معاون ساماندهی امور جوانان خبر داد

توافق با نیروهای مسلح برای کسر خدمت فعالان جوان

شناسه خبر: ODc0MjA /

معاون ساماندهی امور جوانان از توافق این معاونت با ستاد کل نیروهای مسلح برای کسر خدمت و کسب مهارت نخبگان اجتماعی جوان به خصوص سمن‌ها خبر داد.

تنکابن24 به نقل از گروه جامعه خبرگزاری فارس، محمد مهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان، در جلسه ستاد ساماندهی استان یزد، با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، به بروز برخی اتفاق‌های اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: این اتفاقات ناشی از بی توجهی به جوانان و نا امیدی جوانان است؛ سالها قول و وعده و امید به جوانان داده شده اما عملیاتی نشده است. 

وی در خصوص «ارائه اعتبارات به استانها به ویژه سازمان‌های مردم نهاد»، تاکید کرد: منابع درآمدی کشور در استانها قرار دارد و اینکه نگاه استانها برای منابع به مرکز باشد دردی را دوا نمی‌کند.

تندگویان ادامه داد: مشکل اصلی کشور  وابستگی به نفت است و این رویه باید تغییر کند، هر استان باید  توانمندی و درآمد خود را مدیریت کند، بسیاری از ظرفیت استانها نادیده گرفته شده است.

وی با تاکید بر ضرورت برگزاری منظم جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان خاطر نشان کرد: موصوع جوانان یک دغدغه عمومی است که اگر به آن توجه نشود، همه ما را گرفتار می‌کند و مشکلات جدی برای کشور ایجاد می‌کند؛ به طوری که امروز شاهد این مشکلات هستیم.

معاون امور ساماندهی جوانان با بیان اینکه جوانان یک چهارم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، افزود: رویکر اصلی ما در حوزه سمن‌ها قطع تامین اعتبار از سوی دولت برای تشکل‌های اجتماعی است در کشور‌های توسعه یافته، به ازای هر صد نفر یک سمن وجود دارد و راه حل نجات کشور ما رسیدن به این جایگاه است؛ضمن اینکه دولت باید از این وضعیت فربه فاصله بگیرد و امور را به سمن‌ها واگذار کند.

تندگویان با اشاره به اینکه مشکل اصلی کشور اشتغال است، تاکید کرد: وزارت کار پنج هزار میلیارد تومان به منظور اشتغال آفرینی به سمن‌ها پرداخت می‌کند؛ همچنین وزارت ورزش و حوانان هم تفاهم‌نامه‌ای را با صندوق کارآفرینی امید انجام داده که بر اساس آن 210 میلیار تومان اعتبار برای حمایت از تشکل‌های کار آفرین پیش بینی شده است.

وی بیان داشت: معتقدیم تشکل‌های اجتماعی باید غیر دولتی و غیر انتفاعی باشد، اما غیر انتفاعی بودن  به معنای غیر اقتصادی بودن نیست. سمن باید کسب درآمد کند و آن را در امورهای جامع و عمومی سرمایه گذاری کنند یا اگر به سود اقتصادی  بالا رسیدند، از حوزه سمن خارج شده و به عنوان یک نهاد اقتصادی فعالیت کنند.

معاون ساماندهی امور جوانان موضوع شناسه، مسائل حقوقی و عدم ثبت سمن‌ها را از مشکلات این حوزه دانست و خاطر نشان کرد: اگر مسئله شناسه حل شود سمن‌ها به عنوان یک نهاد حقوقی می‌توانند فعالیت کنند و مسائل مالی و  بانکی خود را پیگیری کنند.

تندگویان افزود: همچنین توافقاتی با ستاد کل نیروی‌های مسلح انجام شده که بر اساس آن امتیازاتی همچون امریه، کسر خدمت و کسب مهارت برای نخبگان اجتماعی و اعزای تشکل‌های مردم نهاد در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به وجود مشاوران جوان در دستگاه‌ها، اظهار داشت: رویه مشاور جوان غلط است، جوان باید در مسئولیت‌های مدیریتی و اجرایی فعالیت کند و از مشاوران با تجربه بهره ببرد.

معاون ساماندهی امور جوانان با تاکید بر ضرورت تغیر در شیوه انتصابات در کشور، افزود: باید از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف، به ویژه از وزارت نفت تشکر کنیم که جوانان را در سمت‌های مختلف به کار گرفته است.

تندگویان با بیان اینکه در سال‌های اخیر پایگاه‌های اصلی هویت جوانان را از دست داده‌ایم، ادامه داد: نقش خانواده و موضوعات مذهبی و دینی در میان جوانان  در سایه مسائل سیاسی رنگ باخته است، باید اعتقاد جوانان را باید سیاست‌های اصولی و نه با اجبار برگردانیم.

وی گفت: خانه جوان پایگاه حضور جوانانی است که در طول سالها از آنها غافل بوده ایم و این رویه باید اصلاح شود.

انتهای پیام/

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه