گزارش فارس/

پخش آنلاین جشنواره فرصتی که از دست رفت/ استان‌ها هیچ مشارکتی در جشنواره موسیقی ندارند

شناسه خبر: ODc1ODY /

سال گذشته برای اولین بار با پخش آنلاین فرصت تماشای برخی اجراها برای مخاطبین در تمام استان‌های کشور فراهم شد، اما امسال این امکان از سوی مسئولین جشنواره فراهم نشد تا سهم مخاطبان استانی از جشنواره موسیقی فجر تقریبا صفر باشد.

تنکابن24 به نقل از خبرنگار موسیقی فارس، سال گذشته سامانه کنسرت آنلاین کشور حام با هماهنگی مدیران جشنواره موسیقی فجر، تعدادی از اجراهای جشنواره را به صورت زنده و آنلاین نشان داد تا برخی از مخاطبان و علاقه‌مندان این موسیقی بتوانند با گوشه‌ای از آنچه که در جشنواره می‌گذرد، آشنا شوند. البته برخی از اجراها یک روز پس از برگزاری روی این سامانه قرار گرفت.

با اینکه پوشش آنلاین و زنده این رویداد بزرگ برای اولین بار صورت گرفت و به نوعی تجربه اول در این حوزه به شمار می‌رفت، اما پوشش زنده این اجراها علیرغم مشکلات و برخی معظلات زیرساخت‌های فنی که در کشور وجود دارد، قابل قبول و استاندارد بود. ضمن اینکه کارگردانی هنری این اجراها توسط هنرمندانی چون مسعود فروتن انجام می‌شد.

اما امسال مسولین جشنواره این امکان را که می‌توانست شهرستان‌ها را هم تا حدی درگیر جشنواره کند، فراهم نکردند. حامد عنقا که اردیبهشت ماه سال گذشته رسما از این سامانه و امکان جدید رونمایی کرد درباره مسائل و مصائب امکان پخش انلاین اجراهای سال گذشته جشنواره در گفتگو با رسانه ها عنوان کرده بود: «خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌هایی که از قبل انجام گرفته بود تلاش برای افزایش ظرفیت فعالیت های این سامانه برای حضور جدی در جشنواره موسیقی فجر بود. البته ما از همان ابتدا این آمادگی را داشتیم که حجم بیشتری از برنامه های جشنواره را آنلاین پوشش بدهیم اما محدودیت هایی در این زمینه به وجود آمد که باعث شد فقط بخش هایی از جشنواره را آنلاین پوشش دهیم.»

در نهایت هم پخش آنلاین اجراهای سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر با موفقیت انجام شد؛ اتفاقی که هم رضایت اهالی رسانه را در پی داشت و هم بخشی از مردم که دسترسی به جشنواره نداشتند، توانستند به تماشای برخی از اجراها بنشینند.

اما امسال قرار بود تی‌وی نت اجراها را به صورت آنلاین و زنده پخش کند که این امکان فراهم نشد. شنیده‌های خبرنگار فارس در این باره حاکی از این است که مسولین جشنواره اجازه پخش برخی اجراها از جمله کنسرت‌های پاپ را به این سامانه نداده‌اند و تی‌وی نت علی‌رغم پرداخت پیش‌قرارداد حاضر به ادامه همکاری نشده است.

یک روز پیش از شروع جشنواره موسیقی فجر روابط عمومی برنامه آهنگ (تی‌وی نت)‌ با ارسال یک دعوت نامه رسمی به رسانه‌ها از پوشش آنلاین برنامه‌های به صحنه رفته در جشنواره موسیقی فجر خبر داد و حتی به اشتباه از واژه «اولین بار» برای پوشش زنده این رویداد استفاده کرد و با عنوان «جشنواره موسیقی فجر برای اولین بار به خانه‌های مردم می‌آید» اهالی رسانه را به نشست خبری دعوت کرد. البته از آنجایی که این تلوزیون اینترنتی تا سال گذشته اساسا وجود خارجی نداشته و از اتفاقات یک دوره گذشته هم حتی با خبر نیست، این اشتباه چندان عجیب هم به نظر نمی‌رسد. ضمن این که پخش نه چندان موفق آنلاین کنسرت شهرام ناظری و گروه کامکارها که چندی پیش در حمایت از زلزله‌زدگان غرب کشور برگزار شد، نشان داد که اساسا کارکرد این سامانه چیزی جز موسیقی و پخش زنده آن است.

به هر ترتیل ساعتی از ارسال این دعوت نامه، مسئولان برگزاری نشست از لغو برنامه خبر داده و بدون هیچ توضیحی صحنه را ترک کردند! حمیدرضا نوربخش اما در حاشیه روز اول جشنواره در این باره به فارس گفت: مذاکراتی با یکی از شرکت‌ها توسط انجمن موسیقی ایران انجام شد که من چندان در جریان آن نیستم. اما به طور کلی امسال پیشنهاد جدی در این حوزه نداشتیم.

بی‌تردید همه مردمان کشورمان در تمامی نقاط حق دارند از جشنواره‌های دولتی بهره ببرند و در آن سهیم باشند. پخش آنلاین اجراهای جشنواره توسط سامانه حام در سال گذشته فرصتی برای گروهی از مخاطبان به وجود آورد تا بتوانند حداقل به صورت آنلاین و زنده اجراهای جشنواره موسیقی فجر را بیبنند و اندکی در جریان مهمترین اتفاق سال موسیقی ایران قرار بگیرند. اما متاسفانه این امکان در این دوره فراهم نشد تا سهم استان‌ها از این رویداد به کمترین میزان ممکن برسد.

انتهای پیام/

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه