مشاور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران عنوان کرد

فراهم کردن فضای گفتمان در حوزه زنان رویکرد نخست امور زنان شرکت ملی نفت ایران

شناسه خبر: ODc1MzM /

مشاور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: لزوم فراهم کردن فضای گفتمان در حوزه زنان به عنوان اولین رویکرد این امور مورد توجه قرار گرفته است.

تنکابن24 به نقل از فارس از گچساران، سمینار خانواده، تحولات بنیاد، عصر حاضر و چالش‌های پیش رو با رویکرد کیفیت زندگی و حل تعارض در روابط زناشویی با حضور مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران، مشاور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مدیران و کارکنان و خانواده‌های آنان در سالن اجتماعات نفت برگزار شد.

در این نشست نوشین نجار مشاور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به نقش و جایگاه بانوان اظهار کرد: اگر در سیستم اجرایی و توسعه جامعه، زن نقشی که باید داشته باشد را نداشت آیا این به این معنا نیست که ملاک کرامت که پیامبر می‌خواستند در جامعه حاکم نشده و سیستم‌هایی حاکم بر جامعه ما آن جایگاه کریمانه زن را حفظ نکرده‌اند چرا که پیامبر ما می‌فرمایند، جز کریمان، زنان را بزرگ نمی‌شمارند، به جز لئیمان زنان را پست نمی‌شمارند.

وی ادامه داد: والاترین دیدگاه نسبت به جایگاه زن متعلق به قرآن و اسلام است و ترسیمی که قرآن از جایگاه زن در خانواده دارد و نقشی که در رشد و تربیت فرزندان، آرامش، هدایت خانواده بر اساس مودت و محبت تام برای زن قائل است به حدی که می‌توان ادعا کرد که هیچ مکتبی چنین جایگاهی برای زن قائل نیست.

مشاور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: در تعالی فردی صفاتی که انسان را به سمت کمال واقعی سوق می‌دهد در زنان قوی‌تر از مرد است.

نجار اذعان کرد: روح لطیف او با سرعت بیشتری می‌تواند ملکوت را بپیماید و در ظرفیت بخشی به فرزند نقشی که زن دارد چندین برابر مرد است.

وی تصریح کرد: علاوه بر تشکیل نطفه، دورانی را که فرزند در رحم مادر ظرفیت‌هایش شکل می‌گیرد، دوران حساس و سرنوشت‌سازی است زیرا کوچکترین حرکات مادر، صفات رفتار، حتی آن چه که در ذهن مادر عبور می‌کند در این ظرفیت بخشی موثر است.

مشاور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران عنوان کرد: هر یک از دستگاه‌های اجرایی کشور به عنوان یک نهاد تاثیر گذار سهم عمده‌ای در فرهنگ سازی و تبیین نگرش اسلام نسبت به حقیقت وجودی انسان و برقراری عدالت در برخورداری از مواهب آفرینش بر عهده دارد.

این مسوول گفت: بدیهی است محوریت تعالی و رشد، فراهم نمودن شرایط مساعد و هماهنگ برای تمامی انسان‌ها اهم از زن و مرد است و با توجه به این که زنان و دختران به عنوان نیمی از جمعیت انسانی و هم نیمه انسان ساز بشری، سهم قابل توجه‌ای در توسعه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بر عهده دارند از این رو شایسته است که مسوولان و دست‌اندرکاران کشور با توجه به اهمیت غیرقابل انکار این واقعیت اقدام به سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی لازم نمایند.

وی با اشاره به اینکه کلیه اهداف امور زنان در پنج محور است، گفت: این پنج محور شامل بازشناسایی هویت زن مسلمان و اصلاح نگرش‌های عمومی به نقش و جایگاه زن، توانمند سازی و ارتقای شایستگی‌های زنان، برقراری عدالتی جنسیتی، ارتقای سلامت زنان و خانواده و تحکیم بنیاد خانواده است.

نجار با اشاره به اینکه امور زنان شرکت ملی نفت ایران در تیرماه 1393 با تبیین خط مشی وزیر نفت و به دستور مدیرعامل شرکت ملی نفت تشکیل و آغاز به کار کرد، تصریح کرد: در طی بیش از سه سال فعالیت خود این امور تاکنون تلاش کرده تا گام‌های موثری  به جهت ارتقاء و رفع مسائل و موانع موجود زنان شاغل در شرکت بردارد و بستری مناسب را در جهت رشد و شکوفایی نیروهای بالقوه زنان فراهم سازد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این اقدام در شرکت ملی نفت از سابقه پیشینی برخوردار نبود، فراهم نبودن فضای گفتمان در حوزه زنان به عنوان اولین رویکرد این امور مورد توجه قرار گرفته است.

 نجار با اشاره به اقداماتی که در طول این مدت به منظور عملیاتی کردن این رویکرد صورت گرفته گفت: انتشار چهل شماره از ماهنامه درون سازمانی آوای مهر با هدف ایجاد زمینه‌های اطلاع رسانی، آگاه بخشی و تاکید بر حضور زنان در عرصه‎‌های مختلف کار و اشتغال از دیدگاه مدیران شرکت و همچنین معرفی زنان توانمند از اقدامات مثبت شرکت‌ها در خصوص جایگاه شغلی زنان بوده است.

مشاور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: دیدار و مصاحبه با مدیران شرکت و مدیران عامل شرکت‌های تابعه با هدف معرفی اهداف و برنامه‌های امور زنان شرکت و ایجاد زمینه‌های لازم به منظور شناسایی و به کارگیری زنان توانمند در رده‌های بالای سازمانی مدیریتی آن شرکت‌ها از دیگر اقدامات این امور بوده است.

 وی ایجاد شبکه رابطین زنان در شرکت‌ها با هدف برقراری ارتباط موثر با زنان شاغل و اطلاع رسانی از برنامه‌های این امور و تاکید بر خودباوری و شناسایی مسائل و مشکلات موجود در هر شرکت در حوزه زنان و دیدار حضوری با آنها را از دیگر اهداف امور زنان عنوان کرد.

نجار برگزاری 130 کارگاه آموزشی در حوزه زنان و خانواده از طریق ایجاد ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی و دعوت از اساتید صاحب نظر و اجرایی نمودن دو پروژه پژوهشی در حوزه زنان با عناوین شناسایی و اصلاح باورهای کارکنان شاغل در شرکت ملی نفت ایران نسبت به نقش‌های اجتماعی زنان و بررسی عوامل موثر بر ایجاد فرصت‌های رشد و ارتقای زنان در شرکت ملی نفت و ارائه راهکارهای بهبود آن را از دیگر اهداف امور بانوان برشمرد.

به گزارش خبرگزاری فارس در این نشست دکتر علی صاحبی با موضوع خانواده، تحولات بنیادین عصر حاضر و چالش‌های پیشرو با رویکرد کیفی زندگی و حل تعارض در روابط زناشویی در جمع کارکنان صنعت نفت که در سالن اجتماعات نفت برگزار شد، به ایراد سخن پرداخت.

انتهای پیام/چ

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه