گازرسانی به روستاهای دوهزار و سه هزار تنکابن در دولت تدبیر و امید

شناسه خبر: OTA2Njk /

عملیات گازرسانی به 83 روستا شهرستان تنکابن و نیز روستاهای مناطق کوهستانی دوهزار و سه هزار این شهرستان در دولت تدبیر و امید سبب افزایش امید به زندگی و جلوگیری از مهاجرت در میان ساکنان این مناطق شده است.

تنکابن24 به نقل از ایرنا، بر اساس بند (ق) تبصره 2 قانون بودجه که در سال 93 به پیشنهاد دولت در مجلس تصویب شد به بخش خصوصی اجازه داده شد تا در امر گازرسانی به شهرها و روستاها سرمایه گذاری کنند، همین امر موجب شد تا توسعه گازرسانی در سطح کشور با سرعت بیشتری صورت پذیرد و خانوارهای روستایی بیشتری از نعمت گاز بهره مند شوند.
بنا بر آمارهای رسمی ، از ابتدای تاسیس شرکت ملی گاز در سال 1346 تا سال 1392 به طور کلی 14 هزار روستا در کشور گازرسانی شده بود اما تنها طی 4 سال دولت یازدهم 9 هزار روستا به این تعداد افزوده شد.
یکی از شهرستان هایی که در استان مازندران از تدبیر دولت در زمینه گازرسانی بی بهره نماند ، تنکابن بود به طوری که در سه سال گذشته 83 روستای این شهرستان از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند و تاکنون 68 میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده است.
در حال حاضر یکی از پروژه های بسیار مهم در این شهرستان، گازرسانی به روستاهای مناطق کوهستانی دوهزار و سه هزار بخش خرم آباد است که با جدیت و سرعت زیاد در حال انجام است تا ساکنان این منطقه در سال آینده از نعمت گاز بهره مند شوند.
یکی از ساکنین روستای اشکور محله دوهزار در این باره گفت : یکی از دغدغه های اصلی مردم این منطقه در فصل سرما ، گرم کردن خانه ها بود و آنها مجبور بودند تا با جمع کردن هیزم از جنگل و روشن کردن آن در بخاری های هیزمی محل سکونت خودشان را گرم نگه دارند.
میلاد اشکوریان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : تهیه هیزم از جنگل و استفاده از بخاری هیزمی خطرات زیادی را به همراه داشت و بارها شاهد آتش سوزی واحد های مسکونی در این مناطق بودیم.
وی گازرسانی به این روستاها را از آرزوهای مردم منطقه دانست و اظهار داشت : در برخی از روستاهای پایین دست که گازرسانی انجام شد خانواده هایی که به شهرها مهاجرت کرده بودند بار دیگر به روستای خود بازگشتند و زندگی خود را از سر گرفتند.
به گفته اشکوریان ، این اقدام ارزشمند که توسط دولت در حال انجام است می تواند رونق دوباره ای به روستاهای منطقه بدهد و زمینه اشتغال جوانان را فراهم نماید.
وی یادآور شد : وقتی روستائیان از سطح رفاه عمومی بالایی بهره مند شوند دیگر دلیلی ندارد که از هوای سالم، شغل کشاورزی و درآمد حاصل از آن رویگردان شده و خود را درگیر حاشیه نشینی در شهرها کنند.
بخشدار خرم آباد نیز گازرسانی به مناطق کوهستانی و صعب العبور دوهزار و سه هزار را یکی از اقدامات ارزشمند و بزرگ دولت تدبیر و امید در شهرستان تنکابن دانست و گفت : هم اکنون عملیات حفاری در محور های اصلی دوهزار و سه هزار با وجود شیب تند جاده و شرایط سخت آب و هوایی در حال انجام است و خوشبختانه هیچگونه تعطیلی برای این پروژه ها به وجود نیامده است.
حسن باقری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : برای این پروژه مبلغ 30 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که 20 میلیارد تومان آن برای محور دوهزار و مابقی برای محور سه هزار هزینه خواهد شد.
وی طول محور دو هزار را 108 کیلومتر و طول محور سه هزار را 50 کیلومتر عنوان کرد و اظهار داشت : با اجرای این طرح ، ساکنان 29 روستای این دو دهستان که در مناطق جنگلی و کوهستانی قرار دارند در سردترین شرایط آب و هوایی از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.
به گفته بخشدار خرم آباد ، مناطق دوهزار و سه هزار به دلیل شرایط خوب آب و هوایی و مناطق دیدنی میزبان هزاران گردشگر از اقصی نقاط کشور است و با گازرسانی شرایط اسکان آنها مهیا تر خواهد شد.
وی یادآور شد : در سال جاری 16 روستای این بخش عملیات گازرسانی صورت گرفته است.
اداره گاز شهرستان تنکابن در حوزه روستایی 25 هزار و 500 انشعاب و در حوزه شهری نیز 16 و 500 انشعاب دارد.
در حال حاضر هم اکنون تمامی جمعیت شهری تنکابن از نعمت گاز بهره مند شده اند.
رئیس اداره گاز شهرستان تنکابن در پاسخ به سوالات خبرنگار ایرنا در خصوص آخرین وضعیت طرح گازرسانی این شهرستان گفت که بر اساس اعلام مسئولان ذیربط استان مازندران، مجوز مصاحبه با خبرنگاران را ندارد.
بخش خرم آباد با دارا بودن 90 روستای دارای شورای اسلامی و 184 روستا و آبادی از توابع شهرستان 165هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه