به مناسبت 29 دی روز غزه

سرزمینی کوچک با آرزوهایی بزرگ و دست‌یافتنی

شناسه خبر: ODgzMTM /

مطمئنا نواز غزه نقش تعیین‌کننده‌ای در آینده فلسطین بازی خواهد کرد و کلید آزادسازی قدس شریف در دستان مردم این منطقه اتفاق خواهد افتاد.

تنکابن24 به نقل از بلاغ، نوار غزه یا باریکه غزه ناحیه‌ای است نوار گونه که در کنار دریای مدیترانه و در منطقه خاورمیانه قرار دارد. سرزمین فلسطین شامل دو منطقه جدا از هم به نام‌های کرانه باختری رود اردن و منطقه غزه است. کرانه باختری در شرق فلسطین و غزه در جنوب غربی آن است. 

قدمت این سرزمین به قرن‌های متمادی می‌رسد و ساکنان اصلی آن نیز عرب زبان بوده‌اند. این منطقه به دلیل شرایط سوق‌الجیشی خود بارها توسط حکومت‌های پادشاهی تصرف شده و بر آن حکمرانی کرده‌اند.

نوار غزه از جنوب غربی با مصر و از شمال و شرق با اسرائیل هم‌مرز است. منطقه نوار غزه 41 کیلومتر طول و در بخش‌هایی از 6 تا 12 کیلومتر عرض دارد. نوار غزه به مساحت 360 کیلومتر مربع در جنوب فلسطین قرار دارد. نوار غزه نامش را از شهر غزه که بزرگ‌ترین شهر در منطقه نوار غزه‌است، می‌گیرد. 

صهیونیست‌ها در سال 1948،‌ 78 درصد از فلسطین را به اشغال خود در آوردند تا تنها کرانه باختری و نوار غزه خارج از محدوده اشغالی آن‌ها باقی بماند. 

اما در سال 1967 در پی جنگ 6 روزه صهیونیست‌ها، این منطقه را به همراه کرانه باختری بخش‌هایی از جولان، صحرای سینا و اردن به اشغال خود در آوردند. 

در پی امضای توافقنامه سازش (توافقنامه اسلو) در سال 1993، این منطقه به عنوان یکی از مناطق حکومت خودگردان قرار گرفت که در این میان شهرک‌های صهیونیست‌نشین بنا شده در آن از این ساختار مستثنی شدند.

با شدت گرفتن عملیات ضد صهیونیستی در این منطقه، صهیونیست‌ها مجبور به خروج کامل از نوارغزه شده و در سال 2005 شهرک‌های داخل این منطقه را نیز تخلیه کردند.

به جز گذرگاه رفح که بین نوار غزه و مصر قرار گرفته است، بقیه مبادی ورودی به این نقطه از سرزمین فلسطین در کنترل رژیم صهیونیستی است.

صهیونیست‌ها از همان ابتدای عقب‌نشینی و به طور بالفعل از سال 2006 محاصره اقتصادی بسیار سختی را علیه این منطقه اعمال کرده و حدود یک میلیون و 800 هزار سکنه آن در محاصره هوایی، دریایی و زمینی قرار گرفتتند که در این میان دولت مصر نیز همکاری تنگاتنگی با صهیونیست‌ها در این رابطه داشته و دارد.

بیش از یک میلیون و 800 هزار نفر در این منطقه زندگی می‌کنند و تماماً فلسطینی هستند. 99 درصد جمعیت غزه، مسلمان و بقیه فلسطینی‌های مسیحی هستند. از نظر تراکم جمعیت این ناحیه پس از سنگاپور و هنگ کنگ بیشترین تراکم را دارد. 

تا قبل از تابستان 2005، منطقه غزه در اشغال نظامی اسرائیل بود که 7 هزار  700 اسرائیلی در چند شهرک در غزه زندگی می‌کردند اما پس از عقب‌نشینی از این منطقه، این شهرک‌ها تخلیه شدند و کنترل منطقه غزه به دولت خودگردان فلسطین سپرده شد.

حماس در سال 2007 پس از نبرد غزه 2007، نیروهای دولت خودگردان را از این منطقه اخراج کرد و کنترل این منطقه را به دست گرفت. غزه تا سال 2014 در کنترل حماس بود تا اینکه با توافق جنبش فتح حماس یک دولت وفاق میهنی به نخست‌وزیری رامی حمدالله برای تمام فلسطین (شامل کرانه باختری و نوار غزه) تعیین شد.

این منطقه را باید نماد مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی دانست. مردم این نوار با وجود قرار گرفتن در شرایط بد اقتصادی و رفاهی دست از مبارزه نکشیدند و همواره هدف اصلی خود را آزادسازی قدس شریف از چنگال صهیونیست‌ها قرار داده‌اند.

بروز انواع جنگ‌ها و محاصره‌ها نتوانسته است خللی در اراده مردم فلسطین برای دست کشیدن از مبارزه بر دارد و آنها در جنگ 22 روزه غزه موفق شدند هیمنه پوشالی رژیم اسرائیل را با موشک‌های قسام که تعدادش به 4 هزار فروند رسید، در هم شکنند.

برد این موشک‌ها بنا بر اعلام گردان عزالدین القسام حماس امروزه به 160 کیلومتر رسیده است و تهدید جدی برای امنیت اسرائیل تلقی خواهد شد.

مطمئنا نواز غزه نقش تعیین کننده‌ای در آینده فلسطین بازی خواهد کرد و کلید آزادسازی قدس شریف در دستان مردم این منطقه اتفاق خواهد افتاد.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه