اشپیگل: دولت عراق با سفر وزیر خارجه آلمان به اربیل مخالفت کرد

شناسه خبر: ODIyMzY /

به نوشته روزنامه «اشپیگل، بغداد با تصمیم وزیر امور خارجه آلمان برای سفر به منطقه کردستان عراق به منظور میانجیگری میان دولت عراق و کردستان مخالفت کرده است.

تنکابن24 به نقل از  گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،  نشریه آلمانی «اشپیگل» در گزارشی نوشت که «زیگمار گابریل» وزیر امور خارجه آلمان قصد داشت با سفر به بغداد و اربیل، در خصوص تنش‌های به وجود آمده میان دولت بغداد و منطقه کردستان عراق میانجیگری کند اما دولت عراق با این مسئله مخالفت کرده است.

طبق این گزارش، هدف اصلی گابریل در واقع این بوده است که یک سفر دیپلماتیک به منطقه داشته باشد و در اوایل نوامبر با دولت مرکزی در بغداد و بعدا در اربیل با مقامات کردستان عراق گفت‌وگو کند سفر کند تا ببیند که آیا قادر است مسیری را برای مذاکرات میان دو طرف پیدا کند یا خیر.

با اینحال، دولت عراق به وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که بغداد از سفر گابریل به عراق استقبال می‌کند اما سفر وی به منطقه کردستان که به دنبال جدایی است، ناخوشایند است و مطلوب نیست.

طبق این گزارش، حتی «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز نتوانست در حین تماس تلفنی با «حیدرالعبادی» نخست‌وزیر عراق، نظر وی را تغییر دهد و بنابراین گابریل مجبور شد سفر خود را به طور کامل لغو کند.

منطقه کردستان عراق اخیراً علیرغم مخالفت‌های دولت مرکزی بغداد و جامعه بین‌الملل، همه‌پرسی را برای جدایی از عراق برگزار کردند و همین مسئله تنش‌هایی را بین اربیل و بغداد به وجود آورده است.

انتهای پیام/ق

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه