محسن غریبی

تنش با پاکستان در شانزدهمین سال حضور آمریکا در افغانستان

شناسه خبر: ODc0Mzk /

دونالد ترامپ در روزهای گذشته در پیامی توئیتری، کمک 33 میلیارد دلاری آمریکا به پاکستان در 15 سال گذشته را احمقانه توصیف کرد. ترامپ اخیرا گفته است «پاکستان جز دروغ و فریب چیزی به ما نداده و آنها رهبران ما را احمق فرض کرده اند. آنها به تروریست­هایی که ما در افغانستان با آن­ها می­جنگیم، پناهگاه امن داده و آنها را کمک می­کند.»

دونالد ترامپ در روزهای گذشته در پیامی توئیتری، کمک 33 میلیارد دلاری آمریکا به پاکستان در 15 سال گذشته را احمقانه توصیف کرد. ترامپ اخیرا گفته است «پاکستان جز دروغ و فریب چیزی به ما نداده و آنها رهبران ما را احمق فرض کرده اند. آنها به تروریست­هایی که ما در افغانستان با آن­ها می­جنگیم، پناهگاه امن داده و آنها را کمک می­کند.»

در پی این سخنان تند ترامپ، هدر نائورت؛ سخنگوی وزارت خارجه نیز اعلام کرده است، تا زمانی که اسلام­آباد علیه گروه­های نظامی که موجب بی ثباتی منطقه شده و نیروهای آمریکایی را هدف قرار می­دهند، اقدام قاطعانه­ای اتخاذ نکند؛ کمک­های نظامی آمریکا متوقف می­شود.  اگر چه او به میزان مبلغی که متوقف می­شود اشاره ای نکرده، اما این میزان را رقم قابل توجهی دانسته است.

تعلیق این کمک­ها شامل حدود 1.1 میلیارد دلاری می­شود که آمریکا به عنوان هزینه عملیات­های ضد تروریستی! به پاکستان می­پردازد. مبالغی که تحت عنوان CSF یا همان "وجوه حمایتی ائتلاف" پرداخت می­شود و شامل مکانیزم FMF یا همان "تامین مالی{نیروهای} نظامی خارجی" می­شود. مکانیزمی که در آن، پاکستان تجهیزات نظامی آمریکا را خریداری می­کند و در ساختاری چرخشی، کمک­های نظامی آمریکا با خریدهای تسلیحاتی پاکستان همراه می­شود.

تیره شدن روابط آمریکا و پاکستان

آغاز وخیم شدن روابط آمریکا و پاکستان را می­توان از آگوست سال 2017 و در زمان اعلام "استراتژی جدید شمال آسیا" ترامپ در شانزدهمین سال حضور این کشور در افغانستان بررسی کرد. ترامپ، پاکستان را متهم به پناه دادن "سازمان هایی کرد که هر روز مردم {مردم آمریکا} را به قتل می­رسانند".

مقامات پاکستان نیز در واکنش به پیام توئیتری ترامپ و موضع سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این اتهام را انکار و اعلام کردند که این کشور یکی از بزرگترین قربانیان تروریسم است. وزیر اطلاعات و فرهنگ پاکستان نیز در توئیتی اعلام کرد: "ایالات متحده آمریکا نباید مسئولیت ناکامی‌اش در افغانستان را بر دوش پاکستان واگذار کند. پاکستان قربانی‌های بی‌مانند را در جنگ با هراس‌افکنی انجام داده و در این مورد ابهام وجود ندارد."

ترامپ در استراتژی خود؛ حضور نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان را افزایش داده است. طبق این تصمیم، با ارسال 3800 نیروی جدید، تعداد نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان در سال 2018 به حدود 15 هزار نفر می­رسد. علاوه بر نیروهای آمریکایی، حدود 6 هزار نیروی نظامی ناتو از سایر کشورها در افغانستان مستقر می­باشند.

همه این تصمیمات در حالی است که ترامپ در سال 2012 در پیام توئیتری خود پرسیده بود، چرا نیروهای آمریکایی همچنان به آموزش نیروهای افغانی ادامه می­دهند و نوشته بود " افغانستان به طور کلی ضرر است. وقتش است که{نیروهای آمریکایی} به خانه بازگردند". او همچنین در کمپین­های انتخاباتی خود شعار پایان طولانی­ترین جنگ آمریکا یعنی جنگ در افغانستان و همچنین عراق را مطرح کرده بود.

همچنین نوازشریف، رئیس حزب حاکم مسلم لیگ و نخست وزیر سابق پاکستان در یک کنفرانس خبری در اسلام آباد ضمن عکس العمل تند به اظهارات ضد پاکستانی ترامپ بیان کرد: این جنگ آمریکا است نه جنگ پاکستان. پاکستان هیچ نیازی به کمک آمریکا ندارد و به خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان توصیه  کرد که راهبرد اقتصادی را طوری ترتیب دهد که دیگر به کمک آمریکا نیاز  نباشد و عزت نفس و اعتبار پاکستان زیر سوال نرود و از افرادی مانند ترامپ مورد حملات قرار نگیرد.

16 سال حضور نظامی آمریکا در افغانستان بیش از 841 میلیارد دلار برای این کشور هزینه داشته است و این کشور در شرایطی که نفوذ چین و روسیه را در افغانستان در حال افزایش یافتن می بیند و همکاری­های روسیه، ایران، چین و پاکستان را در حال ارتقاء یافتن تحلیل می­کند، در پی تقویت مجدد حضور نظامی خود در افغانستان است.

نگاه روسیه ؛

در اولین سال­های حمله آمریکا به افغانستان، روسیه و آمریکا همکاری­های مختلفی داشته اند. اما در طی چند سال گذشته، افزایش فاصله میان استراتژی آمریکا و روسیه موجب بروز اختلافاتی شده است. از نگاه روسیه؛ دیدگاه آمریکا به طور روزافزونی ناکارآمد شده و این کشور اراده سیاسی برای حل مشکلات ندارد. از نگاه روس­ها، آمریکا همواره خواهان معامله با یک افغانستان بی ثبات است و این مسئله برای روسیه یک مشکل جدی تلقی می­شود.

اگرچه روسیه با حضور آمریکا در افغانستان مخالفت جدی ندارد و این حضور را متحمل هزینه­های فراوان برای رقیب خود می­داند؛ اما حاضر به پذیرش استراتژی جدید آمریکا در افغانستان نیز نیست. به گفته سرگئی لاوروف؛ "ما نسبت به استراتژی جدید آمریکا در قبال افغانستان نگرانی­هایی داریم. در واقع واشینگتن می­خواهد بحران افغانستان را از راه نظامی حل کند و این مسئله واقع بینانه نیست". به گفته لاوروف این استراتژی "رویکردی بیهوده" است.

از این رو منافع روسیه در تسهیل روابط دوجانبه میان افغانستان و پاکستان می­باشد. روسیه توجه ویژه ای به این کشورها دارد و در سال­های گذشته، سرمایه گذاری­های اقتصادی، مناسبات دیپلماتیک، برنامه­های فرهنگی و حمایت­های نظامی خود را افزایش داده است.

به خصوص پس از سپتامبر 2015 و با حضور روسیه در سوریه، مذاکرات پیرامون حمایت موثرتر روسیه از افغانستان افزایش یافت. اصلی­ترین دلیل این مسئله هدف قرار دادن نیروهای داعش و سایر گروه های تروریستی در سوریه و مطلوب واقع شدن این مسئله برای دولت افغانستان بود.

در زمینه دیپلماتیک نیز، بین دسامبر 2016 تا آپریل 2017 روسیه میزبان سه دور مذاکرات میان چین، روسیه و پاکستان بوده که در دور سوم افغانستان نیز وارد شده است. در ماه اکتبر2017 نیز، روسیه میزبان گفتگو پیرامون مسئله افغانستان در سازمان همکاری شانگهای بوده است. جایی که پاکستان و هند نیز حضور داشته­اند.

روسیه در زمینه قدرت نرم نیز فعالیت­های متعددی در افغانستان داشته است. در سال 2014 این کشور متعهد به ساخت یک مجموعه فرهنگی در کابل شده و این کشور همواره در تلاش برای ارائه یک تصویر جدید از خود بوده است.

به گزارش وب­سایت فارین افرز؛ روسیه نقش خود در سوریه را با نیروهای نظامی شناساند و "در افغانستان، با استفاده از رابطه با بازیگران اصلی سیاسی، فعالیت­های اقتصادی و نفوذ فرهنگی این کار را انجام داده است."

اما یکی دیگر از اقدمات روسیه در افغانستان و پاکستان، معامله با طالبان می­باشد. به گفته ضمیر کابالوف، نماینده ویژه پوتین در افغانستان؛ روسیه در جهت مبارزه با داعش به مبادله اطلاعات با طالبان پرداخته است. از نگاه مسکو، طالبان به دنبال کسب قدرت در محدوده افغانستان است و خطر جدی برای خارج از مرزهای این کشور نیست.

 این دیدگاه روسیه، متفاوت از نگاه به داعش است. از نگاه مسکو، داعش به دنبال تشکیل خلافت بدون محدودیت سرزمینی است و با توجه به رقابت­هایی که این گروه تروریستی با طالبان دارد؛ منافع طالبان در نابودی داعش و منافع روسیه در حمایت از طالبان در این زمینه است. اما در مجموع منافع طالبان در مذاکره با دولت افغانستان و رسیدن به آشتی ملی است.

به اعتقاد روسیه، میزان خطر حمایت آمریکا از داعش در افغانستان، به اندازه میزان خطر حمایت آمریکا از تشکیل طالبان در سال های اواخر دهه 70 و 80 میلادی است. از این رو ژست آمریکا در مبارزه با داعش تفاوتی با وانمود کردن به مبارزه با طالبان ندارد.  

نگاه چین ؛

در زمینه دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی، منافع چین در تسهیل روابط دوجانبه با افغانستان و پاکستان می­باشد. روابط چین و افغانستان به خصوص از زمانی که رئیس جمهور افغانستان اولین سفر خارجی خود در سال 2014 را به مقصد پکن انتخاب کرد؛ افزایش یافته است. چین سومین شریک تجاری افغانستان است و این دو کشور در سال 2015 بیش از 1 میلیارد مبادله تجاری داشته اند.

در زمینه سیاسی؛ به ابتکار چین، در دسامبر 2017 اولین گفتگوی وزرای خارجه چین، پاکستان و افغانستان در پکن برگزار شد. نشستی که علاوه بر تلاش جهت کاهش تنش­های سیاسی، طرح گسترش کریدور اقتصادی چین-پاکستان به افغانستان را دنبال می­کرد. طرحی که در کلیت ابتکار "یک کمربند، یک راهِ" چین قرار داشته و به گفته مقامات این کشور، نقش ویژه ای را برای هر دو کشور پاکستان و افغانستان در پی خواهد داشت.

ابتکار one belt, one road))  توسط  شی‌جین‌پینگ در سال 2013 به عنوان طرحی برای بازتولید جاده ابریشم سابق به شکل گسترده‌تر مطرح شد. منظور از "کمربند" راه‌های زمینی و منظور از "راه" مسیرهای دریایی است .

در میان کشورهای مشمول طرح کمربند راه، پاکستان- متحد قدیمی پکن- احتمالاً بیشترین نفع را خواهد برد. پکن 55 میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در زیرساخت های این کشور، از بخش ترابری گرفته تا مخابرات و کشاورزی، تخصیص داده است تا «کریدور اقتصادی چین-پاکستان»، از غرب چین به دریای عمان برسد.

در کرانه دریای عمان، بندر گوادر پاکستان قرار دارد. بندری که پکن سال هاست مشغول توسعه آن است تا تبدیل به پایگاه ترانزیت برای صادرات کالای چینی به خاورمیانه و اروپا شود.

با آنکه پکن همواره تلاش می­کند بر سویه اقتصادی طرح کمربندراه تأکید کند و آن را بازی برد-برد بخواند، دلالت­های ژئوپلتیک طرح مدت­ها است که نگرانی رقبای منطقه­ای و جهانی، ژاپن، هند، اتحادیه اروپا و ایالات متحده را برانگیخته است.

نگاه هند؛

هند به دلیل روابط استراتژیک خود با آمریکا، رقابت با چین و تنازعات طولانی مدت با پاکستان، تلاش­های گسترده ای را برای نفوذ در افغانستان انجام داده است. تلاش هایی که در راستای اهداف تعیین شده آمریکا، در جهت رقابت با چین و در مسیر مقابله با نفوذ پاکستان بوده است.

هند یکی از بزرگترین شرکای تجاری افغانستان است و حجم سرمایه گذاری این کشور در حال افزایش است. دهلی همچنین بزرگترین حامی مالی افغانستان در منطقه و پنجمین کمک کننده جهانی است که از سال 2001 بیش از 3 میلیارد دلار کمک مالی کرده است.

از نگاه پاکستان، دهلی موجب دامن زدن خشونت در مرزهای افغانستان و کشورش شده است. هند علاوه بر این چالش­های امنیتی با پاکستان، مخالف پیوند­های پاکستان و افغانستان و همچنین مخالف طرح­های اقتصادی چین است. طرح هایی مثل "یک کمربند یک راه" که می­تواند موجب پیوند چین، روسیه، پاکستان، افغانستان و ایران شود برای این کشور تهدید محسوب می­شود.

 نتیجه:

منافع و امنیت جمهوری اسلامی ایران در وجود ثبات کشورهای منطقه و به خصوص همسایگانش است. از این رو تامین منافع مشترک ایران و افغانستان مبتنی بر مبارزه با تروریستم و قاچاق سلاح، انهدام ترانزیت مواد مخدر، عدم اتکا به بازیگران فرامنطقه ای و افزایش روابط با پاکستان است.

با فاصله گرفتن پاکستان از آمریکا و تهدید ترامپ به قطع کمک­های نظامی؛ تسهیل و تلاش برای گسترش روابط دوستانه میان افغانستان و پاکستان را می­توان به عنوان بهترین استراتژی کنونی منطقه در نظر گرفت. اگرچه آمریکا به عنوان یکی از اصلی­ترین بازیگران فعال در افغانستان، مواضع بسیار تندی علیه پاکستان اتخاذ کرده است، اما مواضع مثبت روسیه، چین و ایران به پاکستان و تلاش برای نزدیکی این کشور به افغانستان، نقش تعیین کننده ای در تحولات این منطقه خواهد داشت.

به دست گرفتن ابتکار عمل دیپلماتیک توسط ایران و برگزاری مذاکرات دوره ای در تهران می­تواند نقش موثری در گسترش دیپلماسی منطقه­ای ایران ایفا کند. به گفته برخی از کارشناسان، پاکستان و افغانستان "ایرانی­ترین همسایگان" ایران هستند و وجود مشترکات فرهنگی، زبانی و قرار داشتن دو کشور در همسایگی یکدیگر می تواند موجب افزایش همکاری­های چندجانبه بشود.

علاوه بر این­­ها؛ گسترش روابط اقتصادی نیز می­تواند موجب وابستگی متقابل و تسهیل روابط سیاسی-فرهنگی شود. هم­اکنون روابط تجاری ایران و پاکستان بسیار کم و کمی بیش از 1 میلیارد دلار می باشد و این میزان تا 5 میلیارد دلار قابل افزایش یافتن است.

منابع:

1.https://www.theatlantic.com/international/archive/2018/01/us-suspends-security-aid-pakistan/549731/

2. https://www.cfr.org/article/why-time-right-talk-taliban

3.https://www.militarytimes.com/flashpoints/2017/11/08/us-could-have-almost-16000-troops-in-afghanistan-next-year/

4. http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/32832-2018-01-02-12-48-57

5. https://www.nytimes.com/2017/08/21/world/asia/afghanistan-troops-trump.html

6. https://thediplomat.com/2017/11/russias-soft-power-push-in-afghanistan/

7.https://www.weforum.org/agenda/2017/06/china-new-silk-road-explainer/ Anna Bruce-Lockhart, 2017

8. Tom Phillips, 2017,  https://www.theguardian.com/world/2017/may/12/the-900bn-question-what-is-the-belt-and-road-initiati.

9. https://thediplomat.com/2018/01/the-history-of-chinese-mediation-between-afghanistan-and-pakistan/

10.  http://edition.cnn.com/2017/08/26/asia/afghanistan-pakistan-india-china-russia-us/index.html

11. http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1974190/

انتهای متن/

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه