دکتر محسن غفاری

محکم‌ترین ضربه‌ای که لاشخورهای بیرون مرز را بر جای خود می‌نشاند، حضور مردم درصحنه است

شناسه خبر: OTA0OTI /

به‌دوراز تعصبات حزبی و گرایش‌های سیاسی، معقول و منطقی به نظر می‌رسد که با وجود تمام مشکلات و گله‌مندی مردم از برخی مسئولین، حضور مردم درصحنه‌های حساس مانند راهپیمایی‌ها و اعلام پایبندی به‌نظام و ولایت‌فقیه، محکم‌ترین ضربه‌ای است که لاشخورهای بیرون مرزها را بر سر جای خود می‌نشاند.

به گزارش تنکابن24، از ابتدای پیروزی انقلاب با وجود تمام توطئه‌های دشمنان خارجی برای براندازی نظام اعم از کودتا، ترور، جنگ مسلحانه، جنگ نرم و ... در کنار خیانت‌های برخی عوامل داخلی و نیز ناکارآمدی برخی دیگر از مسئولیت داران در دوره‌های مختلف، به‌راستی چه عاملی سبب شده نظام همچنان پابرجا باشد؟

 

مشکلات اقتصادی و معیشتی، گرانی، تبعیض طبقاتی، اشرافی گری برخی مسئولین و اطرافیان و ... در جای خود کاملاً صحیح است و کسی منکر وجود این مشکلات در کشور نیست اما علت اصلی بقای نظام با وجود تمام تهدیدهای داخلی و خارجی در چیست؟

 

مروری بر تاریخ تحلیلی صدر اسلام به‌خوبی نشان می‌دهد آنچه سبب شد حکومت اسلامی نوپای پیامبر اکرم (ص) بعد از ایشان از مسیر اصلی خود منحرف شود و در زمان امام علی (ع) نیز آن مجسمه عدالت نتواند حکومت اسلامی را بیش از قریب به 5 سال استمرار بخشد، این بود که امت اسلامی و مردم در آن زمان، به آنچه وظیفه داشتند عمل نکردند و امام مسلمین را تنها گذاشتند. نتیجه هم این شد که تمامی 11 امام در مدت کوتاهی به شهادت رسیدند.

 

به همین دلیل است که مشیت خداوند بر آن شده تا هرزمانی که مردم امام معصوم را به‌خوبی شناختند و قدر او را دانستند، آخرین ذخیره خود را به آن‌ها عطا کند.

 

 نگاهی منصفانه به روند پیروزی انقلاب اسلامی و قریب به 40 سال پابرجایی آن تحت زعامت ولایت‌فقیه که طبق نص صریح روایات، ادامه‌ی همان ولایت ائمه معصومین (ع) است، با نگاه از زاویه دینی، بیانگر این است که به‌یقین این حکومت، مقدمه‌ی همان حکومت الهی است و رهبر آن علاوه بر شخصیت سیاسی، دارای چنان شخصیت کاریزماتیک است که قدرت نفوذ او تا عمق دل‌های مردم، تشعشعی از نور ولایت بوده و گویا اینکه ذائقه مردم، برای آن امام حقیقی در حال آماده شدن است.

 

مقام معظم رهبری بارها در سخنان خود به این نکته اشاره فرمودند که آنچه سبب حفظ نظام شده، حضور مردم درصحنه است و مادامی‌که مردم به‌نظام پایبند باشند، توطئه دشمن بیرونی و خیانت عوامل داخلی، کاری از پیش نخواهد برد.

 

اما آنجا که حضور مردم در عرصه‌های سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده مانند انتخابات، راهپیمایی‌ها و ... کم‌رنگ شود، نشانه کاهش پایبندی مردم به‌نظام است و در چنین شرایطی است که به‌راحتی می‌توان نظام را از پای درآورد.

 

بنابراین می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که بزرگ‌ترین خطری که در حال حاضر نظام را تهدید می‌کند این است که مردم از نظام دلسرد شده و آن را ناکارآمد تلقی کنند.

 

تلاش دشمن برای افزایش فشارهای اقتصادی طی سال‌های اخیر نیز بر همین اساس توجیه می‌شود تا به مردم این‌گونه بنمایاند که نظام اسلامی قادر به حل مشکلات نیست.

 

خطر بزرگ برای نظام آن زمانی است که درصد مشارکت مردم در انتخابات و شرکت در راهپیمایی‌ها کم‌رنگ شود و نظایر آن.

 

یکی از مسئولان بلندپایه نظام طی سخنانی اعلام کرده بود با برجام، سایه جنگ از کشور دور شد، درحالی‌که این سخنان، در اردیبهشت امسال و در دیدار با کارگران با موضع‌گیری صریح مقام معظم رهبری روبرو شد. ایشان به‌صراحت اعلام کردند که « آنچه سایه جنگ را از کشور دور می‌کند حضور مردم درصحنه است نه مسئولان ...»

 

البته شایان‌ذکر است، در کنار انتقاد به مسئولین، دشمن اصلی را نباید فراموش کرد. در بحبوحه‌ی همین اغتشاشات اخیر در دی‌ماه 96، روزنامه گاردین با بیان حمایت‌های ترامپ، نتانیاهو و سایر اعوان و انصار آن‌ها از درگیری‌های داخلی در ایران، تیتر زده بود که «لاشخورها بر فراز آسمان ایران به پرواز درآمده‌اند».

 

 به‌راستی برای مقابله با این دشمن که قسم‌خورده است ژن ایرانی را می‌خواهد از روی زمین بردارد و برایش اصلاح‌طلب و اصولگرا فرقی نمی‌کند چه باید کرد؟؟

 

به‌دوراز تعصبات حزبی و گرایش‌های سیاسی، معقول و منطقی به نظر می‌رسد که با وجود تمام مشکلات و گله‌مندی مردم از برخی مسئولین، حضور مردم در صحنه‌های حساس مانند راهپیمایی‌ها و اعلام پایبندی به‌نظام و ولایت‌فقیه، محکم‌ترین ضربه‌ای است که لاشخورهای بیرون مرزها را بر سر جای خود می‌نشاند.

 

 

یادداشت: دکتر محسن غفاری مدرس دانشگاه

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه