احمد جعفری صمیمی، حسین توکلیان، مرضیه حاجی کرمی

ارزیابی سیاست‌های پولی در شرایط شوک نرخ ارز: رویکرد MDSGE

شناسه خبر: ODIzNDY /

در این مطالعه درجه عبور ناقص نرخ ارز از طریق وجود چسبندگی اسمی در مورد قیمت­ های وارداتی و مدلسازی مسیر اثرگذاری تغییرات نرخ ارز بر یک اقتصاد باز در نظر گرفته می­ شود.

چکیده

این مطالعه اثر شوک نرخ ارز بر متغیر­های کلیدی کلان اقتصادی را با در نظر گرفتن مبحث درجه عبور ناقص نرخ ارز، در قالب یک الگوی تعادل عمومی پویای تصادفی چندبخشی کینزی جدید که متناسب با اقتصاد ایران طراحی شده است، تحت دو سناریوی سیاست‌گذاری براساس صلاحدید و تعهد مورد بررسی قرار می­ دهد. در این مطالعه درجه عبور ناقص نرخ ارز از طریق وجود چسبندگی اسمی در مورد قیمت­ های وارداتی و مدلسازی مسیر اثرگذاری تغییرات نرخ ارز بر یک اقتصاد باز در نظر گرفته می ­شود. بدین‌منظور، ضرایب الگوی موردنظر به روش بیزین و با استفاده از داده­های منتشر شده بانک مرکزی در دوره زمانی 1369 تا 1393 تخمین زده شده‌اند. سپس مدل تحت دو سیاست‌گذاری صلاحدید و تعهد شبیه‌سازی شده و اثر شوک نرخ ارز بر متغیرهای کلیدی اقتصاد در این دو حالت با یکدیگر مقایسه شده‌اند.
نتایج حاصل از پژوهش حاکی از آن است که اثر اولیه شوک وارده به نرخ ارز بر تمامی متغیر‌ها طبق هر دو سناریو تقریباً یکسان است ولی در حالت صلاحدید بازگشت به مسیر بلندمدت نیازمند زمان بیشتری است. همچنین بده بستان بین تولید و تورم تحت سیاست تعهد مطلوب‌تر از حالت صلاحدید بوده و نیز سیاست صلاحدید در یک اقتصاد باز به نسبت یک اقتصاد بسته ذاتاً پایداری کمتری دارد.

کلیدواژه ها: درجه عبور ناقص نرخ ارز؛ مدل تعادل عمومی پویای تصادفی؛ تخمین بیزین؛ ایران؛ سیاست‌گذاری صلاحدید و تعهد

نویسندگان:

احمد جعفری صمیمی: استاد گروه اقتصاد دانشگاه مازندران

 حسین توکلیان: استادیار گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی

 مرضیه حاجی کرمی: دانشجوی دکتری اقتصاد دانشگاه مازندران  

فصلنامه مطالعات اقتصادی کاربردی ایران - دوره 6، شماره 23، پاییز 1396.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه