دولت باید کوچک و چابک شود

شناسه خبر: OTI0NTM /

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی معتقد است دولت باید در راستای کوچک‌ و چابک شدن گام بردارد.

تنکابن24، شمس‌الله شریعت‌نژاد نماینده رامسر و تنکابن در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم،  ضمن انتقاد از واردات بی‌رویه کالاهایی که مشابه آنها داخل کشور تولید می‌شود، گفت: تولیدات داخلی روی دست ما مانده و از واردات لطمه می‌بینیم، به‌تازگی از نمایشگاه دستاوردهای ملی بازدید داشتم و در آنجا تمامی تولیدکنندگان از واردات بی‌رویه گلایه داشتند.

وی با اشاره به قانون انتزاع افزود: با این قانون توانستیم واردات محصولات کشاورزی را تخصصی کنیم تا ورود محصولات کشاورزی با مدیریت وزارت جهادکشاورزی انجام شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی گفت: در شرایط فعلی که تولیدات داخلی روی دست کشاورزان مانده و آنها  از این بابت متضرر شده‌اند، برخی سعی دارند با تفکیک چند وزارتخانه به‌خصوص وزارت صنعت، معدن و تجارت دوباره وزارت بازرگانی جدیدی ایجاد کنند، و یک بار دیگر واردات محصولات کشاورزی با مجوز وزارتخانه‌ای صورت گیرد که ارزشی برای تولید محصولات کشاورزی قائل نیست، با این کار ضربه سنگینی به تولید وارد و قانون انتزاع را نابود می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه تفکیک صنعت از بازرگانی، تولید را تضعیف می‌کند، اضافه کرد: سیاست این تفکیک واردات‌محور است و تولید را در کشور به‌سوی نابودی سوق می‌دهد.

شریعت‌نژاد با یادآوری اینکه "تولید در کشور ما مشکلات بسیاری دارد" گفت: با این شرایط می‌خواهیم رقیبی جدی به‌نام وزارت بازرگانی ایجاد کنیم که رویکرد اول مدیریت آن، واردات است و برای آنکه بیلان عملکرد خود را خوب نشان دهد، بی‌حساب و کتاب مجوز واردات می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه سیاست دولت کوچک‌سازی بوده است ادامه داد: معلوم نیست چگونه است که یک‌باره به‌یاد ایجاد دو وزارت‌خانه افتاده‌اند و بنا دارند خلاف مسیر شنا کنند، گویا آقایان فراموش کرده‌اند که برنامه‌های توسعه بر کوچک‌سازی دولت استوار بوده و می‌بایست به‌سوی کاهش تصدی‌گری دولت گام برداریم.

نماینده تنکابن و رامسر با تصریح بر اینکه "با ایجاد وزارت‌خانه بازرگانی، دستگاه موازی ایجاد می‌کنیم" اظهار داشت: تصور اینکه بار دیگر برای گرفتن مجوز واردات یا صادرات باید بین دو وزارتخانه مکاتبه شود و بوروکراسی افزایش داشته باشد یک مشکل است اما مشکل بزرگتر این است که بین دو وزیر جدید اختلاف سلیقه باشد که به‌زیان تولید صنعت و کشاورزی تمام می‌شود، بنابراین بهتر است فکر تفکیک این وزارت‌خانه را از گوشهایمان بیرون کنیم.

انتهای پیام/

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه