تحت فرمان ولی‌عهد عربستان

«ترکی آل الشیخ» به نفوذ شاهزادگان سعودی در ورزش این کشور پایان می‌دهد

شناسه خبر: ODc0MjU /

رئیس اداره کل ورزش عربستان سعودی در راستای مهیا کردن شرایط برای رسیدن ولی‌عهد به پادشاهی، در حال پایان دادن به نفوذ شاهزادگان سعودی در ورزش این کشور است.

تنکابن24 به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ترکی آل الشیخ» رئیس اداره کل ورزش عربستان سعودی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، دست راست «محمد بن سلمان» ولی‌عهد این کشور است، تلاش دارد تا به نفوذ اعضای خاندان حاکم در باشگاه‌های ورزشی عربستان، پایان دهد.

«ابراهیم العربی» گزارشگر شبکه «نبأ»، با تهیه گزارشی اعلام کرد: با رسیدن محمد بن سلمان به ولی‌عهدی در عربستان و کودتای او علیه نزدیکانش در خاندان سلطنتی، در راستای صاف کردن مسیر برای رسیدن به عرش پادشاهی، نام ترکی آل الشیخ، بیش از پیش در عرصه سیاسی عربستان به گوش رسید. وی که به وفاداری مطلق به بن‌سلمان معروف است، به بسیاری از پست‌ها و مسئولیت‌ها در کشور دست یافت و به اندازه‌ای به ولی‌عهد نزدیک شد که بسیاری او را دست راست محمد‌بن سلمان دانستند و آخرین دستاورد او از این نزدیکی و وفاداری، تقسیم غنائم به دست آمده از شاهزاده‌های دستگیر شده و تلاش برای دست یافتن به شرکت‌ رسانه‌ای «روتانا» متعلق به شاهزاده «ولید بن طلال» است.

گروه روتانا یکی از بزرگ‌ترین شرکتهای رسانه‌ای در زمینه موسیقی و سرگرمی در جهان عرب است و شرکت تولید فیلم، مجله، رادیو، تلویزیون و ضبط آهنگ را شامل می‌شود.

چند روز پیش نیز شاهزاده «زکی بن خال آل سعود» در سخنانی شدید‌اللحن از ولی‌عهد عربستان انتقاد و اعلام کرد که وی یک مشاور در دیوان پادشاهی و رئیس اداره کل ورزش را بر عموزاده‌هایش ترجیح می‌دهد.

وی در صفحه توئیترش نوشت: محمد بن سلمان، نزدیکانش را از خود دور کرد و به حاشیه راند و ترکی آل الشیخ غریبه را مقرب خود گردانید و شتر را با بارش به او داد. 

بر اساس این گزارش، اخیرا نیز نشانه‌های درباره اقدامات ریاض با هدف پایان دادن به نفوذ شاهزاده‌های سعودی که در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و ورزشی فعالیت دارند، رویت می‌شود و قرار است تمامی این مراکز نفوذ تحت سیطره حاکمیت قرار گیرد. بازداشت‌های اخیر شاهزادگان سعودی نیز در همین راستا صورت می‌گیرد و ترکی آل الشیخ نیز در همین راستا در حال مقابله با نفوذ شاهزادگان در باشگاه‌های ورزشی عربستان است. برکناری شاهزاده «فیصل بن ترکی» از اداره باشگاه «النصر» و انتخاب ناگهانی «سلمان المالک» به جای او در همین راستا بود.

از دیگر اقدامات آل‌الشیخ در راستای این سیاست، برکناری شاهزاده «سعود بن محمد بن عبدالعزیز آل سعود» از ریاست فدراسیون ورزش‌های دریایی و تعیین یکی از دوستانش به نام سرتیپ «رکن حمد الجعید» به جای او است.

همچنین شاهزاده «فهد« از ریاست باشگاه الاهلی کنار گذاشته شد و جای او شاهزاده «ترکی بن محمد العبدالله الفیصل» از دیگر نیروهای وفادار به بن سلمان قرار گرفت.

به اعتقاد فعالان سیاسی، آل‌الشیخ از اهمیت زیادی برای ولی‌عهد عربستان برخوردار است و نقش مهمی در اجرای سیاست‌های بن‌سلمان برای رسیدن به کرسی پادشاهی دارد.

انتهای پیام/غ

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه