحتي سياه مي‌شود و مملو از خشم مي‌گردد.»

 

تحقير زن، تنها در ميان عرب جاهلي نبود بلکه در ميان اقوام ديگر و حتي شايد متمدن‌ترين مردم آن زمان نيز، زن شخصيتي ناچيز داشت و غالباً با او به‌صورت يک کالا رفتار مي‌شد. اسلام ظهور کرد و با اين خرافه در ابعاد مختلفش سرسختانه جنگيد و زندگي زن وارد مرحله‌ي نويني شد و دختردار شدن را به‌عنوان رحمت خدا به خانواده معرفي کرد. پيامبر (ص) با تمام مقامي که داشتند دست دخترش را مي‌بوسيد و به هنگام رفتن و مراجعت از سفر، او را ديدار مي‌کرد. پيامبر (ص) فرمود: «چه فرزند خوبي است دختر! هم پرمحبت است، هم کمک‌کار، هم مونس است و پاک و پاک‌کننده.»

 

نان حلال و کار برای رضای خدا رمز موفیت یک مادر تنکابنی

گفت‌وگویی داریم با یکی از مادران موفق و زحمتکش تنکابنی بانو بهجت الیاسی (خانم میرزایی) متولد سال 1332 دارای 10 فرزند سه پسر و هفت‌دختر که همه دارای تحصیلات عالیه با شغل‌های معلمی و مهندسی مشغول به کار هستند. این مادر با کمک همسر خود توانست با مشکلات زندگی مبارزه کرده و فرزندان خود را تحویل جامعه اسلامی دهد، از این مادر خواستیم مقداری از گذر زندگی خود را برای ما شرح دهد:

شکر خدا با یاری خداوند فرزندان خوبی دارم که به جامعه خدمت می‌کنند و می‌توانند نانی حلال دربیاورند و بخورند، شکر خدا، عروس‌ها و دامادهای خوبی هم دارم و همین‌طور شوهر خوب و آبرومندی که با همان کارگری بچه‌هایش را خوب نگه داشت.

شوهرم برای زندگی خیلی زحمت کشید، ما 46 سال پیش ازدواج کردیم و 20 سال اول را در الموت قزوین گذراندیم. اوایل انقلاب بود و من چهارتا بچه دانش‌آموز داشتم ولی در مغازه‌ها خودکار پیدا نمی‌شد، گِلیم و جاجیم‌بافی می‌کردم تا کمک‌خرجی برای خانه باشم. رنگ قرمز را در کاسه خیس می‌کردم و با سرنگ می‌کشیدم و می‌ریختم در خودکار تا بچه‌ها به مدرسه بروند.

فکر کار و زندگی خودمان هستیم و کاری به کسی نداریم، زندگی و شوهر خودمو نگه می‌دارم.

از 9 سالگی نماز و روزه غذا ندارم و همیشه سعی کردیم نان حلال سر سفره خود بیاوریم که با یاری خداوند و با کارگری توانستیم بچه‌ها را بزرگ کنیم.

 

- شما به‌عنوان یک مادر چه توصیه‌هایی به مادران جوان برای تربیت فرزندانشان دارید؟

زندگی یک جنگ است، من به مادران توصیه می‌کنم حواسشان به فرزندانشان باشد و آن‌ها را به حال خود نگذارند. اگر حواسشان به خواب، رفتار، مصرف و... فرزندانشان باشد، آن زندگی پیشرفت می‌کند. آبروی خودشان را حفظ کنند، آبرو چیزی نیست که از مغازه بخواهیم بخریم، هیچ مغازه‌ای‌ آبرو پیدا نمی‌شود.

- چه انتظاراتی از فرزندانتان دارید؟

سلامت باشند، به‌سوی خدا بروند. آن‌هایی که شوهردارند، شوهرداری بلد باشد و آن‌هایی که زن‌دارند، زن‌داری را بلد باشد و همه کارها را برای رضای خدا انجام دهند.

- سخن آخر خود را بفرمایید: خدایا یک‌لحظه ما را به حال خودمان وامگذار.

 

بله مادران سرزمین ما این‌چنین هستند، فداکار و آبرومند که در زندگی، خدا را ملاک قرار می‌دهند. فداکاری این همسر را زمانی مشاهده کردم که برای گرفتن عکس می‌گفت همسرم هم باید در کنار من قرار بگیرد و خود را با فامیلی همسر معرفی کرد و طی زمان گفت‌وگو جز مهر و عشق به زندگی و خانواده‌اش، در چشمان این مادر مشاهده نکردم.

 

الگوبرداری از تمام ابعاد شخصیت حضرت زهرا (س)

در ادامه به سراغ مدیریت مدرسه علمیه فاطمه الزهرا (س) شیرود رفتیم و از او خواستیم تا ما را بیشتر با شخصیت حضرت زهرا (س) آشنا نماید:

زهرا هدایتی همت بهترین الگو برای زنان جامعه را این بانو معرفی کرد و گفت: یکی از نام‌های حضرت زهرا (س)، کوثر است و این نام دربردارنده تمام وجودی این حضرت از قبیل (مقام، شفاعت، علم، حکمت، نسل ذریحه پاک و...) هست.

 

 

وی ضرورت الگوگیری از این بانوی نمونه را در پیام مقام معظم رهبری متجلی دانست که فرمودند «زنان مسلمان در زندگی شخصی، اجتماعی و خانوادگی خود باید زندگی فاطمه زهرا (س) را از جهت خردمندی، فرزانگی، عقل و معرفت الگو و سرمشق خود قرار دهند و در بعد عبادت، مجاهدت، حضور درصحنه تصمیم‌گیری‌های عظیم اجتماعی، خانه‌داری، همسرداری و تربیت فرزندان صالح از حضرت زهرا پیروی کنند.»

 

مدیر مدرسه علمیه شیرود در پایان متذکر شد: تا هنگامی‌که زنان مسلمان با تمام ابعاد شخصیتی و زندگی حضرت زهرا (س) در موقعیت‌های مختلف آشنا نباشند، نمی‌توانند از این الگوی وارسته پیروی کنند.

 

 زنان زمینه‌سازان ظهور

یک کارشناس دینی نیز با اشاره به اینکه روز زن نماد واقعی ارزش‌گذاری به زن است، اظهار کرد: زنان جامعه اسلامی با تأسی از سیره بانوی نمونه اسلام به ارزش واقعی دُر وجودی خود پی برده‌اند که می‌توانند با این شناخت یک نسل را هدایت کرده و زمینه‌ساز ظهور منجی باشند.

 

سامره داج‌لری با بیان اینکه حضرت فاطمه (س) نماد واقعی یک زن کامل است، عنوان کرد: زنان ما باید از این الگوی وارسته پیروی کنند تا بتوانند به جایگاه والای خود در جامعه دست یابند.

 

وی شرط این الگوگیری را شناخت سیره این بانو در ابعاد مختلف زندگی ایشان در بعُد خانواده و اجتماع دانست و افزود: متأسفانه شاهد این هستیم که برخی افراد جاهلانه و بعضاً با قصد، درصدد پایین آوردن ارزش وجودی زنان که حیا و عفت آنان است، هستند.

این کارشناس با اشاره به اینکه دنیای غرب با شعار آزادی می‌خواهند از زن بهره‌کشی‌های مختلفی انجام دهد، متذکر شد: زنان جامعه ما باید با هوشیاری و تأسی از حضرت زهرا (س) از این بحران عبور کنند.

 

نقش بی‌بدیل زنان در خانواده و اجتماع

اسلام تنها دينى است كه شخصيت و حقوق زن را در ابعاد گوناگون و با توجه به توانمندى‏‌ها و وظايفى كه دارد منظور كرده است. اسلام، زن را مانند مرد به تمام معني مستقل و آزاد مي‌داند و هيچ تفاوتي ازنظر داشتن روح کامل انساني و اراده و اختيار، میان مرد و زن نگذاشته است.

در اسلام، مادر یک فرشته مهربان است که با نگاه و محبت نوازش‌های خالصانه خود می‌تواند یک انسان خوشبخت، نیکوکار و با روح بلند را تحویل جامعه دهد، سال‌ها و ماه‌های اولیه دوران زندگی انسان که بسیار حساس و مهم است را در دامن مادر رشد می‌کند.

زنان در همه جوامع به‌خصوص جوامع اسلامی، نقش اساسی را ایفا می‌کنند و حتی در هنگام اشتغال به کارهای منزل هم مشغول نقش‌آفرینی در جامعه هستند چراکه تربیت فرزندان که آینده‌سازان جامعه‌اند را برعهده دارد. پس نقش زنان در ساخت جامعه همانند نقش مردان غیرقابل‌انکار است.

 

در پایان بیانات معنوی مقام معظم رهبری در خصوص نقش و جایگاه زن که کمتر شنیده شده را تقدیم به مادران و زنان پاک سرزمین ایران اسلامی می‌کنیم:

برای یک مرد بزرگ، همسر کاری را می‌کند که مادر برای یک بچۀ کوچک آن کار را می‌کند

مسئله‌ی مادری، مسأله‌ی همسری، مسأله‌ی خانه و خانواده، مسائل بسیار اساسی و حیاتی است... یعنی شما اگر بزرگ‌ترین متخصص پزشکی یا هر رشته‌ی دیگری بشوید، چنانچه زن خانه نباشید، این برای شما یک نقص است.

کدبانوی خانه شما باید باشید؛ اصلاً محور این است. اگر بخواهیم تشبیه ناقصی بکنیم، باید به ملکه‌ی زنبورعسل تشبیه کنیم. کانون خانواده، جایی است که عواطف و احساسات باید در آنجا رشد و بالندگی پیدا کند؛ بچه‌ها محبت و نوازش ببینند؛ شوهر که مرد است و طبیعت مرد، طبیعت خام‌تری نسبت به زن است و در میدان خاصی، شکننده‌تر است و مرهم زخم او، فقط و فقط نوازش همسر است حتی نه نوازش مادر؛ باید نوازش ببیند. برای یک مرد بزرگ، این همسر کاری را می‌کند که مادر برای یک بچه‌ی کوچک آن کار را می‌کند؛ و زنان دقیق و ظریف، به این نکته آشنا هستند.

بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای شورای فرهنگی، اجتماعی زنان 1370

 

گزارش: فاطمه داجلری

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه