لاپید خواستار لابی اسرائیل در آمریکا برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه شد

شناسه خبر: ODc0NDQ /

رهبر حزب «یش عاتید» رژیم صهیونیستی تصریح کرد که تل‌‌آویو باید به صورت فعالانه در دولت آمریکا برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه لابی کند.

تنکابن24 به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «یعیر لایپد» رهبر حزب «یش عاتید» اسرائیل در مصاحبه با روزنامه «تایمز اسرائیل» از موضع رژیم صهیونیستی در قبال ایران حمایت کرد و گفت که اسرائیل به اقدامات خود برای جلوگیری ایران از ایجاد تأسیسات نظامی در سوریه ادامه می‌دهد و همچنان خواستار اعمال تغییراتی در برجام است.

وی مدعی شد که تا زمانیکه ایران برای تقویت نظامی خود در سوریه تلاش کند، ثبات در این کشور برقرار نخواهد شد.

لاپید همچنین تأکید کرد که تل‌آویو باید به صورت فعالانه در دولت آمریکا برای مهار نفوذ رو به رشد ایران در منطقه لابی کند و استدلال کرد که بهتر از «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل می‌تواند این هدف را پیش ببرد.

وی اینگونه توضیح داد: «اسرائیل نمی‌تواند حضور نظامی ایران را در چند کیلومتری از مرز ما تاب آورد و قطعاً ما نمی‌توانیم ایده وجود پایگاه هوایی یا دریایی در سوریه را تحمل کنیم».

این مقام صهیونیستی اینگونه ادامه داد: «تمامی بازیگران درگیر باید بدانند که ما آزادانه هر اقدامی را که در اختیار داریم برای جلوگیری از حضور دائمی ایران در سوریه انجام می‌دهیم و این یک تهدید نیست و در واقع حقیقت زندگی است بنابراین آن بازیگران که اغلب روس‌ها هستند و رژیم اسد هم هست و به ثبات در سوریه علاقمند هستند باید بدانند که تا زمانیکه نیروهای ایران در سوریه حضور داشته باشند، ثبات برقرار نخواهد شد».

لاپید تصریح کرد هیچ «شانس واقعی برای نوسازی سوریه» تا زمانیکه نیروهای نظامی ایران در این کشور باشند، وجود ندارد. 

وی ادامه داد: «این بدان دلیل است که ایران از طریق حزب‌الله اقدامات تروریستی زیادی علیه اسرائیل انجام داده است. این سیاست روشن آنها است و هیچ‌کس نمی‌تواند انتظار کنار نشستن بقیه را در این زمانیکه آنها برای ایجاد ابزار جدید گسترش اقدامات تروریستی خود تلاش می‌کند، داشته باشد».

لاپید اینگونه گفت: «نه تنها ایران باید برای آنچه که حزب‌الله انجام می‌دهد، مسئول شناخته شود بلکه اگر ایران در مجاورت باشد، باید بداند که این جوابگویی احتمالاً فوری خواهد بود».

این مقام صهیونیستی گفت: «این حقیقت که (وزیر دفاع آمریکا) متیس گفته است که آمریکا هیچ سیاست ضدایرانی در سوریه ندارد، مسئله‌ای است که ما می‌بایست با دولت آمریکا درباره آن وارد گفت‌وگو شویم».

وی ادامه داد: «دوستی که ما با این دولت داریم، یک دارایی گرانبها است اما دارایی‌‌هایی تنها صرف دارایی بودنشان وجود ندارند بلکه چیزی هستند که در صورت لزوم باید از آن استفاده کنید. فکر می‌کنم بهتر است از این دارایی برای بحث درباره آنچه در سوریه می‌گذرد، بهره ببریم». 

لاپید در خصوص برجام گفت:‌«هیچ کس حتی نخست‌وزیر (اسرائیل)، که بزرگترین حامی لغو برجام بود، دیگر از لغو برجام حرفی نمی‌زند بنابراین بر اصلاح بخش‌هایی از آن تأکید می‌شود.فکر می‌کنم همه هم‌اکنون فهمیده‌اند که این (توافق) فراتر از نقطه بدون بازگشت است».

وی تأکید کرد که روسیه و چین و امضاکنندگان اروپایی این توافق هرگز با لغو برجام موافق نخواهند بود.

وی سپس ادامه داد: «بنابراین بر اصلاح بخش‌هایی از آن تأکید می‌شود» و گفت که اسرائیل و آمریکا باید تلاش کنند تا «برنامه‌های موشک بالستیک و حمایت ایران از تروریسم را وارد توافق کنند».

علیرغم آنکه تهران گفته است که با هیچ‌گونه تغییری در برجام موافقت نمی‌کند، لاپید مدعی شد که احتمال مذاکره مجدد درباره شرایط برجام وجود دارد.

لاپید گفت: «ایران اساساً در حال حفظ برجام است اما اشتباهاتی نیز وجود دارد و شما می‌توانید از این برای گفتن این مسئله استفاده کنید که اگر آنها آنطور که باید به توافق پایبند نباشند، ما تقاضاهای اندک جدیدی داریم. این شیوه مردم خاورمیانه در مواجهه با امور است».

انتهای پیام/

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه