6سال تلاش نیکو در ساری

روایت زندگی خیری که با کودکان کار می‌خندد

شناسه خبر: OTI2MTk /

فعالیت موسسه همدلان نیکو اندیش در ساری وارد ششمین سال خود شد و راویه نیکو تنها دلخوشی زندگی‌اش ساماندهی کودکان کار است و این شادی‌اش را در این بخش می‌داند...

  تنکابن24 به نقل از خبرگزاری فارس از  شهرستان ساری، با معرفی کودک بی‌سرپناه، کار و یا بدسرپرست غمی عجیب در دلش می‌نشیند ولی با توجه به تجربه چندین ساله زانوی غم بغل نگرفته و با استفاده از توانمندی که دارد، امید را در دل این کودکان زنده می‌کند.

او بیشتر دوست دارد که کودکان توانمند شوند به همین دلیل بیشتر طرح توانمند سازی کودکان را در برنامه کاری خویش قرار دارد.

یک لحظه از تکاپو دست نمی‌کشد، دوست دارد با همه کودکانی که وارد مجموعه‌اش می‌شوند ارتباط برقرار کند، بر همه امور نظارت دارد، همه مصاحبه‌ها را خودش انجام می‌دهد با وجود اینکه مادر دو فرزند است، دیگر فرزندان را هم مانند دختر و پسرش دوست دارد.

اگر قرار است جشنی برگزار کند، کودکان و خانواده‌های آنها را سهیم می‌کند، امروز هم در غالب برگزار جشن مراسم توزیع سبد کالا را آغار کرده است.

 

نوع برخورد، رفتار، صحبت کردن همه را بر اساس دانش که آموخته است انجام می‌دهد، نگاه دلسوزانه و جدیت در کار و تلاش عاشقانه حتی فرزند پسر خردسال‌ش را هم پای کار آورد.

جالب اینجاست که خرید شب عید خودش را واگذار کرد به روزهای بعدی تا خیال کودکان تحت سرپرستش راحت نشود فکر به حال خانه و زندگی خودش نمی‎کند.

موسسه همدلان نیکو اندیش از سال 90 در ساری راه‌اندازی شد و در حال حاضر 160 کودک بدسرپرست، بازمانده از تحصیل و کودکان کار به همراه 35 نفر از خانم‌های بدسرپرست تحت حمایت این مجموعه قرار دارند.

 

مجموعه‌ای که با همت این خانم خیراندیش و با همکاری 25 نفر از خیران که تعدادی از آنها به صورت ثابت و مابقی موردی همکاری می‌کنند اداره می‌شود.

 

در کنار تامین نیازمندی‌های مادی،بحث مهارت‌آموزی و برنامه‌های فرهنگی و طرح توانمند سازی هم پیگیری می‌شود.

دختر بزرگش که دانشکده معلمی را به اتمام رساند دو فرزند پسرش در کنار همسرش پیگیر برگزاری مراسم امروز بود، اصلا انگار این اقدام در این خانواده مورثی است، می‌گفت پدر بزرگم هم پیش از این تعدادی خانواده‌های بی‌سرپرست را تحت حمایت داشت.

می‌گفت که پیش از دریافت مجوز موسسه فعالیت و دستگیری را تعدادی افراد نیازمند در برنامه کاری ما بوده و برای نظامند کردن کار به دنبال ایجاد موسسه بودیم.

آرامشی که پس از ایجاد لبخند رضایت بر روی لبان کودکان کار می‌نشید برایم یک دنیا می‌آرزد، وقتی شنیده بود که کودک بدسرپرست در شهر جویبار زندگی می‌کند و به دلیل کمبود منابع مالی دست از مدرسه کشید و با وجود اینکه در محدوده فعالیتش نبود، بی‌تابانه خودش را به این کودک رساند و در حد مقدورات و به این خانواده کمک کرد.


برخی مواقع برای تهیه اقلام و نیازمندی‌های موسسه با مشکل مالی هم مواجه می‌شوند در عین حال با توجه به تبحری که در مدیریت این مجموعه دارد، موانع مالی را پشت سر می‌گذارد.

به دلیل اینکه خودش بر همه امور نظارت دارد، به صورت 24 ساعته درگیر فعالیت این مجموعه هست، خستگی برایش معنی ندارد، به نوعی مورد اعتماد بسیاری از افرادی که می‌خواهند مبالغی را در راه خیر هزینه کنند هم است، می‌گفت یک خانمی قرار بود 500 هزار تومان برای رسیدگی به افراد نیازمند اختصاص دهد، از طریق این مجموعه پولش را به فرد مدد جو رساند.

مهمانانش از راه رسیده بودند و برنامه شروع شده بود، نگران این بود که مبادا به بچه‌ها سخت بگذرد یک چشم‌اش به مراسم بود و یک چشم‌اش به در تا حق مادری را به گردن کودکان کار به جا آورد و در خوش آمدگویی و استقبال برای آنها کم نگذارد...

انتهای پیام/86004/ج

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه