دوهزار و سه هزار تنکابن، رویایی دست یافتنی در بهشت کوچک

شناسه خبر: OTI0NTI /

جنگل های دو هزار و سه هزار تنکابن از معدود مناطق جنگلی ایران است که تا وقت هست و جنگل ها هم سر جایشان هستند باید سراغشان رفت، حتما در مسیر این جنگل رویایی پیاده روی کنید و صدای پرندگان را بشنوید.

به گزارش تنکابن24 به نقل از ایسنا، محور ای دو تا سه هزار تنکابن از محورهای مصوب و نمونه در کشور بوده و واحدهای فعال بوم‌گردی آن زبانزد و شناخته شده در کشور که مناطق بکر و روستاهای زیبا را در دل خود جا داده است.

 

دو هزار سه هزار دو محور مصوب گردشگری در مازندران

«نادر سحرخیز» رئیس اداره گردشگری تنکابن و عباس‌آباد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌ که شهرستان تنکابن دارای دو محور مصوب شده در صنعت گردشگری منطقه با نام‌های دو هزار سه که از مناطق نمونه گردشگری است، اظهار کرد: قله سیالان، جنگل‌های زیبا هیرکانی، رودخانه چشمه کیله، دشت زیبای دریاسر، آبگرم‌های سه هزار ساله و فلکده از مناطق طبیعی، آثار تاریخی ثبتی مسجد و حمام تاریخی امیر اسعد در روستای بالا اشتوج، روستای زیبای مران، نوشا از مناطق تاریخی و بکر این منطقه بوده و جاذبه‌های گردشگری بوم‌گردی که به‌عنوان پربازدیدترین مناطق گردشگری شهرستان، طی یک سال گذشته مورد استقبال فراوان مسافران و گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

وی افزود: واحدهای بوم‌گردی خانه نسا در روستای یوج سه هزار، واحد بوم‌گردی آوای جنگل روستای کلاچ پا سه هزار، واحد بوم‌گردی چام و چاشت روستای برسه دو هزار، واحدهای نوشا کوه و نوشا در روستای زیبا و بکر نوشا دو هزار، واحد بوم‌گردی پاچال روستای گلعلی‌آباد، واحد بوم‌گردی کلچال روستای گاوپشته محور دوهزار از واحدهای گردشگری بوم‌گردی در منطقه دو هزار و سه هزار بوده که در کشور در نوع خود بی‌نظیر است.

رئیس اداره گردشگری تنکابن و عباس‌آباد در ادامه خاطرنشان کرد: طی سه سال گشته با برنامه‌ریزی مناسب بوم‌گردی را به صورت فعال در این حوزه‌ها در آورده که معرف نوع زندگی روستایی در این محورهاست.

وی تصریح کرد: واحدهای بوم‌گردی، فعال در مازندران و زبانزد، که مردم روستا را هم درگیر کرده و بر اقتصاد روستا بسیار تأثیر گذاشته است، تولیدات روستایی امروزه از پیش همین واحدهای بوم‌گردی در حال عرضه است.

سحرخیزگفت: صنایع‌دستی روستا باعث توسعه اقتصادی در این منطقه شده است، مثل چادر شب، لاک‌تراشی که یکی از قدیم‌ترین صنایع‌دستی این منطقه بشمار می‌آید.

وی افزود: سفال‌گری، گلیم و گاها نمد و هنرهای دستی و زیورآلات که در برخی روستاها مردم به‌صورت تفریحی در فصل تابستان که کوچ دام را به مناطق روستایی دارند فعال است.

رئیس اداره گردشگری تنکابن و عباس‌آباد خاطرنشان کرد: روستای تاریخی مران که سال گذشته بافت روستا ثبت تاریخی شد، یک روستای پلکانی و بسیار زیبا و دارای آثار باستانی بسیار باارزش که در محور سه هزار واقع شده است.

 *کشت ارگانیک لوبیا در روستاهای سرن تنکابن قدمت دیرینه دارد

وی با اشاره به روستایی زیبا در تنکابن که کشت لوبیا در آن قدمت تاریخی دارد، یادآور شد: سال گذشته جشنواره لوبیا درروستای سرن برگزار شد، این روستا دارای معماری بکر و دست نخورده است.

رئیس اداره گردشگری تنکابن و عباس‌آباد یادآور شد: معماری منطقه چون از چوب ساخته شده از میان رفته، این معماری‌ها شامل خانه‌های مردم بوده که ترمیم شده و مربوط به صد سال پیش است و عموماً بناهای تاریخی آن مربوط به دوره قاجار بوده مثل امامزاده و حمام تاریخی، گورستان‌های تاریخی مربوط به پیش از اسلام در این منطقه وجود دارد.

 سحرخیز خاطرنشان کرد: در این دو حوزه منطقه حفاظت شده ۱۱۰ هکتاری وجود دارد که در آن به پرورش گوزن و حیوانات دیگر پرداخته می‌شود.

وی افزود: در کنار رودخانه دو هزار سه هزار، پرورش ماهی ایجاد شده که خود باعث تشکیل یک مرکز فروش ماهی در آن منطقه بوده و به نوبه خود یک جاذبه گردشگری ایجاد کرده است.

رئیس اداره گردشگری تنکابن و عباس‌آباد گفت: روستای یوج سه هزاردارای واحد بوم‌گردی و این روستا در بحث داروهای گیاهی فعالیت بسیار خوبی داشته و گیاهان دارویی فراوانی در این مناطق رشد می‌کنند.

وی تصریح کرد: همچنین موزه مردم‌شناسی دو هزار در انتهای محور دو هزار قرار دارد که احیاکننده فرهنگ منطقه است.

وی افزود: راه ارتباطی سه هزار به الموت و قزوین که در حال احداث بوده و گردشگران زیادی از این راه ارتباطی به صورت گروه‌های کوهنوردی پیاده و یا با وسیله نقلیه به منطقه الموت و تنکابن استفاده می‌کنند.

*حذف بروکراسی اداری راهکاری برای توسعه صنعت گردشگری در استان است

 «محمد رضا اورمزدی» دکترای جهانگردی و توریسم در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: توسعه گردشگری در امتداد توسعه پایدار و همه جانبه استان مازندران و سند توسعه ملی و افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ است.

وی تصریح کرد: توسعه صنعت توریسم باعث رفع فقر، محرومیت، اشتغالزایی و ارزآوری خواهد شد.

اورمزدی افزود:  شهرستان تنکابن دارای جاذبه‌های متعدد فرهنگی، تاریخی و طبیعت‌گردی بوده و محورهای گردشگری دو هزار و سه هزار تنکابن دارای ظرفیت‌های گردشگری روستایی، گردشگری کشاورزی و فارم توریسم است، هم‌چنین اکوتوریسم و طبیعت‌گردی از ارکان گردشگری غرب مازندران است.

این استاد دانشگاه در ادامه بیان کرد: در حوزه اشتتغالزایی به ازای ورود هر گردشگر داخلی و بین‌المللی  از ۱۰۰ دلار تا ۱۰۰۰ دلار روزانه کسب درآمد ارزی برای کشور و مازندران دارد.

اورمزدی خاطرنشان کرد: خصوصاً ظرفیت بوم‌گردی در مازندران از اولویت‌های توسعه گردشگری استان است، به ازای ورود هر گردشگر در منطقه مازندران ۱۷ شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می‌شود.

دکترای جهانگردی و توریسم گفت: متأسفانه  کاستی‌هایی در خدمات به گردشگران در مازندران و تنکابن به ویژه در ایام پیک گردشگری چشم می‌خورد.

وی خاطرنشان کرد: از جمله این که کمبود وجود سرویس‌های بهداشتی و کمبود فضای کمپینگ برای گردشگران  و فقدان مسائل زیر ساختی و توجه نکردن به مقوله محیط‌زیست و ترافیک، زباله از نکات آزاردهنده این صنعت بشمار می‌آیند.

این دکترای جهانگردی و توریسم افزود: اگر گردشگری رونق پیدا کند و فقط در حد شعار باقی نماند گردشگری پایدار اشتغال پایدار را برای تنکابن و مازندران به ارمغان خواهد آورد.

اورمزدی با اشاره به این‌که راهکارهایی مثل حذف بوروکراسی اداری در اعطای مجوزهای گردشگری و توسعه مراکز اقامتی و تأسیسات سیاحتی موثر خواهد بود، افزود: دادن مشوق‌های مالیاتی و گمرکی و بیمه‌ای، اعطای تسهیلات بانکی با سود بسیار پایین، ساماندهی چشم‌انداز شهری و روستایی، توجه به بوم‌گردی می‌تواند راهگشای رونق صنعت گردشگری در مازندران باشد. 

وی افزود: توجه لازم به مقوله حفاظت محیط زیست و آمایش سرزمین،  تهیه طرح جامع گردشگری، توانمندسازی در بخش دهیاران و شهرداران در حوزه صنعت گردشگری، توسعه مراکز خدمات بین راهی، امدادی و درمانی، تهیه برنامه‌ای جامع برای ساماندهی ترافیک و زباله مازندران، توسعه گردشگری ساحلی و دریایی در تنکابن و توسعه ان جی او های فعال در گردشگری در سطح استان نیز می‌تواند از راهکارهای مفید و اثرگذار در عرصه صنعت گردشگری و توریسم باشد.

 

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه