33 سال پیش در چنین روزی

تکذیب دخالت ایران در ماجرای هواپیماربایی

شناسه خبر: ODQyMjk /

مسافرین هواپیمای ربوده شده کویتی شایعه دخالت ایران در ربودن هواپیما را تکذیب کردند.

رخدادهای 22 آذر 63

چکیده:

  • مسافران آمریکایی هواپیمای ربوده شده کویتی شایعه دخالت ایران در ربودن هواپیما را تکذیب کردند.

 

  • توطئه ربودن یک فروند هواپیمای ایرانی کشف و خنثی شد.

 

  • آیت الله خامنه ای: اختلاف دیدگاه ها در مسائل اقتصادی ناشی از مسائل واقعی نیست.

 

  • موسوی: ایران مستقل است و طبق قوانین خود با هواپیماربایان برخورد خواهد کرد و به هیچ قدرتی توضیح نخواهد داد.

 

تکذیب دخالت ایران در ماجرای هواپیماربایی

مسافرین هواپیمای ربوده شده کویتی شایعه دخالت ایران در ربودن هواپیما را تکذیب کردند.

آسوشیتدپرس در این زمینه گزارش داد 14 تن از گروگان های آزادشده هواپیمای ربوده شده کویتی در حالی که اشک شوق در چشمهایشان مشاهده می شد وارد کویت شدند. دوتن از گروگان های آزاد شده به تلویزیون کویت گفتند آنها هیچ گونه نشانه ای مبنی بر همکاری ایران با ربایندگان مشاهده نکرده اند و این در حالی است که مقامات رسمی آمریکا ایران را به همکاری با هواپیماربایان متهم کرده اند. جان کلارک خلبان انگلیسی هواپیمای ربوده شده کویتی نیز در مصاحبه با تلویزیون کویت گفت: تا آنجا که من می دانم مقامات ایرانی نهایت تلاش خود را در جهت آزاد کردن گروگان ها به عمل آوردند. گروگان آمریکایی آزاد شده نیز در این مصاحبه به تلویزیون گفت: هیچ گونه نشانه ای مبنی بر دخالت ایران در این هواپیماربایی مشاهده نکرده است.(1)

 

خنثی شدن توطئه هواپیماربایی در مشهد

اقدام برای ربودن یک فروند هواپیمای جمهوری اسلامی با ناکامی روبه رو شد و تمامی عوامل این توطئه دستگیر شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی هوشیاری فوق العاده مامورین مستقر در فرودگاه مشهد باعث شد گروهی از عوامل منافقین که درصدد ربودن یک فروند هواپیمای مسافربری به مقصد بوشهر بودند شناسایی و تماما دستگیر شوند متهمین در بازجویی اعتراف کردند که طبق برنامه قرار بود این هواپیما به کویت و سپس به عراق برده شود. ربایندگان 12 نفر بودند که همگی به چاقو و نارنجک مجهز بودند.(2)

 

دیدار استانداران با رئیس جمهور

وزیر کشور، معاونین این وزارتخانه و استانداران سراسر کشور که برای شرکت در سمینار دو روزه استانداران در تهران به سر می برند با آیت الله خامنه ای رئیس جمهور کشورمان دیدار کردند.

آیت الله خامنه ای در این دیدار با اشاره به این که انقلاب اسلامی در سال ششم پیروزی خود به مشکلات و دردهایی مبتلا است که شناخت آن بسیار مهم است گفت: یکی از این مشکلات اختلاف دیدگاه ها پیرامون مسائل اقتصادی است لکن آنچه باعث بروز این اختلاف دیدگاه هاست نه مسائل اقتصادی واقعی بلکه هواهای نفسانی، قدرت طلبی ها، ضعف های درونی، احساس حقارت ها، خود خواهی ها، تنگ نظری ها و عدم تفاهم هاست.

رئیس جمهور ضمن تاکید بر ضرورت بی طرفی استانداران خاطر نشان کرد: این امر منجر به کاهش محبوبیت استانداران در میان مردم و زیرپا گذاشتن عدالت در برخوردها و نهایتا گروه گرایی خواهد شد. رئیس جمهور افزود: عضویت در حزب جمهوری اسلامی گروه گرایی نیست بلکه گروه گرایی غلبه ضابطه رفاقت و باندبازی بر ضوابط و ارزش های واقعی است.(3)

 

موسوی: ایران به کسی جز خدا توضیح نمی دهد

هیئت دولت دیروز به ریاست مهندس میرحسین موسوی نخست وزیر تشکیل جلسه داد. در این جلسه که آیت الله موسوی اردبیلی رئیس دیوان عالی کشور نیز حضور داشت هیئت دولت از دقت مسئولینی که توطئه اخیر هواپیماربایی را کشف و عاملان آن را دستگیر کردند تشکر کرد.

در پایان این جلسه آقای موسوی در گفت و گویی درباره موضوع هواپیماربایی و مجازات عاملان آن گفت: آمریکا گفته است ایران باید در مورد ملاطفت با هواپیماربایان مسلمان توضیح بدهد بنده فکر می کنم اگر ریگان به سرنوشت کارتر فکر کند خواهد فهمید که ایران به کسی جز خدا توضیح نمی دهد. به ما می گویند هواپیمارباها را به ما مسترد کنید. ما به این قلدران باید بگوییم اگر استرداد هواپیمارباها جنبه قانونی دارد باید در وهله اول سرکرده تروریست ها و منافقین که صدها نفر را در داخل کشور شهید کرده به ایران تحویل داده شود نه آنکه تروریست های آمریکایی زیر چتر حمایت آمریکا و فرانسه آدم کشی خود را ادامه دهند.

نخست وزیر افزود: ما کشور مستقلی هستیم و مطابق قوانین خود هر برخوردی که در چارچوب اعتقادات و قوانین خود لازم بدانیم با هواپیمارباها خواهیم کرد. بنده نظر رسمی دولت را در رابطه با محکومیت هواپیماربایی اعلام می کنم اما ما ریشه هواپیماربایی را در پایتخت های اروپا و آمریکا می دانیم و نمونه آن نیز دستگیری 12 نفر با چاقو و نارنجک در فرودگاه مشهد است که می خواستند درست در آن لحظاتی که ما شمارش معکوس را برای عملیات نجات مسافران آغاز کرده بودیم می خواستند هواپیمایی را بربایند و به کویت و از آنجا به عراق ببرند. و ما خبر کشف این توطئه را برای این که ماجرای هواپیمای کویتی پیچیده تر نشود منتشر نکردیم.(4)

منابع:

1. اطلاعات، 22 آذر 63، ص 3
2. اطلاعات، 22 آذر 63، ص 2
3. کیهان، 22 آذر 63، ص 26
4. کیهان، 22 آذر 63، ص 3

انتهای متن/

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه