مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران خبر داد:

امضا تفاهم‌نامه همکاری با شهرداری تنکابن جهت استفاده از موقعیت رودخانه چشمه کیله

شناسه خبر: OTAyNDA /

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران از امضا تفاهم نامه همکاری با شهرداری تنکابن جهت استفاده از موقعیت رودخانه چشمه کیله خبر داد.

به گزارش تنکابن24، محمدابراهیم یخکشی ظهر امروز در نشستی با مسئولان شهرستان تنکابن اظهار کرد: در مازندران حدود ۷ هزار کیلومتر رودخانه وجود دارد که بیش از ۵۰۰ کیلومتر آن از داخل شهرها عبور می‌کنند و بر اساس سیاست‌گذاری‌های انجام‌شده مقرر شد این رودخانه‌ها را با کمک نهادهای عمومی همچون شهرداری و دهیاری‌ها ساماندهی کنیم.

 

وی با بیان اینکه رودخانه‌های مازندران ازنظر منظر و ایمنی ساماندهی نشده هستند، افزود: به همین دلیل رودخانه‌های شهری می‌توانند فرصت مناسبی باشند تا استفاده حداکثری را از آن‌ها داشته باشیم.

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران خاطرنشان کرد: رودخانه‌هایی که از شهرها عبور می‌کنند، به دلیل دفع آب‌های سطحی و ایجاد زیبایی در محیط بسیار بااهمیت هستند و علاوه بر تفرج، موجب تنفس در اوضاع شهری نیز می‌شوند.

 

این مسئول با بیان اینکه از سه سال گذشته تلاش برای بهره‌برداری از این رودخانه‌ها در حال انجام است، متذکر شد: بعضی از شهرداری‌ها از این طرح استقبال کرده و کارهایشان را شروع کردند.

 

یخکشی اضافه کرد: شهرداری‌های شمال کشور نباید خودشان را محدود به حریم شهر کنند بلکه باید شهرهای اقماری را نیز موردحمایت قرار دهند. تنکابن با این ظرفیت باید نامش ملی و پرآوازه شود.

 

وی در ادامه با اشاره به تنظیم تفاهم‌نامه مشترک میان آب منطقه‌ای مازندران و شهرداری تنکابن یادآور شد: این فضا در اختیار شهرداری قرار داده شد تا با استفاده از سرمایه‌گذارهای بخش خصوصی شرایط را به‌سازی کرده و موجب بهبود شهر ازنظر گردشگری، اقتصادی و معماری شهری شوند.

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران عنوان کرد: در حوزه آب غرب مازندران در شهرهایی ازجمله تنکابن، رامسر و عباس‌آباد چون طرح‌ها آماده نبوده عقب هستیم اما در سال‌های اخیر دارد جبران می‌شود مثلاً طرح‌های آب‌رسانی که در این شهرها برای سال ۱۴۰۰ طراحی شده بود، در حال بهره‌برداری است.

 

این مسئول با بیان اینکه طرح مطالعاتی سد ازارود در حال اتمام است، افزود: سد دوهزار نیز مطالعات اولیه آن انجام‌شده و ادامه پیدا خواهد کرد.

 

یخکشی با اشاره به اینکه نیروگاه‌های تولید برق‌آبی ظرفیت خوبی برای منطقه غرب مازندران هستند، یادآور شد: این نیروگاه‌ها ۱۰ مگاواتی هستند و در قالب سرمایه‌گذاری انجام و با این شیوه ظرفیت‌های تجدید پذیر وارد مدار می‌شوند.

 

وی در پایان با اشاره به هزینه ۳ و نیم میلیاردی پروژه کترا نشتارود، گفت: تمرکز اعتبارات اجرایی در بخش رودخانه‌ها را هرچند که محدود نیز است، متمرکز در منطقه غرب مازندران کردیم و امیدواریم این طرح پاسخ مطالبات مردم منطقه را بدهد.

 

بر اساس این تفاهم‌نامه رودخانه چشمه کیله از پل سوم تنکابن تا کنار ساحل برای پروژه گردشگری و جذب سرمایه‌گذار لحاظ می‌شود.

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه