دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان+ تصاویر

شناسه خبر: ODExNTI /

دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های بازرگانی، اقتصادی، فنی و فرهنگی ایران و تاجیکستان در شهر «دوشنبه» برگزار شد.

تنکابن24 به نقل از  خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های بازرگانی، اقتصادی، فنی و فرهنگی ایران و تاجیکستان در شهر «دوشنبه» برگزار شد.

در ابتدای این نشست که در محل هتل «هایت رجنسی» دوشنبه برگزار شد، «عثمان علی عثمان زاده» وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان از حضور «رضا اردکانیان» وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه وی ابراز خوشحالی و قدردانی کرد.

وی گفت: من قبل از همه از اینکه با وجود حادثه غم انگیز زلزله در ایران به تاجیکستان تشریف آوردید، تشکر می‌کنم و مراتب همدردی خود و هیئت تاجیک را به شما ابراز می‌دارم زیرا حضور شما در این نشست در چنین روزهای برای ایران سنگین بازگوکننده اهمیتی است که برای روابط قائل می‌باشید.

سپس این مقام تاجیک در خصوص وضعیت روابط تجاری و اقتصادی میان 2 کشور صحبت کرده و گفت: هنوز ظرفیت‌های زیادی موجود می‌باشد که برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری باید از آنها بهره برداری کرد.

عثمان زاده با اشاره به اولویت همکاری‌های کشورش با ایران، اظهار داشت: تأمین امنیت اقتصادی یکی از مهمترین اهداف دولت تاجیکستان می‌باشد که در این چارچوب دستیابی به استقلال انرژی اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی افزود: خوشبختانه در جهت تحقق این اهداف برخی اقدامات انجام شد که ساخت نیروگاه برق آبی «سنگتوده 2» از سوی جمهوری اسلامی ایران با ظرفیت 220 مگاوات نیز از آن جمله می‌باشد.

وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان بر علاقه مندی کشورش نسبت به تعمیق و گسترش روابط در زمینه‌های انتقال برق، حمل و نقل، صنایع، مخابرات، آموزش، علوم، فرهنگ و بهداشت اشاره کرد و سهم جمهوری اسلامی در بخش‌های مختلف را مثبت ارزیابی نمود.

وی گفت: سرمایه گذاری‌های مستقیم ایران در تاجیکستان به طور عمده به بخش‌هایی نظیر ارائه خدمات مالی، صنایع، ساختمان، انرژی، صنایع مواد غذایی، تراکتورسازی، کشاورزی و تجارت اختصاص یافته است.

عثمان زاده ادامه داد: در حال حاضر تعداد قابل توجهی از کارخانجات و شرکت‌های ایرانی در تاجیکستان فعالیت می‌کنند.

وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان همچنین حضور شرکت‌های ایرانی در تحقق پروژه‌های بزرگ این کشور نظیر نیروگاه‌های برق آبی را مؤثر توصیف کرد.

عثمان زاده در بخش دیگری از سخنان خود ظرفیت‌های تاجیکستان و ایران را در بخش‌های مختلف قابل توجه خواند و خواستار بهره برداری از آنها در راستای توسعه همکاری‌ها شد.

سپس رضا اردکانیان در سخنانی از حضور خود در دوشنبه ابراز رضایت کرد و گفت: بسیار خرسندم که امروز در کشور زیبای تاجیکستان، در خانه دوم ایرانیان دوازدهمین نشست کمیسیون همکاری‌های 2 کشور را افتتاح می‌کنیم و مایلم مراتب قدردانی خود را از میزبانی شایسته و مهمان نوازی دولت تاجیک‌ برای این نشست ابراز کنم.

وی افزود: همچنین از وزیر انرژی و سفیر تاجیکستان بابت ابراز تاسف و تسلیت در رابطه با حادثه دردناک زلزله در غرب ایران تشکر می‌کنم.

اردکانیان با بیان اینکه وزارت نیرو به عنوان دستگاه مسئول برق و آب در ایران وظایف مهمی را در موضوع امداد، نجات و بازسازی مناطق زلزله زده بر عهده دارد، اظهار داشت: من در کنار همکارانم و سایر مسئولین موظف بودم در محل زلزله حضور یابم اما با توجه به اهمیت کار کمیسیون و انتظاری که دولت جمهوری اسلامی ایران از پیشرفت کار و توسعه روابط دارند، از من خواسته شد که برنامه سفر به تاجیکستان را تغییر ندهم.    

وزیر نیروی ایران در بخش دیگری از سخنان خود اشتراکات فراوان میان مردم ایران و تاجیکستان در زمینه‌های زبان، فرهنگ، تاریخ، دین، آئین و رسوم را پشتوانه‌ قوی روابط دانست و افزود: خوشبختانه اراده رهبران 2 کشور نیز بر تقویت و گسترش مناسبات دوجانبه است که طی سفر هفته گذشته «محمدجواد ظریف» به دوشنبه نیز روی آن تأکید و تشکیل این جلسه گام جدی و مهم دیگری برای توسعه روابط بین 2 کشور دانسته شد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: نشست امروز در آستانه بیست و ششمین سالگرد برقراری روابط ایران و تاجیکستان در حال برگزاری است و جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که جمهوری تاجیکستان را به رسمیت شناخت و این روابط بر بنیان اشتراکات محکمی بنا شده و نشان داده که قادر است همواره جهت رو به جلو خود را حفظ کند.

وی گفت: با وجود اشتراکات قوی در روابط میان 2 کشور و تلاش‌های خوبی که صورت گرفته، هنوز رضایت کامل مردم و مقامات 2 کشور از سطح همکاری‌ها به خصوص در بخش‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری حاصل نشده است.

وزیر نیروی ایران همچنین ابراز امیدواری کرد که در چارچوب این نشست برخی از مسائل مربوط به حوزه‌های مالی و اقتصادی روابط نیز راه حل پیدا خواهد کرد تا زمینه برای ارتقاء سطح همکاری‌ها بیشتر فراهم شود.

پس از افتتاح بخش رسمی نشست، اعضای کمیسیون از 2 طرف به چند بخش تقسیم شدند تا در جلسات خود موضوعات تخصصی مربوطه را مورد بررسی قرار دهند.

قرار است فردا بعد از ظهر در پایان این نشست همچنین چند سند جدید همکاری به امضا برسد.

انتهای پیام/ح

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه