مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران:

حدنگاری جلوی زمین‌خواری را می‌گیرد/ توزیع رایگان 600 هزار اصل نهال

شناسه خبر: OTIxMjk /

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران یکی از مسائلی که می‌تواند موضوع زمین‌خواری را منتفی کند، بحث حدنگاری عنوان کرد و گفت: با این شیوه بحث زمین‌خواری بسته می‌شود و حفاظت را برای ما راحت‌تر می‌کند.

به گزارش تنکابن24، ظهر امروز وجیه‌الله موسوی در آئین جشن انفال در دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن با اشاره به هفته منابع طبیعی، اظهار کرد: در این هفته فرصت پیدا می‌کنیم تا در خصوص وقایع رخ‌داده در طول سال بازنگری داشته باشیم.

 

وی افزود: در دهه 40 و 50 همکاران ما با امکانات و تجهیزات کم و نداشتن علم کیفی و کمی، برای نقشه‌برداری از اراضی ملی از جنگلبان دارای تحصیلات و خلاقیت، انتخاب کرده و در دانشکده‌های منابع طبیعی دوره فشرده 6 ماهه آموزش دادند.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران با بیان اینکه امروز کم‌لطفی است که منابع طبیعی را بدون استناد قانونی زیر سؤال ببرند، عنوان کرد: در مصاحبه‌ای از من سؤال کردند ما سه میلیون و 400 هزار هکتار جنگل در شمال کشور داشتیم که اکنون به کمتر از دو میلیون رسیده است. این مطالب استناد به مدرک آماری نیست.

 

 این مسئول نخستین نقشه‌برداری شمال کشور را در سال 1334 دانست و متذکر شد: دو میلیون و 88 هزار هکتار جنگل اعلام شد.

موسوی اضافه کرد: به دلیل اهمیت شمال کشور از همان ابتدا تشخیص مستثنی و ملی با آن امکانات آغاز شد و سپس نقشه‌برداری تعطیل و دفترچه سند صادر کردند.

 

وی این امر را کاری بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: با این کار تکلیف مردم با ما که نماینده دولت هستیم و دستگاه‌های قضایی و انتظامی مشخص می‌شود و میزان هزینه‌ها، اختلاس‌ها و فروش مال‌ غیر را کم می‌کند.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران یکی از مسائلی که می‌تواند موضوع زمین‌خواری را منتفی کند، بحث حدنگاری عنوان کرد و افزود: با این شیوه بحث زمین‌خواری بسته می‌شود و حفاظت را برای ما راحت‌تر می‌کند.

 

این مسئول یادآور شد: در حدنگاری شهرستان تنکابن دو اتفاق افتاده است، یکی حدنگاری و کاداس اراضی ساحلی که از 144 کیلومتر ساحلی در غرب استان حدود 51 هکتار تمام‌شده است و 4 هکتار هم اراضی کلارآباد را اضافه کردیم که تقریباً 55 کیلومتر بحث اراضی ساحلی بروز و کاداس شد.

موسوی این کار را برای سرمایه‌گذاری در بخش دریا، شیلات و تفریحات دریایی بسیار مهم عنوان کرد.

 

وی در پایان گفت: حدود 600 هزار اصل نهال به‌صورت رایگان در اختیار شهرداری‌ها، نهادها قرار دادیم.

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه