خاستگاه تولید گل نیازمند نگاه ویژه/ وجود استعدادهای خوب و بی‌تفاوتی مسئولان/ بانو کارآفرین آملی از دغدغه‌های خود می‌گوید

شناسه خبر: ODczNTk /

بی‌توجهی به گل و گیاه نه تنها اقتصادمان را تک محصولی نگه می‌دارد‌، بلکه روحیه افراد جامعه را به سطح پایینی خواهد کشاند.

تنکابن24 به نقل از بلاغ، مصرف گل در هر کشوری نشان از دوستی و شادابی در آن جامعه دارد، جامعه‌ای که مردمان احساس خوبی نسبت به هم دارند و این حس را با هدیه دادن گل به هم‌ اشاعه می‌دهند، پیام خوب و انرژی مثبتی را به یکدیگر منتقل می‌کنند.

باید یادآور شد که سرانه مصرف گل در اروپا 80 تا 100 شاخه است و در کشوری چون هلند به 150 شاخه هم می‌رسد، اما سرانه مصرف گل در ایران در حالت خیلی خوشبینانه به 10 شاخه هم نمی‌رسد.

لبخندی که بعد از تقدیم گل بدست می‌آید و یا محیطی که در آن گل و گیاه وجود دارد‌، باعث نفوذ رفتارهای مثبت و تغییر رفتارهای منفی و افسردگی می‌شود‌‌؛ قدرت انرژی و احساسی که یک گل‌، بعنوان موجود زنده به انسان منتقل می‌کند، قطعاً در گل‌های مصنوعی وجود ندارد. 

مصداق زیبا از اقتصاد مقاومتی

جدای از ارتباط روحی که با گل خواهیم داشت‌، پرورش گل می‌تواند یکی از استوانه‌های اقتصاد مقاومتی باشد‌، چرا که پرورش گل و گیاه در ایران، امری بومی‌است و ظرفیت‌های زیادی دارد که می‌تواند به راحتی به رونق اقتصادی کمک کند و از دغدغه‌های معیشتی مردم بکاهد.

صنعتی که سالانه در دنیا بالای 20 میلیارد دلار گردش مالی دارد، چرا کشورمان از آن سهم اندکی دارد در حالی که ایران اسلامی پتانسیل و ظرفیت بالایی در این خصوص دارد و توجه به این صنعت‌، کمک به‌اشتغال کارگر و کشاورز ایرانی و روند خوبی در چرخه اقتصادی است و کمک به سر پا نگهداشتن یک حرفه ملی می‌باشد.

در هر شرائطی می‌توان با برنامه‌ریزی مفید بود

به همین بهانه، وارد خانه بانوی کارآفرینی شدیم که با تمام مشغله و مشکلات زندگی‌اش با پشت‌کار و اراده سخت به پرورش گل بنفشه آفریقایی می‌پردازد‌‌. این بانوی کارآفرین‌، طاهره ‌خان‌علی‌زاده متولد 1364 از شهرستان آمل است‌، که در خانه‌اش با همه محدودیت‌ها توانسته حدود 500 گل بنفشه آفریقایی پرورش دهد و نگهداری کند.

طاهره ‌خان‌علی‌زاده به چگونگی شروع کارش اشاره می‌کند و می‌گوید: سال 92 بخاطر علاقه زیادی که به گل داشتم، از یکی از بستگان 3 عدد برگ بنفشه آفریقایی گرفتم. در مدت زمانی با نگهداری و مراقبت زیاد این سه برگ را تبدیل به 5 گلدان بزرگ بنفشه آفریقایی کردم.

وی افزود: 3 گلدان بزرگم را در نمایشگاه به شخص فروشنده دادم و 4 گلدان کوچک با تنوع رنگ مختلف تعویض کردم و همین‌طور برگ‌هایی که خریدار از گلدان دور ریخته بود را برای وسعت فعالیتم گرفتم.

‌خان‌علی‌زاده ابتدای کارش را بدون در نظر گرفتن اهداف اقتصادی عنوان کرد و ادامه داد: وقتی پرورش گل‌ها گسترش پیدا کرد به‌طوری که فضایی برای گلدان‌ها نداشتم و با وجودی که خاک و کود را می‌خریدم به دیگران و‌ آشنایان هدیه می‌دادم‌، در این بین یکی از دوستانم پیشنهاد فروش این گلا را به من کرد و من از این ایده استفاده کردم.

عرضه و فروش، مشکل اصلی تولید است

وی نداشتن مرکزی برای فروش را یکی از مشکلات کارش دانست و افزود: در نمایشگاه‌ها فروش خوبی دارم‌، اما غیر آن فروشم خیلی کم است و این یکی از موانع پیشرفت و گسترش کارم محسوب می‌شود.

این بانوی کارآفرین به داشتن 50 رنگ این گل‌اشاره کرد وگفت: متاسفانه فضای کافی برای داشتن و افزایش گل‌ها ندارم و این یکی از دغدغه‌های من است، با داشتن فضای کم و در منزل حدود 500 گل بنفشه آفریقایی دارم و هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود و اگر بتوانم گلخانه‌ای حتی کوچک داشته باشم می‌توانم فعالیتم را گسترش دهم.

وی از همکاری نکردن ارگان‌های دولتی از فعالیت‌هایش گله‌ کرد و متذکر شد: با وجود اینکه پسرم عضو سازمان بهزیستی است اما هیچ‌گونه حمایتی در طول این سال‌ها از این سازمان نشدیم‌، درخواست وام كردم ولي بخاطر برخی شرایط و مقرارات به وی تعلق نگرفت.

‌خان‌علی‌زاده ادامه داد: پسرم حدود 2 سال است که در کنار من زندگی می‌کند و تمام مخارج‌مان را پدرم پرداخت می‌کند‌، با وجود اینکه دارو‌هایی که طاها مصرف می‌کند خیلی گران است و بخاطر رژیم سختی که دارد، فقط باید غذاهای چربی پروتینیی مصرف کند و این هزینه‌ها را بیش از پیش کرده است.

آرزوی یک تولیدکننده قانع و کم‌توقع

وی یکی از آرزوهایش را داشتن گلخانه اعلام کرد و افزود: دوست دارم گلخانه‌ای بزنم تا هم بتوانم درآمد زایی کنم و هم بخشی از درآمد حاصله‌اش به بیماران خاص بدهم.

طاهره ‌خان‌علی‌زاده که دانشجوی رشته تربیت بدنی است‌، با وجود تمام دل‌مشغولی‌های زندگی به تنهایی توانسته با پشت‌کار زیاد از پس ناآرامی‌های زندگی سربلند بیرون آید و الگوی خوبی برای آنانی باشد که در فکر دنیای بهتر‌، ایده‌های نابی دارند و در تلاشند تا خود و دیگران را در بالاترین سطح رفاه اقتصادی و اجتماعی سوق دهند.

یکی از کارشناسان کشاورزی با اشاره به فعالیت برخی از بهره‌برداران گل و گیاه در شهرستان آمل با بیان اینکه تولیدکنندگان می‌توانند با استفاده از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات گلخانه‌ای به توسعه گل‌ و گیاه در استان روی بیاورند، اظهار کرد: اتحادیه گل و گیاه شهرستان و مازندران باید به منظور توسعه گل و گیاه به دنبال فضای پایانه گل و گیاه مجهز و پیشرفته باشند زیرا مازندران به این فضای پایانه‌ای نیاز دارد.

کل مازندران می‌تواند گلخانه باشد

وی با بیان اینکه مازندران با موقعیت و شرایط اقلیمی در کشت محصولات زراعی، باغی و گل و گیاه در جایگاه مطلوبی قرار دارد، تصریح کرد: با کمک مجموعه وزارت جهاد کشاورزی باید افزایش تولید و کیفیت ملاک باشد و محصولات گل و گیاه شهرستان به سمت بهینه شدن تولید حرکت کند.

این کارشناس کشاورزی با اعلام اینکه اگر چه این شهرستان در بخش گل‌های شاخه بریده مقام اول و بخش گل‌های گلدانی در مقام دوم قرار دارد، گفت: تولید و پرورش گل و گیاه ظرفیت خوبی برای جذب گردشگر است.

دامنه‌های دماوند، خاستگاه شقایق‌های زیبا

وی با اشاره به اینکه گل شقایق به‌عنوان گلی خودرو در دامنه قله دماوند یک ظرفیت خوب برای جذب گردشگر است، بیان کرد: استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های روز می‌تواند در پرورش و توسعه این صنعت در شهرستان موثر باشد.

برای کشوری که با فرهنگی هزار ساله شناخته می‌شود‌، بی‌توجهی به گل و گیاه نه تنها اقتصاد مان را تک محصولی نگه می‌دارد‌ ،بلکه روحیه افراد جامعه را به سطح پایینی خواهد کشاند.

در پایان باید گفت کشوری که بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین هنر و صنعت دستی‌اش‌، قالی‌بافی‌، با طرح گل و گیاه است و ادبیاتش مالامال از ‌اشارات خیال انگیز به گل و گیاه دارد‌، این بی‌مهری در قبالش قابل بخشش نیست و چه خوب است در دنیای ماشینی امروز جای هرچند کوچک برای گل در زندگی‌مان قرار دهیم.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه