تولید بیش از 100 نمونه صنایع چوبی در روستای توکله تنکابن

شناسه خبر: OTE4MDI /

بیش از 100 نمونه صنایع چوبی از جمله ملاقه های چوبی،کچه ،کاسه چوبی، سینی چوبی، قاشق و چنگال چوبی، کف گیر چوبی، خاک انداز و ... با استفاده از چوب های گردو، نارون، توسکا، چنار و بید ساخته می شود.

تنکابن24 به نقل از صدا و سیما، خراطی چوب، یکی از صنایع دستی سنتی شهر و کشورمان است که از زمان های قدیم در این مرزوبوم رواج داشته و در مازندران که چوب بیشتر یافت می شد رایج تر بود

استفاده از وسایل چوبی در منزل هم زیباست و هم بهداشتی ،از همه مهمتر اینکه ، کار هنر دست می باشد.

در شهرستان تنکابن و در روستای توکله کارگاهی کوچک با دستان توانمند سید محمد سادات اشکور کارهای سنتی قدیمی تولید می شود که این روزها رو به فراموشیست. وی به ساخت در و پنجره و کلبه های چوبی سی سالی مشغول است و این شغل را از اجداد و پدر خود به ارث برده است .

در کنار شغل نجاری با استعداد و خلاقیت خود سه سالی است با کار دست و با ابزار ساده ای مثل اره، تیشه، سمباده، بدون تقلید از جایی به تولیدات صنایع دستی بیش از 100 نمونه از جمله ملاقه های چوبی،کچه ،کاسه چوبی، سینی چوبی، قاشق و چنگال چوبی، کف گیر چوبی،خاک انداز و ... با استفاده از چوب های گردو، نارون، توسکا، چنار و بید پرداخته است.

سید محمد می گوید این روزها تمام کارها بصورت ماشینی و بی کیفیت صورت می گیرد و صنایع دستی چوبی ما رو به نابودی است و وقتی مورد حمایت قرار نگیرد کسی بعداز ایشان نیست که این کارها را انجام دهد.

هدف او از این کار ترویج صنایع دستی و ماندگار بودن برای نسل های آینده است در کنار آن درآمدزایی است که تولید می کند.اکثرخریداران او مسافران شهرستانی و غیر بومی هستند که بشکل گذری با دیدن صنایع دستی آویزان شده در کنار کارگاه از او خرید می کنند و خریداران بعدی دلالان و مغازه دارانی هستند که به قیمت خیلی پاینتر از او خرید می کنند که بنفع او نمی باشد.

از مسئولین تقاضای وام با بهره کم خواستار است تا بتواند در کنار کارگاه خود کلبه ای چوبی درست کند و صنایع تولیدی خود را بدون واسطه در اختیار مردم قرار دهد و اعتقاد دارد در راستای پیام مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی ،تولید و اشغال با حمایت شدن میتواند چندین نفر را شاغل کند و حتی بتواند تولیداتی فراوان برای صادرات داشته باشد.

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه