یادداشت/ کیومرث‌ یزدان‌پناه

توهین به بنیان‌های ملی کشور با اهانت و بی‌حرمتی به پرچم ملی

شناسه خبر: ODg0NTI /

پرچم ایران در اغتشاشات اخیر، مظلومانه غریب واقع شد، ولی باید بپذیرفت برخی کوتاهی‌های ناشیانه دولت در انجام وظایف ذاتی که هنوز درک درستی از مطالبات عمومی ندارد، بسترساز چنین حوادث تلخی شده است.

 تنکابن24 به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، اخیرا تصویری از آتش زدن پرچم کشورمان منتشر شد که سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در واکنش به این اقدام گفت: «کاش آن نادان به جای پرچم ایران من را 10 بار آتش می‌زد.»

کیومرث یزدان پناه درو عضو هیات علمی و استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران طی یادداشتی در همین رابطه نوشت: پرچم ایران در اغتشاشات اخیر، مظلومانه غریب واقع شد، ولی باید بپذیرفت برخی کوتاهی‌های ناشیانه دولت در انجام وظایف ذاتی که هنوز درک درستی از مطالبات عمومی ندارد، بسترساز چنین حوادث تلخی شده است. 

متن کامل این یادداشت به شرح ذیل است:

« پرچم ملی هر کشور علاوه بر برخورداری از مفاهیم بنیادین فوق، به لحاظ روانشناسی سیاسی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و عاملی برای نشان دادن شور و هیجانات ملی و بین المللی به شمار می‌آید. علاوه بر این به لحاظ اعتقادی نیز، پرچم جایگاه بسیار مقدسی در هر کشوری دارد. از این‌رو هرگونه اهانت و بی حرمتی به این نماد ملی و مولفه سرزمینی، توهین به بنیان‌های ملی یک کشور بشمار می آید.

پرچم سه رنگ مقدس جمهوری اسلامی ایران سند هویت و نماد عزت وافتخار و باور دینی و انقلابی ملت شهید پرور است. اهتزاز پرچم عزیزمان در نقطه نقطه این سرزمین با تاریخ و تمدن یعنی اهتزاز آرمان‌های بلند ملتی است که با به جان خریدن خطرات زیاد، کوشیده اند این شکوه و عظمت را همچنان با نشانه‌های اعتقادی آن بلند نگهدارند. در کشور عزیز ما ایران، پرچم از جایگاه رفیعی و بلندی برخوردار است. ایرانیان جزو نخستین ملت‌هایی بوده اند که پرچم داشته‌اند و پرچم جمهوری اسلامی ایران با نماد مقدس "الله" نمادی برای ستم سوزی و جورناپذیری است‌. لذا امروزه نیز پرچم ایران عزیز، یکی از زیباترین و پرمفهوم ترین پرچم‌هایی است که باعث همگرایی و شکوه ملت ایران گردیده است.

در دل هر شهر و آبادی، بر فراز مزار هر شهید پرچمی در اهتزاز است، با هر زبان ومذهبی که بوده اند، همه فرزندان ایرانند و این یعنی ایران خانه بزرگ همه است . اهتزاز پرچم اهتزاز برادری، وحدت و یکدلی است، اهتزاز عشق به وطن، به تاریخ و مفاخر کشور است و جنبش پرچم چه زیبا روح را به وجد می آورد. برافراشته شدن پرچم در هر نقطه‌ای از این کهن بوم و بر، یعنی تماشای شکوه ملت. اهانت به چنین نماد مقدسی اهانت به بنیانهای هویتی کشور محسوب می شود. زیرا ملتی که در طول تاریخ بی هراس در برابر اسکندر و چنگیز ایستاده است ملتی که قد ناخمیده سر بر عرش دارد و در هرکجای جهان که باشد قلبش برای مردم و وطنش می‌تپد. آنچه رنج آور است بی‌مهری برخی افراد نادان به پرچم مقدس کشورمان به بهانه اعتراض و ابراز نارضایتی است که صد البته یک معترض وطن دوست هرگز به خود اجازه چنین گستاخی را نمی‌دهد.

همه خوب می‌دانیم که ایران عزیز قومیت‌های زیاد را با ویژگی‌های خاص فرهنگی شان را در طول تاریخ به دامان خود پرورانده است. امروزه در ایران اسلامی پرچم به عنوان نماد وحدت همه اقوام می‌تواند باعث تضمین یکپارچگی و تقویت همبستگی ملی شود. همه قومیت‌های ایرانی با نظاره پرچم دراهتزاز بر فراز کوی وبرزن و بر فراز مزار فرزندان فداکار خویش برخود می‌بالند و پرچم را پاره‌ای از تن خود می دانند. چه در آذربایجان و کردستان باشند چه در خوزستان و بلوچستان، چه در خراسان و گلستان یا در لرستان و فارس پرچم به شیرازه‌ای می‌ماند که ورق‌های متعدد فرهنگ‌های بومی را در کنار یکدیگر به کتاب پرشکوه ایران مبدل می سازد.

اصل 18 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به رنگ‌های پرچم اختصاص یافته است که با علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار الله اکبر همراه است. پرچم ایران در اغتشاشات اخیر، مظلومانه غریب واقع شد، ولی باید بپذیرفت برخی کوتاهی‌های ناشیانه دولت در انجام وظایف ذاتی که هنوز درک درستی از مطالبات عمومی ندارد، بسترساز چنین حوادث تلخی شده است. هرچند خوب می‌دانیم که عشق به ایران چون آتشی است که در دل هر ایرانی برافروخته است و در ستیغ باور هر ایرانی پرچمی در اهتزاز است ولی سهل انگاری های داخلی و شماتت و خباثت بیرونی باعث شده است که پرچم عزیز و مقدس ایران مورد هتک حرمت قرار بگیرد.

این اتفاق تلخ که دل میلیونها ایرانی دردمند را به درد آورد، در نوع خود هشداری بود تا بخود آمده و بادرک مشکلات عدیده داخلی و ابر چالشهای فعلی، بجای فرافکنی و تعقیب مقصران خیالی، نسبت به رفع چالش‌ها اقدام شود تا دیگر شاهد تکرار این اتفاقات تلخ و درد آور نباشیم.»

انتهای پیام/

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه